Slobodna Dalmacija: 20. 05. 2003.

CARLA DEL PONTE U BEOGRADU

Osam kutija dokaza o zločinima na Ovčari

BEOGRAD — Unatoč očekivanjima, glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte u ponedjeljak u Beograd nije donijela nove optužnice, ali je izrazila spremnost da uskoro neka suđenja za ratne zločine prepusti domaćem pravosuđu, ne objasnivši pritom je li osam kutija dokumenata o zločinu na Ovčari kod Vukovara 1991. godine zalog za suđenje izravnim izvršiteljima zločina koje je, njih nekoliko, srbijanska policija uhitila u akciji Sablja, provedenoj nakon atentata na srbijanskog premijera Zorana Đinđića 12. ožujka.Ono što se očekivalo u prvom radnom posjetu Carle del Ponte Beogradu nakon atentata na premijera Đinđića, ponovno je njezino inzistiranje na uhićenju Ratka Mladića i Veselina Šljivančanina, ali i nekih optuženika za srebrenički masakr, poput Vinka Pandurevića, zapovjednika Zvorničke brigade koja je sudjelovala u tom zločinu. Međutim, isto ono što vrijedi za srbijanske vlasti kad su posrijedi Mladić i Šljivančanin (unatoč tome što, prema riječima premijera Zorana Živkovića, i dalje nema konkretnih podataka iz Den Haaga gdje bi se Mladić mogao nalaziti), vrijedi - kako je Del Ponteova naglasila - i za Hrvatsku, koja mora uhititi i izručiti odbjegloga generala Antu Gotovinu, ali i za Bosnu i Hercegovinu od koje se očekuje izručenje Radovana Karadžića. Ipak, po riječima srbijanskog premijera Zorana Živkovića, s kojim se glavna tužiteljica prvim sastala jučer u Beogradu, ni ovaj put srbijanske vlasti nisu dobile nikakve bliže podatke o tome da se Mladić doista nalazi u Srbiji.

Odbjegli Veselin Šljivančanin, posljednji optuženi od "vukovarske trojke", jučer je ravnopravno spominjan s Mladićem: i njemu je Den Haag posljednje putovanje. Međutim, nitko od onih koji su se nakon razgovora s Del Ponteovom - premijer Živković i predsjednik Srbije i Crne Gore Svetozar Marović - nije mogao potvrditi ima li osam kutija dokumenata o zločinu na Ovčari veze s obećanjem za neka buduća domaća suđenja, čim Srbija donese najavljeni zakon o sudovima za ratne zločine, i s činjenicom već spomenutog nedavnog uhićenja navodnih izravnih izvršitelja tog zločina.

Carla del Ponte, činilo se jučer, otišla je iz Beograda zadovoljna dobivenim obećanjima od vlasti. Premijer, ali i njegovi ministri, kao i vršiteljica dužnosti predsjednika Srbije Nataša Mićić, obećali su da buduća suradnja neće biti opstruirana, kao i da će Haaškom tužiteljstvu biti omogućen pristup dokumentima iz vojnih arhiva, koje ono traži. Isto je ponovio i predsjednik Marović koji je naglasio da "nema europske Srbije bez suradnje s Haaškim sudom", te da neće biti prepreka budućem boljem razumijevanju.

Upitana za njezinu izjavu pred američkim Kongresom prošlog tjedna, koju je prenio Glas Amerike, da hrvatska Vlada zna gdje je odbjegli Gotovina, Del Ponte je rekla kako ju je Glas Amerike krivo interpretirao.

Tatjana TAGIROV