Novi list: 26. 05. 2003.

ZAPOSLENI U SENJSKIM HOTELIMA PRIJETE ŠTRAJKOM JER IM ČAČIĆEV CONING NE ISPLAĆUJE PLAĆE

Čačićev Coning grobar senjskog hotelijerstva

Ulazak Coninga kao većinskog vlasnika u Velebit radnici su prihvatili s oduševljenjem. Uzdali su se u menadžerske sposobnosti Radimira Čačića, no uoči turističke sezone situacija u Velebitu, a najviše u hotelu Nehaj, gotovo je kritična

Piše: Robert FRANK

SENJ – Naočigled mnogobrojnih turista koji prolaze Senjom, u samom centru grada, uz gradsku rivu i glavnu autobusnu stanicu, prazan otužno zjapi hotel Nehaj. Izgrađen davne 1963. godine hotel otad nije adaptiran, premda je to novi vlasnik, varaždinski Coning d.d. javno obećao. Ministar graditeljstva Radimir Čačić i njegova supruga Marija suvlasnici su Coninga koji je prije dvije i pol godine kupio 59 posto dionica poduzeća Velebit. Tako je u vlasništvu Coninga hotel Nehaj, turističko naselje Kalić, garni hotel Art i puno atraktivnog zemljišta nadomak mora, u Senju i bližoj okolici. Uz Coning vlasnici Velebita su Hrvatski fond za privatizaciju s 24 posto i mali dioničari sa 17 posto.

Ulazak Coninga kao većinskog vlasnika u Velebit radnici su prihvatili s općim oduševljenjem. Uzdali su se u menadžerske sposobnosti ministra Radimira Čačića, puno su nade polagali i u njegovu ženu Mariju Čačić, predsjednicu Nadzornog odbora Velebita, ali i u resurse Coninga. Zadovoljstvo ulaskom Coninga bilo je tim veće što je Velebit tada doslovno bio pred stečajem koji je, ipak, izbjegnut.

Štrajk na pomolu

Uoči početka turističke sezone, međutim, situacija u Velebitu, a najviše u hotelu Nehaj, gotovo je kritična. Sindikat prijeti štrajkom u najnezgodnijem trenutku. Ukoliko se radnicima ne isplati barem minimalni dohodak za ožujak, koji iznosi 1.360 kuna, štrajk je više nego izvjestan.

Sindikalni povjerenik radnika Milan Prpić kaže da je strpljenje radnika pri kraju, da će još možda tjedan dana pričekati pa onda, ne sjedne ili barem plaća za ožujak na račun, početi sa štrajkom.

– Nije nam jasno ni kakva je naša sudbina: hoćemo li raditi, hoćemo li dobiti plaću, hoće li se hoteli Velebita adaptirati te što će biti s nama u rujnu, kaže Prpić, prisjećajući se općeg oduševljenja koje je zavladalo Senjom kad je Coning kupio Velebit.

Regionalna povjerenica SSUTH Loredana Gluhak također je razočarana stanjem u Velebitu.

– Prije nego je Coning kupio Velebit, analizirano je stanje u poduzeću i znali su što kupuju. Obećali su razvojne projekte i rekonstrukciju objekata. Nažalost se pokazalo da su »Velebit« i »Nehaj« bili i ostali ubožnica, kaže Gluhak.

Izlazak na mala vrata

Radnici se nadaju kako ministar Čačić, kao član Račanove Vlade koja se deklarativno zalaže za ispunjavanje obveza prema radnicima, tu obvezu neće zanemariti u Velebitu. Iako je Čačić svoja upravljačka i vlasnička prava u Coningu prebacio na odvjetničke urede, smatraju kako tvrtka u kojoj je dobrim dijelom vlasnik dionica mora postupiti u skladu s Vladinim programom.

Zamjenik gradonačelnika Senja Dragoljub Gradišer iz SDP-a priznaje kako je pojavljivanje Coninga prije dvije i pol godine svima izgledalo kao spasonosno rješenje.

– Grad Senj je zainteresiran da Velebit nastavi s djelatnošću, nudimo suradnju, no sve češće iz Coninga poručuju kako je daljnja sudbina Velebita stvar tržišne logike poslovanja, a da gomilanje novih gubitaka i dugova nema smisla, kaže Gradišer.

I on je svjestan kako je jedino rješenje adaptacija Nehaja, no taj plan ima i određene prepreke. Riječ je o neriješenim imovinsko-pravnim odnosima između Grada Senja i Velebita koji otežavaju eventualnu realizaciju kredita. U Gradu Senju rečeno nam je kako trakavica između njih i Velebita traje godinama, a uprave poduzeća uvijek odgovornost nekorektno prebacuju na službenu gradsku politiku. Sve je više radnika Velebita koji misle kako bi se moglo dogoditi da Coning izađe iz Senja na mala vrata – nakon što je ušao na velika. Time će Coning Radimira Čačića postati grobar senjskog hotelijerstva.