Vjesnik: 01. 04. 2003.
Znači li presuda Tuti i Šteli da je Hrvatska počinila agresiju na BiH?
Vinko Martinović Štela uhićen je u blizini Splita 26. veljače, a Mladen Naletilić Tuta na graničnom prijelazu između Hrvatske i BiH 27. ožujka 1997. godine / Na sudu u Zagrebu teretilo ih se za otmice i kriminal u BiH / Naletilić je Haagu izručen u ožujku 2000., a Martinović u kolovozu 1999.
ZAGREB, 31. ožujka - U ožujku 2000. godine nova je hrvatska vlast izručila Haaškom sudu Mladena Naletilića Tutu, bosanskohercegovačkog Hrvata, zapovjednika Kažnjeničke bojne HVO-a. Njegovim pojavljivanjem pred Sudskim vijećem Haaškog suda 24. ožujka 2000. formalno je započelo suđenje u predmetu »Tuta i Štela«. Vinka Martinovića Štelu, pripadnika Tutine Kažnje
ničke bojne, izručila je HDZ-ova vlast u kolovozu 1999.U srpnju 1999. tadašnja je glavna tužiteljica Haaškog suda Luise Arbour zaprijetila da će Hrvatsku prijaviti Vijeću sigurnosti zbog nesuradnje sa Sudom. Tadašnji je ministar pravosuđa Zvonimir Šeparović neizručenje Naletilića i Martinovića opravdavao sudskim procesima koji su se protiv njih vodili na domaćim sudovima. Prema ocjeni stranih, ali i brojnih domaćih promatrača, domaći procesi protiv Tute i Štele pokrenuti su upravo da bi se spriječilo ili o
dgodilo njihovo izručenje Haagu.Vinko Martinović Štela uhićen je u blizini Splita 26. veljače 1997., a Mladen Naletilić Tuta na graničnom prijelazu između Hrvatske i BiH kod Imotskog, 27. ožujka 1997. godine. Akciju uhićenja organizirao je tadašnji obavještajni vrh na čelu s Miroslavom Tuđmanom.
Na sudu u Zagrebu njih se dvojicu teretilo za otmice i kriminal u BiH. Optužnica nije obuhvaćala djela koja je obuhvaćala haaška. Proces se odugovlačio iz procesnih razloga. Spominjala se i priča o organizaciji Tutina bijega iz Bolnice za osobe lišene slobode u Svetošimunskoj ulici u Zagrebu, koju su navodno pripremili jedan od savjetnika pokojnog predsjednika Tuđmana i visoki dužnosnik Ministarstva pravosuđa. Plan je propao, jer iako su navodno stražari bili maknut
i, nitko Mladena Naletilića nije obavijestio da bi trebao bježati.Haaški proces Tuti i Šteli zanimljiv je i zbog činjenice da je tužitelj Kenneth Scott intenzivno koristio stenograme iz Ureda predsjednika kojima je dokazivao izravnu »upletenost predsjednika Tuđmana i hrvatskog državnog vrha u sukob u BiH«.
Osporavajući tužiteljeve navode, kao svjedoci na tom procesu pojavili su se i bivši savjetnik predsjednika Tuđmana dr. Ivić Pašalić, saborski zastupnik Milan Kovač i umirovljeni general Slobodan Praljak.
Branitelj Mladena Naletilića Tute Krešimir Krsnik tvrdio je da dokumenti iz Ureda predsjednika, na kojima se temeljila optužnica, nisu legalno pribavljeni, da nisu autentični i slično.
Krsnik je na jednom skupu Hvidre u Zagrebu prošle godine rekao da će, bude li presuda protiv Tute i Štele osuđujuća, to značiti da je Haaški sud ustvrdio da je Republika Hrvatska počinila agresiju na BiH.
U završnoj riječi, u listopadu prošle godine, haaški su tužitelji tražili 35 godina kazne zatvora za Naletilića i 25 godina za Martinovića.
Željko Peratović