Vjesnik: 05. 05. 2003.
NATO poručuje Hrvatskoj: Napustite doktrinu JNA
NATO je načelno zadovoljan napretkom reformi u Hrvatskoj, no smatra da zemlja, među ostalim, i dalje nepotrebno troši novac na staru i neupotrebljivu vojnu opremu te da je ustrojstvo HV-a temeljeno na staromodnom JNA načelu teritorijalne obrane koje je nekompatibilno s NATO-ovim standardima / Savez kao najveći problem ističe nedos
tatak koordinacije i suradnje ministarstava potrebnih za provedbu reformiZAGREB, 4. svibnja - Hrvatsko izaslanstvo na čelu s ministricom obrane Željkom Antunović i ministrom vanjskih poslova Toninom Piculom 8. svibnja će u Bruxellesu pred najvišim NATO-ovim tijelom - Sjevernoatlantskim vijećem - završiti prvi ciklus MAP-a, programa koji zemlju kvalificira kao kandidata za članstvo u Savezu.
NATO je načelno zadovoljan napretkom reformi u Hrvatskoj, no smatra da zemlja i dalje nepotrebno troši novac na staru i neupotrebljivu vojnu opremu, da je ustrojstvo HV-a temeljeno na staromodnom JNA načelu teritorijalne obrane koje je nekompatibilno s NATO-ovim standardima, a podsjetit će hrvatsko izaslanstvo na obvezu suradnje s Haaškim sudom i povratka izbjeglica te
njihove imovine. Osim toga, upozorit će da proces smanjenja vojnog osoblja ne smije ići prebrzo kako se ne bi izazvale socijalne tenzije.U NATO-u se, međutim, kao najveći problem ističe nedostatak koordinacije i suradnje ministarstava i resora potrebnih z
a uspješnu provedbu potrebnih reformi.U sjedištu Saveza travanj i svibanj je vrijeme dovršavanja izvještaja o napretku zemalja obuhvaćenih MAP-om, a nakon prvog ciklusa Hrvatska bi najesen trebala započeti drugi krug. Hrvatsku tek očekuje ozbiljna i sveobuhvatna reforma Oružanih snaga kako bi mogla odgovoriti na sve partnerske zadaće i sudjelovati u kolektivnoj obrani.
NATO je preuzeo stajalište Europske komisije i OESS-a u vezi s političkim preduvjetima pa se smatra da, kada je riječ o povratku izbjeglica, još nije iskazana politička volja da se to pitanje riješi. Glavni tajnik NATO-a George Robinson u svojem pismu hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću podsjetio je na važnost suradnje s Haaškim sudom.
Savez smatra da Hrvatska i dalje nepotrebno troši novac na zastarjelu opremu. Tu se prije svega misli na tenkove T-55. Kad je riječ o ustrojstvu HV-a, NATO smatra da se mora napustiti postojeće ustrojstvo temeljeno na staroj doktrini teritorijalne obrane koja podrazumijeva obranu od agresije iz susjedstva. Tako ustrojena oružana sila Savezu ne treba pa će HV na kraju reformi morati biti u stanju ustrojiti svoje postrojbe tako da mogu sudjelovati u NATO-ovim operacijama.
U političkom smislu od Hrvatske će se tražiti i da napusti dosadašnju praksu po kojoj se sudjelovanje svakog hrvatskog vojnika izvan države mora odobriti u Hrvatskom saboru i to dvotrećinskom većinom. Takva praksa stvara probleme kada se o vojnoj operaciji ili o operativnom planiranju treba odlučiti brzo, pa će NATO od Hrvatske tražiti da odluku dobije izvršna vlast.
Savez napominje i da je uspješna provedba reformi ovisna o suradnji i radu svih sektora i ministarstava, što u je u Hrvatskoj još problem.
NATO-ovi dužnosnici su kazali Vjesniku da je vidan napredak učinjen u Ministarstvu obrane, ali da je suradnja svih ključna za uspjeh reformi.
Prema najavama diplomata bliskim NATO-u, Sjevernoatlantsko vijeće će u razgovorima s hrvatskim dužnosnicima pokrenuti pitanje političkog stanja u zemlji, odnosno nadolazećih izbora. NATO želi znati hoće li se u slučaju da vladajuća koalicija izgubi izbore nastaviti kontinuitet započetih reformi. Osim toga, zanimat će ih i kakvo je raspoloženje prema NATO-u u Hrvatskoj i je li vlast pokrenula kampanju informiranja građana o njemu. Na tom planu, međutim, u
Hrvatskoj nije učinjeno gotovo ništa.Nakon završetka prvog MAP-ova ciklusa, Hrvatska ima vremena do jeseni načiniti novi nacionalni program i tada započeti s drugim ciklusom. Kako se odmiče sve dublje u proces reformi, pitanja su sve konkretnija. Princip rada je sličan kao i u Europskoj komisiji s avisom. NATO šalje pitanja na koja Hrvatska odgovora, a ako su odgovori nepotpuni, pitanja se vraćaju natrag na doradu.
Bruno Lopandić