Vjesnik: 03. 10. 2003.
Mogu li se Mesić i Del Ponte suglasiti o slučaju Gotovina
Dok Predsjednik smatra da Gotovini treba omogućiti razgovor s haaškim istražiteljima kako bi se ispravila nepravda koju je generalu nanijela bivša HDZ-ova vlast, tužiteljica smatra da se Gotovina može ili predati ili biti uhićen i izručen Haagu / Gotovina nije u Hrvatskoj, ključna je tvrdnja koju dogovorno pred Carlu del Ponte iznose i Vlada i Mesić
ZAGREB, 2. listopada – Predsjednik Stjepan Mesić razgovarat će s glavnom haaškom tužiteljicom Carlom del Ponte koja u ponedjeljak dolazi u Zagreb. Sâm je to potvrdio u četvrtak u izjavi novinarima, nakon susreta sa slovačkim predsjednikom Rudolfom Schusterom.
Ništa više od toga nije rekao, no s obzirom na slučaj odbjegloga generala i Mesićevu ulogu nakon što je Ante Gotovina prije nekoliko mjeseci dao intervju tjedniku Nacional, jasno je što Predsjednik može ponuditi tijekom susreta s tužiteljicom – odgovorno priznanje da hrvatske vlasti ne znaju gdje je Gotovina i da su »gotovo sasvim sigurne da – nije u
Hrvatskoj«.Kako neslužbeno doznajemo iz krugova na Pantovčaku, Mesić će haaškoj tužiteljici još jednom objasniti da se u lipnju, nakon što je Gotovina priznao i Haaški sud i hrvatske institucije u tom intervjuu, zauzeo za generala pokušavajući mu omogućiti da se brani razgovorom s haaškim istražiteljima.
Uz to, ponovit će da su prikupljeni novi dokazi u Uredu na Pantovčaku koji mogu pomoći Gotovininoj obrani i koje je preko Vladina ureda za suradnju s Haagom proslijedio Tribunalu.
Podsjetimo, Mesić je u pismu što ga je 12. lipnja ove godine poslao Carli del Ponte, zatražio preispitivanje optužnice protiv Gotovine kako bi se generalov status optuženika promijenio u status osumnjičenika.
Predsjednik je bio spreman i osobno jamčiti da će se Gotovina odazvati svakom pozivu Tribunala ako se omogući da general kao osumnjičenik razgovara s haaškim istražiteljima u Zagrebu. Mesić je bio spreman i primiti Gotovinu na Pantovčaku.
U javnim je istupima svoju inicijativu i zauzimanje za Gotovinu obrazlagao pokušajem da se i Gotovini omogući razgovor s haaškim istražiteljima i time ispravi nepravda koju mu je nanijela HDZ-ova vlast.
Naime, ta je vlast još 1998., tvrdio je Mesić, prešutjela generalu da je iz Haaga stigao zahtjev za razgovor s njim.
»Zbog toga što mu je tada uskraćen iskaz Gotovina je iz osumnjičenika pretvoren u optuženika«, smatra Mesić.
No, Carla del Ponte već se tada nije suglasila s Mesićem. U uzvratnom je pismu rezolutno poručila da se Gotovininin status ne može promijeniti iz optuženika u osumnjičenika, te da je jedino rješenje koje Tribunal prihvaća da se Gotovina preda ili da bude uhićen i prebačen u Haag.
Očito će na tim pozicijama Mesić i Del Ponte razgovarati u ponedjeljak. Tada će, kako neslužbeno doznajemo, Predsjednik upozoriti na nove prikupljene dokaze koji su Haagu već proslijeđeni, a mogu pomoći Gotovini.
Haaška se tužiteljica i o tome izjasnila u lipanjskoj korespondenciji s Mesićem. Njezin ured je, kako je tada istaknula u pismu Mesiću, spreman razgovarati s Gotovinom i provjeriti sve daljnje dokaze, te nastaviti istragu.
Pretpostavlja se da novih elemenata za razgovor Mesić – Del Ponte nema, što neslužbeno naznačuju i krugovi bliski Predsjedniku.
Gotovina nije u Hrvatskoj, ključna je tvrdnja koju dogovorno pred Carlu del Ponte iznose i predstavnici Vlade i predsjednik Mesić.
Miroslava Rožanković