Novi list: 11. 08. 2003.
Vatru gasi, Hrvatsku spasi
Piše: Jelena Lovrić
Situcija je u Hrvatskoj, što se požara tiče, dobra – ocijenio je jučer hrvatski premijer, očito ignorirajući činjenicu da je Hrvatska ovoga ljeta gorjela više nego prethodnih godina. Račan svoju promašenu ocjenu temelji na usporedbi s drugim mediteranskim zemljama: i kad je bilo najgore požari su, kaže, ipak bili pod kontrolom i nije bilo ljudskih žrtava.
Premijerove tvrdnje ne odgovaraju istini i idu u red autističnih trabunjanja, kakve je povodom požara, recimo, plasirao Dražen Budiša. Dok vođa desnih liberala neargumentirano i neodgovorno tvrdi da Hrvatsku organizirano pale subverzivne, antihrvatske snage, Račan, također neargumentirano i neodgovorno, umanjuje razmjere vatre i nastalih šteta. Obojica to rade iz istih razloga – Budiša svojim piromanskim provalama pokušava politički profitirati, premijer nastoji izbjeći postavljanje pitanja odgovornosti za činjenicu da je Hrvatska ovogodišnju sezonu požara dočekala totalno nespremna i neorganizirana. Iako se nakon katastrofalne suše moglo predvidjeti da će ih biti više nego inače.
Na sve strane gori, a ništa ne funkcionira – tako je ovih dana rekao jedan od važnijih vatrogasaca. Vatrogasna služba u Hrvatskoj ni po svojoj organiziranosti ni po opremljenosti nije se sposobna suočiti s vatrenim izazovom. Briga o protupožarnoj zaštiti lani je prebačena na lokalnu upravu, koja često oskudijeva u novcima, pa onda i ljudima. Vatrogasci iz siromašnijih općina sretni su ako dobiju i polovicu plaće. Predviđajući što se sprema, vatrogasne su službe prije sezone tražile zapošljavanje novih tisuću ljudi, ali je Vlada zahtjev odbila. Nije pravodobno odobrila ni pare za redoviti godišnji remont helikoptera, pa sve raspoložive letjelice još nisu u funkciji. Vatrogascima na terenu dnevnice su više nego prepolovljene, jer se spavanje na požarištima i sendviči tretiraju kao osiguran smještaj i hrana.
Situacija je ukratko sljedeća: ni kanadera, ni dovoljnog broja njihovih posada, ni helikoptera, ni opreme, gasitelji nemaju ni čizme ni maske, tehnika je prastara, ni vatrogasaca, ni plaća, ni prosjeka i očišćenih šuma... Iz helikoptera, kojim je Račan vizitirao neka požarišta, to se rasulo, valjda, ne da vidjeti. A premijer se nije sjetio da i osobno pokuša uprtiti brentaču. Pravu pljusku predstavlja ponuda jedne privatne talijanske tvrtke da će Hrvatskoj organizirati jeftiniju i efikasniju protupožarnu zaštitu. Kad se vidjelo da se vatra ne može gasiti ignoriranjem ni lijepim željama, ministar se Crkvenac sjetio osigurati novce iz državnog proračuna. Već sama činjenica da se pare za obranu od požara traže dok Jadran gori, pokazuje koliko je Vlada zakasnila. A kad obrana od vatre zakasni – kao da je nije ni bilo.
Račan je pušačima preporučio da paze gdje bacaju opuške. Mnogo je opasnija nepažnja koju je u ovoj stvari pokazala Vlada. Svojim neodgovornim odnosom prema protupožarnoj zaštiti de facto se pridružila onima koji su opasnost vatrene stihije podcijenili i tako je, iz neznanja ili nehata, pomogla njenom stampedu. Račanov bi kabinet morao odgovarati što je Hrvatska sezonu požara dočekala nespremna. Umjesto da inzistira na toj činjenici, opoziciji se priviđaju antihrvatske piromanske zavjere, što je smiješno i po nju dezavuirajuće. Opozicioni lunatici vladajućima tako pomažu izbjeći postavljanje pitanja njihove stvarne odgovornosti.