Vjesnik: 11. 08. 2003.

Linić ne podupire Jurčićevu ideju da država preuzme »Viktora Lenca«

Ministar gospodarstva Ljubo Jurčić predlaže da država otkupi od vlasnika njihove udjele za jednu kunu, čime bi to brodogradilište postalo državno pa bi država preuzela sve obveze / No, potpredsjednik Vlade ne slaže se s tom idejom i smatra da bi za »Lenac« bilo najbolje kad bi banke i vlasnici proveli pismo namjere o nastavku investicija i uložili u drugu i treću fazu razvoja Brodogradilišta

ZAGREB, 10. kolovoza – U ponedjeljak bi se banke-kreditori te vlasnici »Viktora Lenca« morali izjasniti prihvaćaju li »mini-sporazum« kojim bi se do listopada osigurala hitna financijska injekcija za daljnje poslovanje tog brodogradilišta. No, prema neslužbenim informacijama, banke su još prošli tjedan obavijestile Upravu »Lenca« da neće sudjelovati u tom sporazumu vrijednom šest milijuna dolara.

Ministar gospodarstva Ljubo Jurčić, koji će u ponedjeljak održati niz sastanaka sa svim zainteresiranim stranama u slučaju »Lenac«, još je prije predložio kao jedno od rješenja da država otkupi od vlasnika njihove poslovne udjele za jednu kunu, čime bi to brodogradilište postalo državno pa bi država preuzela sve obveze.

Jurčić je u nedjelju za Vjesnik potvrdio da i dalje podupire tu ideju, naglašavajući kako bi država u tom slučaju provela vlasničko i financijsko restrukturiranje »Lenca«.

»Treba provjeriti isplativost jer će država ući u to samo ako je održiva zaposlenost u "Lencu" i ako će to brodogradilište u budućnosti dovoljno zarađivati da bi se vratio velik dio potraživanja dobavljača«, kazao je ministar.

Naime, to riječko brodogradilište duguje samo domaćim dobavljačima i kooperantima više od 20 milijuna dolara, što dovodi u pitanje poslovanje mnogih tvrtki poput »Đure Đakovića«, kojem »Lenac« duguje više od pet milijuna dolara.

No, potpredsjednik Vlade Slavko Linić ne slaže se s idejom da država otkupi vlasničke udjele u »Lencu«.

U nedjelju je ocijenio za Vjesnik kako bi za »Lenac« bilo najbolje kad bi banke i vlasnici proveli pismo namjere o nastavku investicija i uložili u drugu i treću fazu razvoja Brodogradilišta.

»Nitko od njih nije sretan zbog dodatnog ulaganja, jer su svjesni da bi ona mogla biti teško vraćena, ali to je kvalitetan izlaz za "Lenac"«, rekao je Linić.

Smatra kako bi plan da država otkupi to brodogradilište osigurao samo njegovu remontnu djelatnost, s tim da bi »Lenac« radio s manje radnika.

Linić smatra pozitivnom inicijativu većinskog vlasnika Giancarla Zachella koji je osigurao novac za plaće, što vidi kao prihvaćanje »mini-sporazuma« u kojem bi Vlada trebala sudjelovati s tri milijuna dolara. Prema mišljenju potpredsjednika Vlade, sporazum bi mogao uspjeti, posebice zato što je jedna od banaka-kreditora, HVB, spremna pristati na njega.

Takvo ponašanje Linić ocjenjuje odgovornim, a naglašava da i Ognjen Antunac, koji umjesto Damira Vrhovnika vodi Brodogradilište, pokušava s vjerovnicima sklopiti sporazum kako bi se izbjegla blokada »Lenca«.

»Stanje neće biti lako razriješiti, no vjerujem da ti pomaci omogućuju da se sporazum ostvari«, kaže Linić. Ne odbacuje ni stečaj kao jednu od mogućnosti ističući kako bi se i u toj situaciji mogao osigurati nastavak investicija. Linić smatra da bi država izgubila manje od ostalih vjerovnika i dodaje kako je interes Vlade da se gospodarske aktivnosti u »Lencu« nastave.

Stečaj tog brodogradilišta, prema nekim procjenama, stajao bi državu više od 100 milijuna dolara. Jurčić ističe da bi za državu bilo najjeftinije preuzeti Brodogradilišta po cijeni od jedne kune, nakon čega bi država osigurala, prema sadašnjim procjenama, oko deset milijuna dolara potrebnih za tekuće poslovanje. Ako bi iznos koji bi država trebala osigurati premašio 20 milijuna dolara, pokrenuo bi se stečaj.

Država, međutim, nema ni konkretan uvid u poslovanje »Lenca« koji je privatna tvrtka, tako da se pravo stanje stvari u Vladi niti ne zna. Jurčić procjenjuje da su dugovi riječkog remontnog brodogradilišta premašili njegov temeljni kapital. Zamršena poslovno-politička situacija oko »Lenca« navodi i ministra gospodarstva na oprez jer očito još nije osigurana podrška Vlade da se otkupi tu tvrtku. Nejasno je hoće li i vlasnici prihvatiti tu ideju ako ona bude prihvaćena u Vladi, i za koju će u oba slučaja – ili otkup ili stečaj – iz državnog proračuna morati biti izdvojeno dosta novca kako bi »Lenac« ostao na životu.

Stečaj bi pokrenuo i pitanje podrijetla novca koji se godinama, za vrijeme ove i prošle vlasti, slijevao u to privatno brodogradilište, kao i pitanje tko je podržavao očito nesposobnu upravu, a Banskim dvorima u ovo predizborno vrijeme sve to ne ide u prilog.

Dada Zečić