Vjesnik: 29. 08. 2003.
Glave u pijesku
BRUNO LOPANDIĆ
Tko zna koji put dogodilo se isto; netko je neke stvari krivo razumio pa ih onda dodatno još krivo i objasnio i na kraju je ispalo da se Hrvatskoj opet prijeti nekim sankcijama. »Spektakularne vijesti« da se u Vijeću sigurnosti UN-a priprema rezolucija kojom se Hrvatskoj prijeti sankcijama zbog odbjegloga generala Ante Gotovine vrlo su brzo demantirane. No, u zraku je ostao neugodan osjećaj zbog čega se takve »prijetnje sankcijama« događaju svakih nekoliko mjeseci.
Pitanje je, s jedne strane, mogu li hrvatski građani uistinu povjerovati u priče o sankcijama koje stupaju na snagu za 24 sata. S druge strane, mogu li hrvatskim političarima vjerovati kada tvrde da su učinili sve po pitanju ispunjavanja političkih kriterija?
U svakom slučaju, vijest o rezoluciji u kojoj će se na East Riveru hladnokrvno ponoviti da Hrvatska nije ispunila svoje obveze prema Haaškom sudu, nažalost je opet potrebna. Hrvatska vladajuća politika uvijek se ponaša isto; nakon izrečenih nekoliko fraza koje u inozemstvu nikog ozbiljnog ne mogu uvjeriti, glavu zakopa u pijesak u nadi da će problem tek tako nestati. Hrvatska se politika i zbog rezolucije Vijeća sigurnosti, ali i zbog političkog dijela upitnika Europske komisije ozbiljno mora pozabaviti ispunjavanjem političkih preduvjeta jer će u suprotnom njezin put prema EU biti otežan i usporen. Hrvatskoj politici nažalost, a pokazalo se to već nekoliko puta, potrebne su medijske ili diplomatske šok-terapije, pa makar bile i pretjerane, ne bi li se trgnula i shvatila da se neke stvari jednostavno ne mogu zaobilaziti.
Rezolucija Vijeća sigurnosti ne sadrži nikakve ultimatume nego podsjeća sve države na svijetu, a posebice Srbiju i Crnu Goru, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, na obvezu suradnje s Haaškim sudom. Rezolucija, dakle, podsjeća na neispunjene obveze, pa je u svakom slučaju potrebno spriječiti eventualnu političku histeriju da će se tražiti krivci za hrvatsko neispunjavanje političkih uvjeta izvan njezinih granica.
Situacija je zapravo vrlo jednostavna. Na listi prioriteta Europske unije nalazi se funkcioniranje pravne države, a za Hrvatsku to znači punu suradnju s Haaškim sudom.