Slobodna Dalmacija: 10. 05. 2003.
ASHDOWN JOŠ SASTAVLJA LISTU NEPOŽELJNIH GRAĐANA BiH U EUROPSKOJ UNIJI
Čak i obitelji o
soba s popisa ne smiju u EU!Na popisu su mjesta već, navodno, našli Hasan Čengić, Senad Šahinpašić, Bakir Alispahić i Irfan Ljevaković, a kada su u pitanju Hrvati iz BiH, na popisu nepoželjnih u Europskoj uniji se očekuju imena osoba koje su iz sjene uništile političku karijeru Ante Jelavića
SARAJEVO — Najavljeni popis od dvadeset i pet osoba povezanih s ratnim zločinima ili međunarodnim kriminalom kojima će Europska unija uskoro zabraniti ulazak u zemlje članice EU već tjednima uzbuđuje bh javnost, posebice političku i takozvanu poslovnu elitu ove države.
Prema informacijama bliskim međunarodnoj zajednici, još uvijek se razmatraju sve činjenice na temelju kojih će se odrediti konačan popis dvadeset i pet nepoželjnih osoba iz BiH. Novost je da će Europska u
nija zabraniti ulazak i obiteljima osoba koje se budu nalazile na famoznom popisu.Što se, pak, tiče same zabrane ulaska u zemlje EU-a, pravila igre su takva da ako bilo koja zemlja članica EU-a proglasi neku osobu nepoželjnom na svojemu teritoriju, sve zemlje članice za tu osobu postaju nedostupne.
Premda se popis nepoželjnih osoba pravi u najvećoj tajnosti, bh mediji iz oba entiteta već duže vremena spekuliraju s imenima osoba. Kada su u pitanju osobe iz Republike Srpske koje neće moći putovati, kao ni njihove obitelji u zemlje EU-a, službeno se spominju imena poduzetnika Momčila Mandića te bivšeg funkcionara SDS-a Milovana Cicka Bjelice zbog pomaganja u bijegu Radovanu Karadžiću.
Među imenima koja se neslužbeno spominju u krugovima bliskim međunarodnoj zajednici, a s kojim se spekulira u medijima, je Milenko Vračar, bivši ministar financija u vladi Republike Srpske, te izvjesni biznismen Dragan Spasojević iz Zvornika. Spekulira se također kako bi se na popisu moglo naći i ime Pantelije Damjanovića, vlasni
ka hotela Bosna u Banjoj Luci.Prema pisanju tjednika Slobodna Bosna, imena Hasana Čengića i Senada Šahinpašića sigurno su na popisu od dvadeset i pet osoba iz BiH kojima će biti zabranjen ulazak u zemlje EU-a. Prema istom izvoru, na popisu bi se mogle naći i sve osobe koje su imale bilo kakve veze s terorističkim kampom na Pogorelici. U ovom slučaju riječ je o Bakiru Alispahiću i Irfanu Ljevakoviću.
Kada su u pitanju Hrvati iz BiH koji pripadaju poslovnoj eliti povezanoj s kriminalom, vrlo je malo informacija koje otkrivaju o kojim bi osobama moglo biti riječ. Naš izvor, pak, tvrdi kako bi se na popisu mogla naći neka imena osoba koje su iz sjene uništile političku karijeru Ante Jelavića.
Inače izvori bliski Europskoj uniji navode da će se uz popis dvadeset i pet osoba iz BiH, naći oko stotinjak osoba s prostora cijelog Balkana za koje postoje relevantni dokazi da su se bavili zaštitom ratnih zločinaca ili organiziranim kriminalom.
Zlatko TULIĆ