Vjesnik: 03. 10. 2003.
Je li zakon o sukobu interesa skrojen po mjeri
Nesuglasice i promjenu stava oporbe izazvao je Vladin amandman prema kojem dužnosnik ne mora prenijeti upravljačka prava u poduzeću ako u njemu ima manje od 25 posto udjela / Vladimir Šeks je najavio da će na Ustavnom sudu pokrenuti postupak ocjene ustavnosti njegova donošenja
ZAGREB, 2. listopada – Zakon o sprječavanju sukoba interesa u obnašanju javnih službi, koji je Hrvatski sabor prihvatio u srijedu, trebao je, među ostalim, biti upamćen po tome što je prvi zakonski prijedlog koji je Vlada napravila u suradnji s nekom oporbenom strankom, u ovom slučaju HSP-om. No, čini se da će se više pamtiti kontroverze prigodom njegov
a izglasavanja.Za Zakon je glasovalo 63 zastupnika vladajućih stranaka, a 35 oporbenih bilo je protiv (»protiv i rukama i nogama«, dobacio je prigodom pojedinačnog glasovanja Anto Kovačević), iako su se u raspravi 5. rujna svi načelno složili da je potrebno konačno urediti problem sukoba interesa.
Nesuglasice i promjenu stava oporbe izazvao je Vladin amandman prema kojem dužnosnik ne mora prenijeti upravljačka prava u poduzeću ako u njemu ima manje od 25 posto udjela. »To je neprihvatljivo i znači pogodovanje nekome u aktualnoj vlasti«, rekao je predsjednik Kluba HDZ-a Vladimir Šeks dok je sjednicu vodio predsjednik Sabora Zlatko Tomčić, da bi kasnije, kad Tomčića nije bilo u dvorani, izravno prozvao njega i ministra javnih radova, obnove i graditeljstva R
adimira Čačića.»Tomčić u jednoj tvrtki ima 22 posto udjela, a Čačić u raznim tvrtkama do 25 posto.
Ovaj amandman je upravo skrojen za njih, samo su još trebale biti priložene njihove slike da bude jasno zašto je amandman donesen. To je karikatura da ne može biti veća«, kazao je Šeks.
Ljubica Lalić (HSS) mu je odgovorila da Tomčić u tvrtki »Capital ing« ima samo simboličan udio, no Šeks je na to citirao Tomčićevu izjavu iz jednog intervjua, gdje on izričito kaže: »Ja imam 22 posto udjela u jednoj tvrtki«. Željko Glavan (HSLS) je dodao da Vlada predlaganjem spornog amandmana pokazuje svoju licemjernost, s obzirom na to da se dužnosnicima zabranjuje primanje poklona skupljih od 500 kuna, a omogućava posjedovanje udjela od nekoliko desetaka milijuna dolara.
»Teoretski, dužnosnik može imati 10 posto dionica u Ini i to ne mora prijaviti. Pa nije svejedno imati 10 posto u Ini i 45 posto u tvrtki s dva zaposlenika«, rekao je Glavan.
Tonči Tadić (HSP) je, kao jedan od koautora Zakona, ustvrdio da Vlada predloženim amandmanom izlazi iz okvira dogovorenog, čime se na neki način odrekao »očinstva«.
Kako bilo, Hrvatska je, uoči izbora, napokon dobila zakon koji regulira problem sukoba interesa, čije je donošenje vladajuća koalicija obećavala prije dolaska na vlast, a HSP inicirao prije tri godine. Zakon se odnosi na oko 300 dužnosnika, među njima su saborski zastupnici, članovi vlade, guverner HNB-a, revizori, pučki pravobranitelj, tajnici Sabora i ministarstava, gradonačelnik Zagreba, predsjednici HFP-a, HZMO-a, HZZO-a te njihovi zamjenici, predstojnik Ureda predsjednika, načelnik Glavnog stožera i njegov zamjenik. Zanimljivo je da se ne odnosi na predsjednika Republike, jer je za ocjenu njegovih postupaka odgovoran Ustavni sud.
Zakonom bi dužnosnici u roku 30 dana od preuzimanja dužnost morali podnijeti izvješće o svojoj imovini i imovini svog bračnog partnera, a ne učine li to, neće dobiti plaću. Dužnosnici ubuduće neće smjeti primiti dar vrjedniji od 500 kuna, neće smjeti primati novac bez obzira na svotu, a ako imaju vlastitu tvrtku, morat će je prenijeti na osobu koja ne smije biti član njihove obitelji ili s njima interesno povezana, dakle na treću osobu. Mogu biti članovi nadzornih odbora, ali samo u državnim tvrtkama, bez primanja naknade.
Slučajeve sukoba interesa utvrđivalo bi povjerenstvo koje će činiti četvero saborskih zastupnika i tri ugledne javne osobe, a predsjednik povjerenstva bio bi iz oporbene stranke. Utvrdi li se sukob interesa kod određenog dužnosnika, može mu se obustaviti plaća, izreći opomena te ga se javno prozvati, a kazne su predviđene u iznosu od 500 do 8000 kuna te ostavka na dužnost.
Priča o Zakonu o sprječavanju sukoba interesa nije završila njegovim izglasavanjem. Naime, Šeks je najavio da će na Ustavnom sudu pokrenuti postupak ocjene ustavnosti njegova donošenja. Kako je istaknuo, riječ je o organskom zakonu kojim se utvrđuju ustavna prava slobode čovjeka i građanina, zbog čega bi za njegovo donošenje trebala kvalificirana većina svih zastupnika, odnosno 76 glasova, a ne 63.
Šeks smatra da Zakon stoga nije usvojen ni izglasan, no on će ipak stupiti na snagu osam dana od objave u Narodnim novinama. Dužnosnicima je dano nekoliko mjeseci da reguliraju svoja vlasnička prava. Riješi li Ustavni sud Šeksovu tužbu pozitivno, Zakon bi se povukao iz primjene.
Marijan Lipovac