Vjesnik: 24. 05. 2003.
Ina će u lipnju zatražiti poskupljenje plina od 30 posto
Odobri li Vijeće za regulaciju energetskih djelatnosti takav zahtjev, maloprodajne cijene plina mogle bi od 1. srpnja porasli za 15-ak posto, odnosno za polovicu odobrenog poskupljenja dobavne cijene plina / Unatoč najavama Ina zasad nije obustavila isporuku plina nijednom lokalnom distributeru plina, a nije niti reducirala isporuke velikim potrošačima poput HEP-a i Petrokemije
ZAGREB, 23. svibnja - Ina će u lipnju od Vijeća za regulaciju energetskih djelatnosti najvjerojatnije zatražiti da od 1. srpnja odobri oko 30 posto više dobavne cijene prirodnog plina.
Razlog za tako veliko povećanje dobavnih cijena u Ini vide u činjenici da im je Vijeće odbilo zatraženo povećanje cijene plina od 1. travnja za 21 posto. Zato bi većim poskupljenjem vjerojatno htjeli pokriti dodatne gubitke nastale od 1. travnja do 1. srpnja.
Sve je krenulo od činjenice da su Rusi početkom godine znatno povećali cijene uvoznog plina, odakle Ina nabavlja oko 45 posto toga energenta dok ostatak proizvodi sama. Naime, krajem prošle i početkom ove godine cijene plina su porasle u očekivanju rata u Iraku. Zbog poskupljenja ruskoga plina, Ini sadašnja dobavna cijena plina, odobrena prošle jeseni i teme
ljena na tadašnjoj nižoj cijeni ruskog plina, donosi velike gubitke u poslovanju s plinom.Da bi cijene prirodnog plina mogle u budućnosti znatno porasti najavio je i Miljenko Šunić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin. Prema njegovim riječima, realna bi bila cijena od 3 do 3,5 kune po prostornom metru plina, a sadašnje maloprodajne cijene se kreću od 1,7 do 2 kune po prostornome metru.
No, jasno je da bi tako značajno poskupljenje izazvalo ogorčenje i prosvjede potrošača, slične onima nakon uvođenja novog tarifnog sustava za struju prošle jeseni. Zato je teško očekivati da će takve cijene biti odobrene, barem dok Ina ne dobije pravu konkurenciju u dobavi plina.
No teško je prognozirati i kako će točno proći najavljeni Inin zahtjev za poskupljenjem plina. Vijeće je, inače, i prethodni sličan, iako još blaži, zahtjev odbilo s kratkim objašnjenjem da nije bio u skladu s Tarifnim sustavom za dobavu plina. Ali pojedinosti nisu razjašnjene.
Neslužbeno smo doznali da je sporno pitanje kako Ina određuje cijenu plina s vlastitih polja u Panonskoj nizini i na sjevernom Jadranu. Ina, navodno, želi za uvozni i domaći plin primjenjivati istu cijenu, s čim se Vijeće iz formalnih razloga ne slaže. Zato Ina namjerava zatražiti izmjene Tarifnog sustava za dobavu plin
a kako bi se razriješio taj spor.U svakom slučaju maloprodajna cijena plina bi, po izračunu stručnjaka, porasla otprilike za polovicu povećanja dobavne cijene plina.
Inače Ina, unatoč najavama da bi dvadesetak lokalnih distributera moglo zbog dugova ostati bez plina, isporuke još nije prekinulo nijednome distributeru. Svi su, tvrde u Ini, nakon prijetnji redukcijama smanjili dugove. No samo su se privremeno spasili, jer Ina upozorava da će onima koji će ponovno nagomilati dugove ipak prekinuti isporuku p
lina.Isto tako, Ina nije realizirala ni najavljeno smanjivanje isporuka velikim potrošačima, kako bi se osiguralo dovoljno plina za ove zime do kraja ispražnjeno podzemno skladište plina u Okolima. To je, naime, preduvjet za koliko toliko normalnu opskrbu naredne zime. U tome im je pomogao i kraći prekid proizvodnje u Petrokemiji, koja je uz Hrvatsku elektroprivredu, najveći potrošač plina u Hrvatskoj.
Željko Bukša