Slobodna Dalmacija: 25. 05. 2003.

POGLED U BRUXELLES - TKO SU OPONENTI BRŽEM PRIBLIŽAVANJU HRVATSKE EUROPSKOJ UNIJI

London nas najmanje voli

Neke zemlje Europske unije mogu blokirati ulazak Hrvatske u članstvo EU-a, i to i rade, ustvrdio je nedavno šef hrvatske diplomacije Tonino Picula, uprijevši prstom na Veliku Britaniju i Nizozemsku

Ministar vanjskih poslova Tonino Picula u nekoliko svojih javnih istupa u posljednje vrijeme izričito je optužio Nizozemsku i Veliku Britaniju da blokiraju hrvatsko napredovanje prema Europskoj uniji. "Neke zemlje Europske unije mogu blokirati ulazak Hrvatske u članstvo, i to i rade", kazao je Picula u svojim predavanjima na Ekonomskom i Fakultetu političkih znanosti, protumačivši to "oblikom političkog pritiska".

Velika Britanija još uvijek odbija ratificirati hrvatski Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Europskoj uniji. Nizozemski parlament ga je ratificirao, ali ga nizozemska vlada još uvijek nije notificirala. Suspenzija je uslijedila nakon podizanja optužnice Haaškog suda protiv generala Janka Bobetka. Hrvatska je optužnicu odbila, i britanska i nizozemska vlada najoštrije su reagirale na takav potez.

Žestoka retorika

Dok Nizozemska iznimno blisko surađuje s Haaškim sudom, pa je njezina reakcija još donekle razumljiva, potez Velike Britanije razljutio je hrvatski državni vrh, budući da je London jedan od najutjecajnijih poluga Europske unije. Upravo britanski predstavnici u tijelima EU-a i Europskom parlamentu koriste najžešću retoriku u opisu karaktera suradnje Hrvatske i Haaga. I postavljaju to na prvo mjesto uvjeta za priključenje Hrvatske.

Ni Goran Granić, potpredsjednik Vlade, u svom nedavnom intervjuu Novom listu nije štedio strane diplomate, ponajprije veleposlanstvo Velike Britanije i vladu Nizozemske. Nazvao ih je "smiješnima i nesposobnima", kritizirajući ih zbog potpuno pogrešnog procjenjivanja stvari u Hrvatskoj.

Ministar Picula u svom ovotjednom izlaganju pred saborskim Odborom za vanjsku politiku najavio je odlučniju diplomatsku aktivnost prema parlamentima koji su suspendirali ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, spomenuvši pritom Veliku Britaniju i Nizozemsku, ali i Italiju.

Talijanski parlament još uvijek oteže s ratifikacijom tog sporazuma, što počinje izazivati zabrinutost u hrvatskim diplomatskim krugovima. Vlada premijera Silvija Berlusconija iznimno je zainteresirana za neriješeno pitanje talijanskih esula i to se pitanje u pravilnim vremenskim razmacima pojavljuje kao prepreka u razgovorima dviju zemalja.

Ipak, Italija ovoga ljeta preuzima predsjedništvo Europskom unijom i želi nastaviti grčku proaktivnu politiku prema zapadnom Balkanu. Stoga hrvatska diplomacija nastoji iskoristiti tu činjenicu da bi do kraja godine ipak ishodila ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU-om od strane Italije.

Premijer Ivica Račan trebao je u sklopu lobističke turneje za podnošenje službenog zahtjeva za članstvom u EU-u posjetiti i Veliku Britaniju, ali premijer Tony Blair odgodio je posjet zbog početka rata u Iraku. Račan je trebao posjetiti i Republiku Irsku, zbog činjenice da je ta zemlja također bila vrlo sumnjičava prema proširenju EU-a na nove članice. Međutim, i taj je posjet na neko vrijeme odgođen.

Ministar Picula je najavio pred saborskim Odborom za vanjsku politiku da bi Hrvatska trebala postati službeni kandidat za članstvo u Europskoj uniji do ljeta 2004. godine, odnosno na kraju mandata Nizozemske kao zemlje koja predsjeda Unijom.

To bi moglo doista biti ostvareno budući da je smrću generala Bobetka okončan dosad najžešći sukob Hrvatske i Haaga. Iduće godine Haag završava istrage za ratne zločine na području bivše Jugoslavije, čime bi nestali formalni razlozi za blokadu ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u parlamentima Velike Britanije i Nizozemske.

Britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw u srijedu je u Donjem domu britanskog parlamenta rekao da Britanija podržava hrvatsku kandidaturu za članstvo u EU-u, ali da i dalje ostaje kod tvrdnje da "mora ispuniti političke kriterije određene u Kopenhagenu". Sadržaj britanske politike time je ostao isti, možda se tek neznatno promijenila forma. I ton obraćanja Hrvatskoj.

Politički kriteriji

Ako Britanija doista ublaži svoj pristup, Hrvatska bi nakon okončanja slučaja Bobetko došla vrlo blizu ispunjenja formalnih političkih uvjeta za priključenje EU-u. Jasno, ako se u međuvremenu ne zakompliciraju stvari oko povratka izbjeglih i njihove imovine, ili novih haaških optužnica koje navodno stižu već ove jeseni, a neke europske vlade ponovno to iskoriste za blokadu hrvatskog napredovanja prema članstvu u Uniji.