Slobodna Dalmacija: 29. 05. 2003.

KOORDINATORICA PAKTA O STABILNOSTI DORIS PACK NA KONFERENCIJI O POLITICI EU-a PREMA HRVATSKOJ

Gotovina bi trebao slijediti Ademijev primjer

ZAGREB — Da je Ante Gotovina pravi hrvatski državljanin, on bi se dragovoljno predao Haaškom sudu. U tome bi se trebao ugledati na svog kolegu generala Rahima Ademija i tako skinuti Hrvatskoj veliki teret s leđa — rekla je u srijedu Doris Pack, članica Europskog parlamenta i koordinatorica trećeg stola Pakta o stabilnosti, na međunarodnoj konferenciji "Perspektive politike Europske unije prema Hrvatskoj uoči sastanka na vrhu u Solunu".

U hotelu Sheraton okupili su se strani i domaći stručnjaci, dužnosnici hrvatske Vlade i tijela Europske unije kako bi analizirali trenutačnu poziciju Hrvatske i njezine perspektive na putu prema članstvu u EU. Govoreći o političkim kriterijima za članstvo, najviše se spominjalo pitanje suradnje s Haaškim sudom, kao i povratak izbjeglica i njihove imovine.

— Suradnja s Haagom je na dobrom putu i mislim da bi trebalo Hrvatsku prestati više pritiskati. Ona čini što može — naglasila je Doris Pack, pohvalivši hrvatski ustavni zakon o manjinama na koji bi se "mnoge zemlje mogle ugledati".

Šef izaslanstva Europske komisije Jacques Wunenburger i Michael Leigh, zamjenik glavnog direktora EU-a za vanjske odnose, istaknuo je kako su politički kriteriji bitni za otpočinjanje pregovora o članstvu, ali oni nisu presudni u napredovanju prema Uniji. "Ekonomija je izuzetno bitna. Ali ne samo pokazatelji poput stope rasta ili BDP-a, već i funkcioniranje tržišne privrede i sposobnost razvoja", kazao je Leigh, izdvojivši pitanje povratka izbjeglica kao izuzetno važan korak na putu prema EU-u.

— Hrvatska Vlada jasno je izrazila spremnost da do kraja 2003. godine vrati povratnicima pravo vlasništva. A što se tiče stanarskih prava, Vlada je na stajalištu da povratak treba omogućiti i onima koji su izgubili to pravo — kazao je Ivan Šimonović, zamjenik ministra vanjskih poslova.

— Svjestan sam raspoloženja ljudi u Hrvatskoj, ali nakon podnošenja kandidature za članstvo u EU Hrvatska to pitanje mora riješiti — dodao je Leigh.

Ivan Šimonović potom je apostrofirao "fascinantan napredak" u odnosima Hrvatske i Haaškog suda jer je "Hrvatska došla u situaciju da zaključi kako ratni zločini trebaju biti kažnjeni, kako se time ne bi bacila mrlja na Domovinski rat", a Doris Pack je izrazila zadovoljstvo činjenicom da je hrvatski sud osudio jednoga hrvatskoga generala za ratni zločin.

Ministar europskih integracija Neven Mimica očekuje da će summit EU-a u Solunu 21. lipnja za Hrvatsku biti isto što je Kopenhagen 1993. godine značio za deset novih članica EU-a.

— Ne očekujemo poseban tretman, ni povlastice ni pooštrene kriterije. Regionalna suradnja ne smije dovesti u pitanje načelo individualnog ulaska u Uniju, što ne znači da ne možemo ući u EU s nekom skupinom zemalja — rekao je Mimica kao posebni izaslanik predsjednika Stjepana Mesića na skupu koji su zajedno organizirali Institut za međunarodne odnose i Europska komisija.

T. KLAUŠKI

HRVATSKA IZMEĐU EU-a I AMERIKE

Na pitanje Vesne Teršelič iz Centra za mirovne studije treba li Hrvatska potpisati sporazum s SAD-om o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom kaznenom sudu, Ivan Šimonović je odgovorio da Vlada namjerava o tome razgovarati s SAD-om.

— Chris Patten i Jorgos Papandreu pozivaju zemlje obuhvaćene Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju da vode računa o stavu EU-a. Hrvatska će to i učiniti — rekao je Šimonović, a Michael Leigh je dodao kako bi Hrvatska trebala postupiti prema dobivenoj preporuci.