Vjesnik: 10. 05. 2003.
Cheney i Rumsfeld na meti medija zbog poslovanja s »osovinom zla«
Američki potpredsjednik Dick Cheney (čija je bivša firma dobila unosni ugovor o vađenju i distribuciji iračke nafte) ranije je navodno poslovao s Irakom, Iranom i Libijom / Američki ministar za obranu Donald Rumsfeld sjedio je pak u upravnom odboru velike inženjerske firme ABB u vrijeme kada je ona ugovorila projektiranje i opremanje dvaju nuklearnih reaktora za Sjevernu Koreju
LONDON, 9. svibnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Teksaška naftna kompanija Halliburton koju je ranije vodio američki potpredsjednik Dick Cheney, igrat će u poslijeratnoj obnovi Iraka mnogo veću ulogu nego se to očekivalo, piše londonski Times. Bez natječaja i po hitnom postupku, Halliburton je već ranije bio angažiran da gasi moguće požare na iračkim naftnim izvorima, čisti razlivenu naftu i obavlja hitne popravke. No, sada mu je povjereno vađenje i distribucija iračke nafte, što je mnogo unosnija, ali i politički osjetljivija zadaća.
Kada je Halliburton - odnosno njihova podružnica Kellog Brown and Root (KBR) - prvotno izabran za posao u Iraku, objašnjenje je bilo da im je posao povjeren zbog njihovog velikog iskustva. KBR je, naime, sudjelovao u gašenju kuvajtskih bušotina nakon prvog Zaljevskog rata. Ovaj put Saddam nije htio ili stigao narediti da se sabotiraju iračka naftna polja, pa će dio ugovora koji se odnosi na gašenje biti mnogo manje unosan nego se mislilo.
No, zato su kritičari Bushove administracije s negodovanjem dočekali vijest o novim, dodatnim poslovima koje će Halliburton obavljati u Iraku. Američki demokrati već su zatražili da se otkriju sve pojedinosti o iračkom ugovoru te firme, kojom je od 1995. do 2000. predsjedavao Dick Cheney.
Ugovore za obnovu Iraka dodjeljuje američka vojska, točnije njezin inženjerski dio, a demokratski kongresnik Henry Waxman postavio je sada javno pitanje o cijelom procesu. Suzdržavajući se od toga da vojsku javno optuži kako je javnost dovela u zabludu dodjeljujući Halliburtonu ugovor koji je kasnije proširen, Waxman je rekao: »Brine me što je Administracija svojim odbijanjem da pruži potpune informacije o tom i drugim iračkim ugovorima uskratila važne podatke Kongresu i javnosti. »Tek sada, Kongres i javnost saznaju da će se od Halliburtona možda tražiti crpljenje i distribuiranje iračke nafte«, negoduje Waxman.
Odmah po završetku vojne intervencije, američka agencija za međunarodnu pomoć, USAID, dodijelila je devet ugovora za Irak i to isključivo domaćim, američkim tvrtkama. Tvrdilo se da je to bilo najekspeditivnije, jer da za međunarodne natječaje nije bilo vremena. Dok su još trajali mirovni napori u UN-u, Bushova administracija nije htjela stavljati na velika zvona da već traži tvrtke koje će sudjelovati u obnovi te zemlje. Dužnosnici USAID-a također tvrde kako im zakon naređuje da koriste samo američke dobavljače.
Usprkos svim isprikama i objašnjenjima, ostaje činjenica da su pri dodjeli ugovora jako dobro prošle upravo neke firme bliske sadašnjem američkom establishmentu - ne samo Halliburton, nego i Bechtel čija veza s vladajućim republikancima traje već generacijama.
Američki demokrati traže sada od Bushove garniture da otkrije sve podatke o iračkim ugovorima, te tvrde da bi svako zataškavanje činjenica bilo velika blamaža. Oni su uspjeli napipati slabu točku američke administracije u vezi s Irakom, a ta slaba točka zove se - nafta. U islamskom i arapskom svijetu prevladava, naime, mišljenje da se ratom protiv Saddama zapravo htjelo doći do iračke nafte. I u drugim dijelovima svijeta prisutno je to gledište. London i Washington to zdušno opovrgavaju, ističući, recimo, da se ranije interveniralo i na Kosovu, premda tamo nije bilo nafte.
Kongresnik Waxman nije, međutim, stao samo na kritikama iračkog ugovora dodijeljenog Halliburtonu. Također je iznio da je, usprkos raznim američkim zabranama, ta firma godinama poslovala s Iranom, Irakom i Libijom, čak i u vrijeme kad ju je vodio Dick Cheney. Takve optužbe mogu izazvati dodatne neugodnosti Bijeloj kući, tim više što je Cheney upravo najavio da se i na izborima 2004. ponovno namjerava natjecati kao republikanski potpredsjednički kandidat.
Waxman tvrdi da Halliburtonovo poslovanje s Iranom, Irakom i Libijom seže sve do osamdesetih godina, te da postoje dokazi koji upućuju da je tvrtka profitirala od »brojnih poslovnih aranžmana s državnim sponzorima terorizma, uključujući dvije od tri članice Bushove »osovine zla«.
No, čini se da je i američki tajnik za obranu Donald Rumsfeld ne tako davno imao poslovne odnose s jednom od država iz iste skupine. Londonski Guardian podsjetio je u petak da je sve do 2000. Rumsfeld sjedio u upravnom odboru firme koja je u to vrijeme prodala dva nuklearna reaktora Sjevernoj Koreji, kasnijoj trećoj članici Bushove »osovine zla«. On je, naime, bio neizvršni direktor velike europske inženjerske firme ABB, sa sjedištem u Zürichu, upravo u vrijeme kad je ona potpisala ugovor o projektiranju reaktora za Sjevernu Koreju i o nabavci ključnih dijelova. Na tom položaju, koji je donosio plaću od 190.000 dolara godišnje, Rumsfeld je bio između 1990. i 2001., kada ga je napustio da bi se priključio Bushovoj administraciji.
Posao s reaktorima uklapao se u politiku tadašnjeg američkog predsjednika Billa Clintona da se sjevernokorejski režim potakne na pozitivni angažman sa Zapadom. Kompanija ABB otvorila je čak i svoje predstavništvo u Pyongyangu i potpisala ugovor s tamošnjim vlastima. Usprkos svemu tome, iz Rumsfeldovog ureda sada tvrde kako se američki tajnik za obranu »ne sjeća da je o tom pitanju ikad raspravljao upravni odbor« čiji je bio član.
Kad je došlo do promjene vlasti u Washingtonu, predsjednik Bush prekinuo je Clintonovu politiku suradnje i dijaloga s Pyongyangom, a ta je zemlja za uzvrat počela prijetiti gradnjom nuklearnih projektila. Početkom 2002., Bush je Sjevernu Koreju svrstao među zemlje koje čine »osovinu zla«.
Rumsfeld, glasan kritičar staljinističkog režima u Sjevernoj Koreji tvrdi da nije znao kako se ABB natjecao za ugovor za sjevernokorejske reaktore. Američki list Fortune, koji se također nedavno bavio tom temom, poziva se na stručnjake koji tvrde kao su reaktori takvog tipa da se mogu koristiti za proizvodnju materijala pogodnog za izradu nuklearnog oružja.
Jasna Zanić Nardini