Slobodna Dalmacija: 11. 10. 2003.
PREMA INFORMACIJAMA IZ ZAGREBAČKIH DIPLOMATSKIH KRUGOVA
Četiri nove optužnice
ZAGREB - Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte prilikom posljednjeg posjeta Hrvatskoj izvijestila je diplomatske predstavnike zemalja Europske unije da je navodno pripremila četiri nove optužnice za hrvatske osumnjičenike. Takva informacija stigla je iz diplomatskih krugova, koji dodaju da tužiteljica nije željela otkriti imena novih optuženika, niti hoće li optužnice stići prije parlamentarnih izbora ili nakon njih.
Budući da su u Hrvatsku dosad stigle tri optužnice, a samo jedan optuženi je pristao u Haagu se izjasniti o njima, general Rahim Ademi, bit će to još jedan ispit vjerodostojnosti hrvatske države. Odnosno, iskrenosti nove vlasti, jer je realnije očekivati da će optužnice u Zagreb stići nakon parlamentarnih izbora.
Imena kandidata uglavnom su već poznata. Iz statusa osumnjičenika u status optuženika mogli bi prijeći prije svega oni časnici koje su već ispitali haaških istražitelji: general Luka Džanko, admiral Davor Domazet Lošo, generali Ivan Korade i Mladen Markač. Iz Haaga su stizale najave da bi za Medački džep mogao biti optužen general Mirko Norac, koji u riječkom zatvoru izdržava kaznu za ubojstvo srpskih civila u Gospiću. Ako protiv njega bude podignuta nova optužnica, veoma je izgledno da bi Haag suđenje ponovno mogao prepustiti Hrvatskoj. Zajedno s njim, hrvatskom pravosuđu mogao bi biti prepušten i slučaj generala Ademija, koji je 2001. godine optužen za akciju Medački džep. Osim njih, odavno se nagađa da će optužnica biti podignuta i protiv Tomislava Merčepa, za zločine u Gospiću i Pakračkoj Poljani.
Međutim, u političkim i diplomatskim krugovima odavno već kola informacija o tome da Haag priprema optužnice protiv nekih hrvatskih političara iz bivše vlasti. Stezala se omča oko Branimira Glavaša zbog ubojstava i nestanaka civila u Osijeku početkom devedesetih godina, ali po svemu sudeći Haag će do kraja mandata na svoju listu optuženih pokušati upisati i nekog visokog političkog dužnosnika. U prvom redu nekog od bivših premijera, Pavla Gregurića ili Nikicu Valentića, dok je za Hrvoja Šarinića, koji je također bio ispitan od haaških istražitelja u Zagrebu, Tužiteljstvo poslije izjavilo da su ga pripremali za svjedočenje protiv Slobodana Miloševića.
Ovaj paket od četiri optužnice trebao bi ujedno biti i posljednji u mandatu Haaškog suda. Istražni postupci privode se kraju, dovršavaju se optužnice protiv hrvatskih, ali i optuženika iz susjednih država, da bi suđenja trebala biti okončana do 2008. godine, iako je predsjednik Suda Theodor Meron izjavio da bi se taj rok mogao i produljiti.
Carla del Ponte pred Vijećem sigurnosti UN-a navela je kako je u tijeku 13 istraga protiv 30 pojedinaca, naglasivši kako bi rijetko koji od njih mogli biti suđeni pred domaćim sudovima. Dodala je kako bi se sa starim i novim slučajevima u Haagu
moglo voditi ukupno 45 procesa.Domaćim sudovima trebalo bi biti prepušteno ostalih 17 istraga sa 62 optuženika. Od njih, Hrvatska i njezino pravosuđe trebali bi dobiti tri slučaja s ukupno osam osumnjičenih.
T. KLAUŠKI