Slobodna Dalmacija: 07. 05. 2003.
HRVATSKI PREDSJEDNIK NEZADOVOLJAN ČINJENICOM ŠTO INOZEMNI POLITIČARI OHRABRUJU HRVATSKE OPORBENE STRANKE KOJE SE PROTIVE SURADNJI S HAAGOM
Mesić kritizirao Austriju zbog podrške HDZ-u
ZAGREB — Austrijska ministrica vanjskih poslova Benita Ferrero-Waldner bila je tek posljednja u nizu stranih gostiju koje je hrvatski predsjednik Stjepan Mesić upozorio na dvostruka mjerila kojima se inozemni političari koriste u razgovorima s hrvatskim vlastima i oporbom.
Prošloga tjedna Mesić je ugostio ministricu vanjskih poslova Austrije, inače članicu Narodne stranke Wolfganga Schüssela, i dobar dio razgovora iza zatvorenih vrata potrošio na uvjeravanje kako bi se hrvatski oporbeni čelnici u inozemstvu trebali upozoravati na iste stvari zbog kojih se kritizira i hrvatska vlast: na važnost suradnje s Haaškim sudom, povratak izbjeglica, jačanje pravne države i ostale neuralgične točke hrvatske politike.
Umjesto toga, austrijski kancelar Schüssel u nedavnoj izbornoj kampanji koristio je zajedničku fotografiju s Ivom Sanaderom, predsjednikom HDZ-a, stranke koja se — između ostalog — zauzima za izmjenu ustavnog zakona o suradnji s Haagom. Nekako u isto vrijeme, Schüsselova stranačka kolegica Ferrero-Waldner u službenim je razgovorima u Ministarstvu vanjskih poslova i u hrvatskoj Vladi tvrdila da Hrvatska mora surađivati s Haagom i omogućiti povratak izbjeglica, jer je to osnovni uvjet ulaska u EU.
Sudeći prema ovakvim dvostrukim mjerilima stranih državnika u odnosu prema hrvatskoj vlasti i predstavnicima oporbe, Mesić je ministricu Ferrero-Waldner upozorio da bi domaća javnost mogla lako zaključiti kako nakon izbora, ako na njima pobijedi HDZ, Austrija neće inzistirati na suradnji s Haagom i povratku izbjeglih Srba.
Predsjednik Mesić upozorio je ministricu Ferrero-Waldner na tu činjenicu, dodavši kako je dobro da hrvatski oporbeni čelnici odlaze u inozemstvo, jer im je to prilika da se europeiziraju. Međutim, nakon što HDZ dostavi HTV-u i Novoj TV vlastitu snimku posjeta Austriji, prikazujući se kao prihvaćeni član međunarodnih političkih krugova, na domaćoj sceni vode antieuropsku politiku.
Oporbeni krugovi doznali su za Mesićeve kritike stranih državnika koji proteklih mjeseci posjećuju Hrvatsku i navodno nisu sretni zbog toga. S druge strane, reakcije inozemnih političara, doznaje se u diplomatskim krugovima, u načelu su pozitivne. Neki su Mesiću čak zahvalili na upozorenjima, jer nisu razmišljali o tom aspektu odnosa njihove države prema Hrvatskoj.
Kako se može čuti, takvim upozorenjima jedino nije bila zadovoljna Austrija. Ministrica Ferrero-Waldner branila je odnos kancelara Schüssela prema Sanaderu, kao i odnos austrijskih političkih krugova prema hrvatskim vlastima, podsjetivši usput Mesića da bi se morao naučiti trpjeti kritiku. Hrvatski Predsjednik na to je odgovorio da može trpjeti kritiku, ali ne i laži.
T. KLAUŠKI