Vjesnik: 06. 08. 2003.
Neki u mirovinu, a neki rehabilitirani i unaprijeđeni
Većina vojnih zapovjednika koje se zvalo »Tuđmanovim i Šuškovim miljenicima« danas je u mirovini, a neke traži i ICTY / Kadar iz bivše JNA, koji je za HDZ-a bio u nemilosti, predsjednik Stjepan Mesić je rehabilitirao i unaprijedio / Po strani te neformalne podjele među hrvatskim generalima našla se treća, tzv. neutralna skupina zapovjednika, koja danas obnaša najviše dužnosti u Glavnom stož
eru Oružanih snagaZAGREB, 5. kolovoza - Ovogodišnju osmu obljetnicu Oluje dio medija je zabilježio prilozima o sudbini generala HV-a, koji su se s pokojnim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom i ministrom obrane Gojkom Šuškom našli 5. kolovoza 1995. godine na kninskoj tvrđavi.
Osim nekadašnjeg Tuđmanova pobočnika Krešimira Kašpara, danas na dužnosti pročelnika Vojnog kabineta predsjednika Stjepana Mesića, ostali su vojni umirovljenici, a generali Ante Gotovina i Rahim Ademi i optuženici ICTY-a.
Od zapovjednika HV-a koji su se s pokojnima Tuđmanom i Šuškom slikali na kninskoj tvrđavi, danas su u mirovini Damir Krstičević, Ivan Korade, Ivan Basarac, Mate Laušić, Ante Kotromanović i Milenko Filipović.
Ljubo Ćesić Rojs aktivno se bavi politiko, a nakon isključenja iz HDZ-a ostao je nezavisni zastupnik u Hrvatskom saboru.
Umirovljeni general Mirko Norac, kojeg nema na slici s kninske tvrđave, ali koji je također zapovijedao akcijama u Oluji, nepravomoćno je osuđen za ratni zločin u Gospiću 1991. godine te, kako je izvijestio nedavno njegov odvjetnik, čeka da ga u rujnu saslušaju haaški istražitelji u vezi s događajima u Medačkom džepu 1993. godine.
Jedan od operativnih zapovjednika u Oluji, a kasnije i ministar obrane, pričuvni general Pavao Miljavac, zastupnik je DC
-a u Hrvatskom saboru.Nekadašnji načelnik Vojne obavještajne službe te jedno vrijeme i načelnik Glavnog stožera OS-a umirovljeni admiral Davor Domazet Lošo aktivan je u politici kao potpredsjednik HIP-a.
Umirovljeni general Krešimir Ćosić bio je zamjenik ministra obrane, a danas je angažiran u udruzi »Viribus unitis«, koja se protivi sadašnjoj suradnji hrvatskih vlasti i ICTY-ja.
Svojedobno je postojala neslužbena podjela na vojne zapovjednike koji su »došli iz JNA« i one koji su »izrasli iz Domovinskog ra
ta«.Skupina »onih iz JNA«, iako na formalnoj i stvarnoj razini mnogo osposobljenija od »izrasle iz JNA« u desetljeću vladavine HDZ-a teško je dobivala prostor u medijima, a bila je izložena sumnjama i pritiscima samog vojnog vrha.
Protivno »Tuđmanovim i Šuškovim miljenicima«, koje se ovih dana spominje kao umirovljenike, istaknuti predstavnici »JNA skupine«, voljom predsjednika Mesića, doživjeli su svojevrsnu rehabilitaciju i nastavak karijere.
General Petar Stipetić najprije je postavljen za načelnika Glavnog stožera OS-a RH, a nakon umirovljenja (zbog godina) imenovan je Predsjednikovim vojnim savjetnikom.
Prvi načelnik GS-a HV-a general Anton Tus danas je šef hrvatske misije pri NATO-u u Bruxellesu.
General Imra Agotić, bivši načelnik ratnog zrakoplovst
va, danas je Predsjednikov savjetnik za nacionalnu sigurnost.Sadašnji glavni inspektor obrane u MORH-u general Milivoj Petković također je kadar proistekao iz bivše JNA. Zanimljivo je da je on jedno vrijeme obnašao dužnost načelnika Glavnog stožera HVO-a, a s obzirom na tu dužnost, pojavio se i kao svjedok u haaškom suđenju generalu Tihomiru Blaškiću.
Po strani te neformalne podjele među hrvatskim generalima našla se treća, tzv. neutralna skupina zapovjednika, koja danas obnaša najviše dužnosti u Glavnom stožeru OS-a RH.
Tu skupinu čine general Josip Lucić, načelnik GS-a OS-a, general Slavko Barić, zamjenik načelnika GS-a OS-a i general Marijan Mareković, načelnik Kopnene vojske.
Željko Peratović