Vjesnik: 17. 05. 2003.
Prljave pravosudne poslove dogovarali telefonom
Tri tjedna od izbijanja afere, policija podnijela kazn
enu prijavu, Državno odvjetništvo spremno podnijeti optužnicu zbog korupcije, ali tajno snimljeni razgovori šire krug mogućih optuženika do redovnih sudova, čak i UstavnogZAGREB, 16. svibnja - Priopćenjem u petak policija je prekinula šutnju o stanju u predmetu Canjuga-Batarelo. Protiv bivšeg zagrebačkog županijskog državnog odvjetnika Krunoslava Canjuge podnesena je kaznena prijava zbog sumnje da je primao mito od odvjetnika Mirka Batarela kojeg se tereti za davanje mita. Policija je kaznene prijave podn
ijela Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranoga kriminala (Uskok), a u MUP-ovu priopćenju za javnost nije otkriven njihov identitet.Međutim, identitet su otkrili sami Canjuga i Batarelo reagirajući na informaciju Mladena Bajića, glavnog državnog odvjetnika. On je svojeg suradnika, Canjugu, izvijestio o tromjesečnom prisluškivanju Batarelova telefona. Upoznavši ga s osnovnim sadržajem učinka prisluškivanja, Bajić je Canjugi prije tri tjedna najavio manjak povjerenja u njega osobno, te da će poduzeti za
konske korake. Canjuga je na to reagirao izvijestivši medije o tome te podnošenjem ostavke. Time je htio sa sebe skinuti dio odgovornosti, podijeliti je sa svojim šefom i »ostavkom« odigrati ulogu žrtve.No, u policijskoj se prijavi navodi da je Canjuga (policajci ga spominju kao anonimnog četrdesetpetogodišnjaka) osumnjičen za primanje mita, a drugoosumnjičeni, Batarelo (52), za davanje mita, obojica hrvatski državljani.
Canjugu se sumnjiči da je od prosinca prošle do sredine travnja ove godine pogodovao Batarelu davanjem određenih podataka i informacija o stanju pojedinih predmeta, što je protivno Zakonu o državnom odvjetništvu i Pravilniku o unutarnjem poslovanju u državnim odvjetništvima.
Canjuga je na taj način Batarela, koji prema zakonu nije imao pravo na te podatke i informacije, dovodio u privilegiran položaj u odnosu na druge stranke, a Batarelo je zauzvrat obećavao i činio određenu korist Canjugi.
U MUP-ovu priopćenju kaže se da su kaznene prijave podnesene nakon kriminalističke obrade zagrebačke policije u koordinaciji s Upravom kriminalističke policije MUP-a koju je zatražio Uskok.
Prihvati li Uskok policijsku kaznenu prijavu, tada bi se stekli zakonski uvjeti za pokretanje stegovnog postupka protiv Canjuge. On je nakon ostavke vraćen u Županijsko državno odvjetništvo u Zlataru, za zamjenika. U sklopu kriminalističke obrade Canjuga i Batarelo su prošli tjedan bili na obavijesnom razgovoru u zagrebačkoj policiji.
Čitav slučaj otvara dvije mogućnosti. S jedne strane kazneni postupak protiv počinitelja tih kaznenih djela, a s druge disciplinski postupak koji Bajić može, prema zakonu, provesti protiv svojeg bivšeg suradnika.
Naime, snimljeni razgovori Canjuge i Batarela ukazuju i na to da je tužitelj u ime usluge, a posredstvom usluženog odvjetnika, nabavio automobil po cijeni koja je za čak 5000 eura niža od tvorničke cijene vozila. Taj je popust doveo do pada kompjuterskog sustava u tvrtki Zubak, jer elektronika nije bila programirana na tu razinu popusta koji je Canjugi isposlovao Batarelo.
To je samo detalj. Kompletne trake, čiji je sadržaj zahvaljujući različitim rupama u policiji iscurio i prema budućim braniteljima Canjuge i njegova odvjetničkoga kompanjona Batarela, ne spominju, međutim, samo njih dvojicu. Problem korupcije u pravosuđu prsnuo je i do nekih sudova različita ranga, pa čak i do Ustavnoga suda. Na tim je mjestima, a snimljena traka uredno registrira, bilo nečasnih ljudi koji su odvjetniku Batarelu tvrdili »da u ovom ili onom slučaju imaju predmete pod kontrolom, da za njih ne treba brinuti«. Osim automobila, trake to također registriraju, u pitanju je, osim novca, bilo i drugih vrijednih predmeta. Dajući svojim suradnicima instrukcije o nabavi tih predmeta (mobitela, na primjer) Batarelo je na ponižavajući način tražio da se kupi ovo ili ono, ali što jeftinije, jer im taj i taj u sudovima, tužiteljstvima, vrijedi upravo za tu cijenu s popustom.
Vlado Rajić