Večernji list: 05. 05. 2003.

KADA NA BIRALIŠTA - DA BI VLADA STIGLA OBAVITI EUROPSKU KANDIDATURU, SDP ZA IZBORE TEK U VELJAČI IDUĆE GODINE

Izbori ne prije prosinca

Izbori u prosincu ove ili u veljači iduće godine? Oba termina realna su, iako je petorka prije više od mjesec dana uglavila da izbori budu sredinom jeseni.

U prvi mah, signali o pomicanju izbora na iduću godinu nisu bili dobro primljeni. Čelnik Hrvatske seljačke stranke Zlatko Tomčić rekao je da bi to smatrao "kršenjem koalicijskog dogovora", a tome se suprotstavila i Hrvatska narodna stranka.

Unutar tih stranaka dominantne su, čini se, bile procjene da se odgađanjem izbora ništa ne dobiva, a da bi se možda moglo i izgubiti. HNS vjerojatno računa na efekte dovršetka autoceste, koji bi se protokom vremena mogli istopiti.

Ta je stranka, smatraju neki politički analitičari, možda prerano zakoračila u kampanju da bi mogla izdržati pomicanje izbornoga roka. U sličnoj situaciji na neki se način našao i HSS, koji tradicionalno prije od ostalih reagira na izborna zvona.

U SDP-u, koji sada izravno zagovara odgađanje izbora možda sve do veljače iduće godine, kao da strpljivo čekaju da se prve negativne reakcije koalicijskih partnera ispušu. U toj se stranci, naime, smatra da je karta na koju se igra svima u interesu. Nakon što je hrvatska aplikacija za članstvo u EU u rekordnome roku proslijeđena na mišljenje Europskoj komisiji, procjenjuje se da bi, ako Vlada i Sabor u međuvremenu obave usklađivanje pedesetak zakona i ispune druge uvjete, pozitivna ocjena mogla doći već potkraj godine.

Ako se na izbore ide krajem listopada, s obzirom na ljetnu stanku, ostalo bi premalo vremena.

A nije pretjerivanje kad se kaže da Hrvatska sada hvata zadnji vlak da bi u EU ušla barem 2007. zajedno s Bugarskom i Rumunjskom te da će, propusti li tu šansu, još vrlo dugo ostati u čekaonici.

Čelnici HSS-a i HNS-a toga su posve svjesni i žurba prema EU neprijeporan je zajednički cilj koalicije, a sve ostalo je - procjena koja je opcija sigurnija.

Ako bi se koalicija razišla oko izbornog datuma, u radikalnoj varijanti to bi moglo dovesti do toga da Sanader privremeno dobije vlast i prije izbora.

U petorci dobro znaju da kada gube, rejting pada svima, a ne samo jednoj stranci.

Dosad najtemeljitije terensko ispitivanje javnoga mišljenja, što su ga proveli IRI i Puls, pokazalo je, među ostalim, da javnost među najveće uspjehe sadašnje vlasti, uz autocestu, stavlja upravo vanjsku politiku i približavanje Eurpskoj uniji, pa se taj predizborno snažan argument ni jednoj stranci koalicije ne isplati propustiti. Nakon zadnjeg sastanka Račana i Tomčića navodno je petorka već bliže tome da izbori budu u prosincu, a vjerojatno će skora rasprava u punome sastavu pokazati koliko je to točno.

Deana Knežević