Slobodna Dalmacija: 13. 05. 2003.
IZASLANSTVO MMF-a U HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
Prva revizija stand-by aranžmana
ZAGREB — Izaslanstvo Međunarodnog monetarnog fonda, koje je pod vodstvom Hansa Flickenschilda stiglo u Zagreb na prvo razmatranje dosadašnje provedbe i daljnjih očekivanja u realizaciji stand-by aranžmana Hrvatske, u ponedjeljak je obavilo prvi razgovor s rukovodstvom Hrvatske narodne banke predvođenim guvernerom dr. Željkom Rohatinskim. Tom je prigodom guverner Rohatinski izvijestio izaslanstvo MMF-a o vrlo povoljnim makroekonomskim pokazateljima za protek
li dio ove godine: u travnju je godišnja razina inflacije iznosila 0,9 posto, veća tečajna kolebanja se ne očekuju, a raspoložive međunarodne pričuve na podjednakoj su razini kao i na kraju prethodne godine. Mjere središnje banke iz siječnja počele su davati učinke, pa je u travnju nastavljeno postupno usporavanje rasta bankovnih plasmana. No, tek će kontrole u bankama pokazati je su li podaci dostavljeni središnjoj banci realni. Pokaže li se da nisu, HNB je spreman poduzeti i dodatne mjere da bi se ekspanzija bankovnih plasmana zadržala u razumnim okvirima, omogućujući gospodarski rast, ali bez prekomjernog inozaduživanja.Uz napomenu da je po inflacijskoj stopi Hrvatska postala "dosadna" poput razvijenih zemalja, Hans Flickenschild sa zadovoljstvom je primio potvrdan odgovor na pitanje može li se i unatoč zabilježenom naglom rastu kredita bankovni sustav i dalje smatrati stabilnim, te se pridružio čestitkama guverneru HNB-a zbog nedavnog priznanja iz međunarodnih financijskih krugova.
Izaslanstvo MMF-a imat će još nekoliko razgovora u središnjoj banci, kao i s predstavnicima Vlade RH, Ministarstva financija, gospodarstva te Ministarstva zdravstva i HZZO-a, Ministarstva rada i socijalne skrbi, turizma, HBOR, nekoliko poslovnih banaka, sindikata, te još nekih udruga i institucija.
U SRIJEDU NASTAVAK RAZGOVORA S PARTNERIMA ZA INU
ZAGREB — Sredinom ovog tjedna, u srijedu 14. svibnja nastavit će se razgovori s potencijalnim strateškim partnerima za privatizaciju Ine, doznaje se u Ministarstvu gospodarstva. Ti su razgovori inače trebali početi u ponedjeljak, ali će malo kasniti. S hrvatskim predstavnicima najprije će, 14. svibnja, razgovarati predstavnici austrijskog OMV-a, idući dan predstavnici mađarskog MOL-a, a 16. svibnja predstavnici ruskog Rosnefta. P
osljednji krug razgovora s predstavnicima potencijalna partnera za kupnju 25 posto dionica Ine održani su krajem travnja kada su predstavnici sva tri ponuđača prihvatili temeljne uvjete hrvatske Vlade o privatizaciji Ine. Među ostalim, i zadržavanje obje Inine rafinerije (u Sisku i Rijeci), socijalnu klauzulu, tri godine zadržavanje dobiti u Ini, i sl.