Vjesnik: 24. 05. 2003.

Dosezi putovanja

BRUNO LOPANDIĆ

Hrvatski predsjednik otputovao je na već tradicionalno druženje s predsjednicima srednjoeuropskih država u Salzburg, dok se premijer ovaj tjedan odlučio na odlazak u Berlin gdje se slavila 140. godišnjica SPD-a. Oba putovanja neumitno su spojena s Hrvatskom i njezinim europskim ambicijama. Takve ambicije nailaze u Europi na odobravanje, bilo da je riječ o srednjoeuropskim zemljama koje ulaze u EU za nepunih godinu dana, bilo starim članicama poput Njemačke i Velike Britanije. Jack Straw, ministar vanjskih poslova Ujedinjenoga Kraljevstva, prekjučer je pred Donjim domom vlastita parlamenta ustvrdio da Hrvatska ima britansku potporu za ulazak u EU. No, sva putovanja hrvatskih dužnosnika, a posebice ovo Mesićevo, podsjetnik je da taj optimizam može brzo splasnuti ako se ne riješe ključna pitanja. Nastavak Mesićeve inicijative o rješavanju pitanja izbjeglica doživio je u Salzburgu fijasko. Tu problemima nije kraj. U samoj Hrvatskoj dogovora o rješavanju pitanja stanarskog prava nema. U konfuziji onih koji bi htjeli da se to već jednom pokrene i onih koji to baš i ne žele, kako sada stvari stoje, ponovno će se izgubiti previše vremena koji Hrvatska baš i nema. Izbjegavanje razgovora o ovoj temi, u čemu prednjači Markov trg, neodgovorno je jer se taj posao mora obaviti - bez ispunjavanja političkih preduvjeta Hrvatska neće moći ni započeti pregovore o punopravnom članstvu za EU.

Tako je sada na kraju ispalo da se ne zna kada će se Hrvatska uhvatiti u koštac s problemom stanarskih prava, kao što se ne zna ni hoće li propasti ili uspjeti inicijativa hrvatske diplomacije da se u Zagrebu organizira sastanak triju vlada o tom pitanju.

Na putovanjima u inozemstvu uvijek se razgovaralo na razini velikih fraza i općenitih obećanja. To je vrijeme prošlo, a Unijini standardi, kako je to dobro primijetio Goran Granić, pitanja su unutarnje politike. Jedino što još nedostaje jest da se nešto i napravi. Stoga će i vanjskopolitička putovanja naših dužnosnika biti sve češće opterećena neugodnim detaljima, koji podsjećaju na posao koji treba odraditi kod kuće.

Bez obzira na inicijative s Pantovčaka, glavni posao moraju obaviti Banski dvori. Bez njih će sve inicijative sa Zrinjevca ostati visjeti u zraku kao podsjetnik na nesposobnost i nevoljkost, ali i na nezgodnu pomisao da za rješavanje pitanja stanarskog prava nema istinske političke volje. Zbog toga je sasvim svejedno što je Račan izabrao otići na partijski skup u Berlin umjesto na regionalni skup o sigurnosti u Ohridu, na koji ga je osobno telefonom zvao glavni tajnik NATO-a George Robertson.