Novi list: 06. 06. 2003.

VELIKA BRITANIJA DRŽI DA HRVATSKA IMA SNAGE 2007. UĆI U EUROPSKU UNIJU

Britanija za ratifikaciju SSP-a čeka potvrdu Haaga

Analitičari drže da povratak HDZ-a na vlast »ne bi pomogao« hrvatskom putu u EU

LONDON – Velika Britanija neće ratificirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Hrvatske i EU dok od Haškoga suda ne dobije službenu potvrdu da Hrvatska surađuje, doznao je naš list od neslužbenih izvora u Foreign officeu, britanskome Ministarstvu vanjskih poslova. Dodajući kako ne znaju kada bi Haški sud mogao potvrditi hrvatsku suradnju, naši izvori naglašavaju kako bi – ne dogodi li se to do siječnja sljedeće godine – Europska komisija svoje mišljenje o Hrvatskoj mogla donijeti prije konačne ratifikacije SSP-a, što za Hrvatsku ne bi bilo dobro.

»Za ponovno pokretanje procedure ratifikacije u britanskome parlamentu potrebno je oko tri mjeseca. Ako pretpostavimo da bi EK svoje mišljenje o hrvatskoj kandidaturi mogla donijeti u travnju 2004., krajnji rok za hašku potvrdu o suradnji jest siječanj sljedeće godine. Dođe li potvrda do tada, nema prepreka da Velika Britanija ratificira sporazum prije konačnoga mišljenja EK«, objasnio je nas izvor.

On nije govorio o tome što sve Hrvatska treba učiniti kako bi Haški sud postao spreman Britaniji potvrditi njezinu suradnju, rekavši kako je to »na Haškome sudu. Mi s tim nemamo ništa. Samo čekamo potvrdu suradnje«.

Pohvale Mimici

Britanski političari i novinari obaviješteni o situaciji u jugoistočnoj Europi, s kojima smo razgovarali proteklih dana, drže međutim kako te prepreke mogu biti prebrođene, te da Hrvatska ima šansu pridružiti se EU 2007. godine. Ipak, uvjeti su jasni, i Britanija ne kani popuštati. »S Haagom ili surađujete ili ne surađujete – sive zone nema«, objasnio nam je stav službenog Londona jedan obaviješteni izvor koji je zatražio anonimnost.

U Londonu prevladava mišljenje kako bi ova vlada uz sadašnji ritam reformi mogla ostvariti taj cilj. »U Britaniji se osobito hvali vaše Ministarstvo za europske integracije s ministrom Mimicom na čelu. Ali problemi su drugdje: na lokalnim razinama primjerice, gdje se reforme sporo provode. Upitna je također vladina ocjena da je veći dio SSP-a već ispunjen. Čini se da vlada računa samo propise koji su prošli njezinu proceduru. Važno je, međutim, sve te propise i provesti. U svakom slučaju, konačnu potvrdu dat će EK, i nije nemoguće da se njezini kriteriji razlikuju od vladinih«, kažu izvori.

O Haagu nema pregovora

O perspektivi hrvatskoga ulaska u EU 2007. u slučaju da se HDZ vrati na vlast, naši su sugovornici bili mnogo oprezniji. »To zasigurno ne bi pomoglo, iako je Ivo Sanader učinio više nego što su mnogi očekivali«, kazao nam je jedan obaviješteni promatrač. »Britanska Vlada surađivat će sa svakom hrvatskom vladom, ali povratak HDZ-a zasigurno bi usporio hrvatski put u Europu«. Ako ni zbog čega drugoga, a ono zato što bi britanska vlada poslije takvoga rezultata izbora »dala sebi vremena da vidi razvoj situacije«, što bi dodatno skratilo ionako kratko vrijeme za ispunjavanje EU obveza. Unatoč tome, ne treba očekivati da će zapadne zemlje ili EU javno pozvati hrvatske birače da ne glasaju za HDZ ako svoju zemlju žele vidjeti u EU, kao što se to dogodilo sa slovačkim HSDZ-om Vladimira Mečiara.

Kada je o HDZ-u riječ – kojega se ipak smatra bitno prihvatljivijim partnerom od stranke u vrijeme predsjednika Tuđmana – glavna je sumnja vezana uz odnos stranke prema Haškome sudu i HDZ-u BiH. »Čini se kako HDZ i dalje misli da je o suradnji s Haagom moguće pregovarati. Nije. Suradnja je principijelan uvjet.« Slično tome, neki promatrači ocjenjuju da HDZ drži kako bi njegova vlada s EU mogla pregovarati o načinu ulaska Hrvatske. »Ne bi. Hrvatska o uvjetima ne može pregovarati. Može ih ili prihvatiti ili odbaciti, pa ostati izvan EU-a«.