Večernji list: 13. 10. 2003.
O HRVATSKOJ SURADNJI SA SUDOM DEL PONTE S MINISTRIMA EU
Carla del Ponte
zateže, Romano Prodi popuštaNeke članice Europske unije ne dijele oštrinu glavne tužiteljice Haaškog suda
Na dvodnevnom sastanku u Luxembourgu 25 ministara vanjskih poslova članica i pristupajućih zemalja pripremaju prije svega idući sastanak Europskog vijeća sazvanog za 16. i 17. listopada u Bruxellesu. Oko podneva raspravljaju o Iranu, Iraku i "zapadnom Balkanu", a za ručkom o Bliskom istoku, Afganistanu i Kongu.
Oko "zapadnog Balkana" prevladavaju tri teme: suradnja s Haaškim sudom, regionalna suradnja te odluka Sabora o proglašenju ekološko-ribolovne zone.
Tijekom posjeta hrvatskog premijera Račana Bruxellesu, kada je prošlog četvrtka uručio hrvatske odgovore na Upitnik Europske komisije predsjednik Prodi je najavio dolazak glavne tužiteljice Haaškog suda Carle del Ponte, koja će ministrima dati svoje mišljenje i podastrijeti izvješće o suradnji zemalja s UN-ovim sudom. Mala je vjerojatnost, procjenjuje se u ovdašnjim političkim krugovima da će Del Ponte odstupiti od tona izvještaja koji
je podnijela prošli tjedan u Vijeću sigurnosti.Hrvatska diplomacija uoči jučerašnjeg sastanka još nije mogla imati jasnu procjenu kako će se prema tom izvještaju postaviti luksemburški auditorij haaške tužiteljice. Još se jučer, naime, nije znalo hoće li Hrvatska zbog toga biti posebno istaknuta u ocjenama suradnje s Haaškim sudom ili će, kao i prošlog puta, samo biti pozvana na jaču suradnju zajedno s ostalim državama u regiji uz poimenično spominjanje trojice bjegunaca - Karadžića, Mladića i Gotovine.
Neke članice Europske unije ne dijele oštrinu glavne haaške tužiteljice u ocjeni hrvatske suradnje s Haagom. Unatoč tome, procjenjuje se da će se naći zajednička formulacija, koja će dobiti prolaz kod svih članica EU.
Ipak, kod Prodija, koji je vrlo naklonjen Hrvatskoj, nazire se postupno popuštanje pritiska kada kaže "da nije važno je li Gotovina u Haagu, već da je važnije da li Hrvatska u potpunosti surađuje s UN-ovim sudom i koliko je hrvatska suradnja uvjerljiva".
Premda predsjednik Europske komisije nema izravnog utjecaja na šefove diplomacija, njegove izjavu imaju svoju težinu, kao i riječi visokog predstavnika EU za vanjsku politiku i sigurnost Javiera Solane, koji je rekao kako "ne sumnja u hrvatsku suradnju s Haaškim sudom". Najvjerojatnije će ministri u svojim zaključcima drugi put navesti ime Ante Gotovine, kao i prošloga mjeseca.
Nakon 17 sati ministri će pripremati nastavak Međuvladine konferencije i reforme europskih institucija. Šefovi diplomacija preispitat će nacrt Ustava i najnovije prijedloge o budućem sastavu Europske komisije.