Vjesnik: 07. i 08. 10. 2003.
Del Ponte: Hrvatska ispunjava zahtjeve Haaškoga suda, ali Gotovina i dalje ostaje problem
Glavna haaška t
užiteljica prvi put izjavila da je slučaj Gotovina i obveza međunarodne zajednice/ Pozvala je Gotovinu da se odmah dragovoljno preda »ako je blizak svojoj domovini i ako mu je na srcu njezin boljitak« / Nećemo oklijevati da uhitimo generala Gotovinu. Bilo bi povijesno tragično da Hrvatska bude talac tog neriješenog slučaja, rekao je premijer Račan / Postoje naznake da je Carla del Ponte promijenila mišljenje o informacijama koje tužiteljstvo dobiva o Gotovininu boravištu / Tužiteljica nije željela izravno odgovoriti na pitanje kakva će biti njezina ocjena hrvatske suradnje u izvješću koje će Vijeću sigurnosti UN-a podnijeti 9. listopada / Mesić i Del Ponte sat vremena razgovarali isključivo o GotoviniZAGREB, 6. listopada - »Pozivam generala Antu Gotovinu da se odmah preda«, rekla je u ponedjeljak, nakon sastanka s premijerom Ivicom Račanom u Zagrebu, glavna tužiteljica Haaškoga suda Carla del Ponte, naglašavajući da bi se general trebao »dobrovoljno predati ako je blizak svojoj domovini i ako mu je na srcu njezin boljitak«.
Sastanak izaslanstava Vlade i haaškog tužiteljstva trajao je oko sat vremena, a još toliko trajao je nakon toga razgovor koji su u četiri oka vodili Račan i Del Ponte.
Oni su nasamo kratko razgovarali i prije sastanka izaslanstava.
Del Ponte je novinarima potvrdila da je Hrvatska ispunila sve zahtjeve vezane uz dokumente, čak i one koje je tužiteljstvo čekalo dulje od 12 mjeseci. Izrazila je uvjerenje da će se uspješna suradnja nastaviti i u slučaju novih 29 zahtjeva za predaju dokumenata koje je haaška tužiteljica u ponedjeljak donijela u Zagreb.
Naglasila je da je »general Gotovina problem za Hrvatsku«, ali je i prvi put izjavila da je on i »dvostruka obveza za međunarodnu zajednicu«, obrazlažući to suradnjom na koju sve zemlje obvezuju rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i Statut Haaškoga suda.
Glavna haaška tužiteljica nije ustvrdila da je general Gotovina u Hrvatskoj. »Nisam došla da me premijer uvjeri da general nije u Hrvatskoj. Došla sam podijeliti moje informacije o mjestu gdje se on nalazi. Mi svi moramo koordinirati naše aktivnosti, tužiteljstvo u Haagu i Vlada moraju dijeliti informacije kako bismo postigli cilj«, rekla je Del Ponte.
Račan je, pak, dodao da je »hrvatska vlada spremna odgovorno postupiti prema svakoj informaciji koju može dobiti« te da je »spremna surađivati sa svima koji mogu pomoći da se Gotovinu uhiti, u Hrvatskoj ili izvan nje«.
»Svaku ćemo informaciju provjeriti i nećemo okolišati da se postavimo odgovorno i efikasno. Takvu informaciju još nismo dobili, a ako je dobijemo, nećemo oklijevati da uhitimo generala Gotovinu«, rekao je Račan. »Mnogi u Hrvatskoj će se složiti da bi bilo povijesno tragično da Hrvatska bude talac tog neriješenog slučaja«, naglasio je premijer. Vladino izaslanstvo predalo je haaškom tužiteljstvu i novi izvještaj o svemu što je policija poduzimala u vezi sa slučajem Gotovina.
Glavna haaška tužiteljica nije željela izravno odgovoriti na pitanje kakva će biti njezina ocjena hrvatske suradnje u izvješću koje će Vijeću sigurnosti UN-a podnijeti 9. listopada, o čemu na sastanku, navodno, uopće nije bilo riječi. Rekla je samo da će izvijestiti o dobroj suradnji Hrvatske u ispunjavanju zahtjeva tužiteljstva, te da će iznijeti činjenice vezane uz »slučaj Gotovina«.
Prema neslužbenim informacijama, sastanak dvaju izaslanstava bio je mnogo mirniji od prošlog, koji je bio kraći. Postoje i naznake da je glavna haaška tužiteljica nakon razgovora s premijerom Račanom i izaslanstvom hrvatske vlade promijenila mišljenje o informacijama koje tužiteljstvo dobiva o boravištu generala Gotovine.
Također postoje naznake da bi Haaški sud hrvatskom pravosuđu uskoro mogao prepustiti neka suđenja za ratne zločine.
Poslije sastanka u Banskim dvorima, Carlu del Ponte primio je predsjednik Stjepan Mesić u svom uredu na Pantovčaku. Punih sat vremena razgovarali su isključivo o slučaju odbjegloga hrvatskog generala, potvrdio je Predsjednikov savjetnik za vanjsku politiku Ivica Maštruko. No, haaška je tužiteljica nakon susreta otišla bez izjava za novinare.
Maštruko je, pak, na upit novinara je li glavna haaška tužiteljica pitala predsjednika Mesića za njegove možebitne kontakte s Gotovinom, kazao da nije. No, Predsjednikov savjetnik nije želio odgovoriti na pitanje je li Carla del Ponte u razgovoru s Mesićem inzistirala na tvrdnji da se Gotovina skriva u Hrvatskoj, niti je li joj predsjednik Mesić rekao kako su hrvatske vlasti sigurne da to nije tako.
Sanja Kapetanić i Miroslava Rožanković
U Haagu se trguje informacijama gdje je Gotovina?
U kontekstu posjeta glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte Hrvatskoj, u ponedjeljak, neslužbeno smo saznali iz Ministarstva unutarnjih poslova kako hrvatska policija ima pouzdane podatke da se u Haagu »trguje« informacijama o tome gdje je general Ante Gotovina. Policiji je, kako doznaje Vjesnik, poznato tko to radi te da je riječ o trgovanju informacijama isključivo zbog materijalne dobiti. U tom kontekstu treba promatrati i napise u nekim hrvatskim medijima, koji gotovo svaki tjedan objavljuju priču gdje je general za kojim je raspisana međunarodna tjeralica i koji je, rekla je i sama haaška tužiteljica nakon razgovora s premijerom Račanom, jedini problem u suradnji Hrvatske i Haaškog suda. Policija nadzire osobe koje trguju informacijama i ubrzo će im, kako nam je potvrđeno, stati na kraj.
D. Zečić