Vjesnik: 27. 03. 2003.

Treba li Hrvatska prihvatiti haašku ponudu da se završi »slučaj Bobetko«?

Odvjetnici Mišetić i Šale ne mogu uručiti optužnicu Bobetku jer nemaju licencu Haaškog suda / Cijenu odugovlačenja s odlaskom optuženog Bobetka u bolnicu i nastavak njegove javne aktivnosti iz bolesničke sobe u KB Dubrava Hrvatska će tek platiti, ne prihvati li presedansku ponudu iz Haaga

ZAGREB, 26. ožujka - Nakon što je Haaški sud zatražio od hrvatske vlade da, osobno generalu Janku Bobetku ili njegovim odvjetnicima, uruči optužnicu, Vlada je taj zahtjev proslijedila Ministarstvu pravosuđa na daljnji postupak.

Da bi odvjetnici Bosiljko Mišetić i Petar Šale mogli optužnicu uručiti Bobetku, obojica bi trebala imati punomoć Haaškog suda. Oni to nemaju, jer zahtjev za punomoć kao branitelji još nisu ni podnijeli. A nisu ni mogli, jer prema Statutu i Pravilniku o postupku i dokazima Haaškoga suda, o njihovu se braniteljskom statusu odlučuje tek kad optužnica bude uručena branjeniku, a on se o navodima optužnice izjasni.

Odvjetnik Bosiljko Mišetić, s kojim je Vjesnik razgovarao u srijedu, kaže da su dokumenti za upis odvjetnika u spis spremni. »Ali, nas je zbunio postupak Suda, koji u zahtjevu Hrvatskoj da uruči optužni akt, makar i tako da mi to učinimo, koristi prostor koji nije reguliran propisima Međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu«, rekao je Mišetić.

»General Bobetko je nakon odluke istražnog suca Županijskog suda u Zagrebu Zorana Luburića u tzv. predistražnoj fazi. Odatle i Luburićev zahtjev da se utvrdi procesna sposobnost optuženika i pozivanje medicinskih vještaka da tu sposobnost utvrde. Haaški je sud nakon nalaza naših liječnika u KB Dubrava poslao i svoj ekspertni tim, čiji je nalaz početkom veljače u potpunosti utvrdio nesposobnost našeg branjenika da bude uhićen i transferiran u Haag«, objašnjava Mišetić.

Iz njegovih se navoda može razaznati da se haaško tužiteljstvo našlo u neobičnoj situaciji. S jedne je strane prihvatilo predistražni status optuženog Bobetka, a s druge traži da mu se uruči optužnica kao da liječničke ekspertize o njegovoj sposobnosti da prisustvuje suđenju nije ni bilo.

»Taj "kratki spoj" tužiteljstvo očito pokušava razriješiti tako da Bobetku na svaki način uruči optužnicu, čak i pod uvjetom da odustane od uhidbenog naloga i naloga za transfer u Haag«, zaključuje Bosiljko Mišetić.

Da je riječ o još jednom pravnom presedanu u radu haaškoga tužiteljstva, potvrdio je i Vladin pravni zastupnik u »slučaju Bobetko«, odvjetnik Goran Mikuličić.

»Haaški sud ovim zahtjevom zapravo potvrđuje hrvatski zahtjev iznesen još u prvom podnesku upućenom Sudu, kad su Hrvatska i Sud krenuli u pravni rat u "slučaju Bobetko". Upravo to što smo onda tražili, a što je Žalbeno vijeće naknadno odbilo, sad Sud traži kao ad hoc presedan: neka branitelji uruče optužnicu«, objašnjava Mikuličić.

Osjećaj da je riječ o haaškom potezu za dnevno-političke potrebe pojačava i činjenica da ni u jednom propisu prema kojem Haaški sud i tužiteljstvo rade nema mogućnosti da se optužnica uruči, a brišu raniji obvezujući uhidbeni i nalog za transfer.

Nadalje, Carla del Ponte je već nekoliko puta spomenula Bobetkove »javne aktivnosti« iz bolnice. Čak je vrlo precizno rekla da, »ako može primati delegacije, telefonirati, davati izjave, onda barem može primiti i optužnicu«.

Što u svemu tome znači »obećanje« Suda da će danom uručenja optužnice biti izvan snage stavljeni nalozi o uhićenju i transferu? Nije li to možda zamka za generala?

»Jednostavno ne vjerujem da bi se Sud poslužio takvim trikom: obećao pa prekršio obećanje«, kaže odvjetnik Mikuličić, sugerirajući da bi sve suprotno bio zapravo kraj Suda, njegova autoriteta i mogućnosti da 2008. godine časno dovrši mandat. Jer, to je obećanje javno obznanjeno čak i na internetskoj stranici Suda.

U Statutu i Poslovniku Haaškog suda potražili smo odgovore na pitanja koja cijeli slučaj pokreće. Recimo, što su Mišetić i Šale za Haaški sud? Odgovor je jednostavan: dvojica zagrebačkih odvjetnika za Sud su »ljudi s ceste«. Jer, da bi netko bio prihvaćen kao branitelj haaškoga optuženika mora proći proceduru koju diktira i kontrolira tajnik Suda. Njemu se moraju podastrijeti dokazi da je branitelj kojeg izabere optuženik kvalificirana osoba (potvrda nacionalne odvjetničke komore), da govori dobro barem jedan od dva službena jezika Suda, kao i nekoliko drugih akata. Sud ima pravo odbiti branitelja kojeg je optuženik izabrao.

Ni hrvatski Ustavni zakon o suradnji s Haaškim sudom ne poznaje mogućnost odvjetničke dostave optužnice branjeniku.

Presedan, za kojim je Haag posegnuo, ide na ruku i Bobetkovim »savjetnicima«, zbog kojih je Hrvatska već plaćala račune i bila izvrgnuta pritiscima Europske unije, SAD-a i samog Haaškog suda. Umjesto da i dalje ispašta, bilo bi dobro kad bi Bobetkovi odvjetnici od istražnog suca Luburića prihvatili ponuđenu optužnicu i proslijedili je Bobetku. Time bi bila postignuta dva cilja: Bobetko ne bi trebao otići u Haag, a Hrvatska bi taj problem skinula s vrata.

Vlado Rajić