Vjesnik: 15. 10. 2003.

Gotovina u bijegu, Hrvatska na Balkanu

VLADO RAJIĆ

Sva sreća da Carla del Ponte na rasporedu nema još neku važnu tribinu. Tko zna gdje bi njezine ocjene o hrvatskoj suradnji s kaznenim sudom završile. Na tribini UN-ova Vijeća sigurnosti ponudila je najširu moguću platformu. Hrvatska je pohvaljena samo u sitnim detaljima. Gotovina je ključ ne samo za ocjenu njezine suradnje s Haaškim sudom nego i hrvatskog nastojanja da uhvati posljednje vagone europskog vlaka. U Luxembourgu pred Vijećem ministara Europske unije glavna haaška tužiteljica ide i dalje. Ona više nikoga osim Gotovine ne spominje, a grube pogreške hrvatskih medija stavlja na teret hrvatske vlasti.

Da je još neke prilike za priču o izvještaju Carle del Ponte moguće je da se čak ni Gotovina više ne bi spominjao, ostala bi samo ocjena da Hrvatska ne surađuje, a i ono malo što radi ne radi kako treba. Ne treba zaboraviti da haaška tužiteljica nije za boravka u Zagrebu 6. listopada predala potpisani memorandum koji bi, slijedom njezinih a ne hrvatskih ocjena, trebao formulirati što to jest hrvatska suradnja s međunarodnim sudom a što nije. Taj papir dobila je nekoliko dana prije u Haagu za posjeta hrvatskog izaslanstva. I pristala da ga potpisanog donese navedenog dana pod Sljeme.

Što se dogodilo dodatno? Pohvalila je američkog veleposlanika Prospera zbog njegovih pet milijuna dolara nagrade, tumačeći to kao američku spoznaju da je Gotovina u Hrvatskoj. Odakle joj taj zaključak, nije poznato. Posebno kad se zna da je Prosper s tim dolarima poručio Europi da je Americi dosta natezanja zbog jednoga generala, ali i Haaškog suda općenito.

Nakon Luxembourga, u Hrvatskoj se teško diše na svaki spomen Haaga. Zaboravljeno je da se kao element suradnje s tim sudom koriste 33 procesa koji su u tijeku pred hrvatskim sudovima. Nema spomena ni o više od 4000 osoba na neki način obuhvaćenih sudskim postupcima u svezi s istim optuženjem. Nema ni pohvale Državnom odvjetništvu za suradnju, a nakon svega izgubila se i dobra ocjena o dostavljenoj dokumentaciji Haaškome sudu. Ostao je samo Gotovina kao dokaz neuvjerljivosti hrvatske vlasti koji za posljedicu ima banalnu činjenicu koju Carla del Ponte više i ne krije: »Zemlje regije slabo surađuju s Haaškim sudom«. Nažalost, zemlje regije su, uz Hrvatsku, i Srbija, i BiH, i sve ostale. I dok se Gotovina bude krio, Hrvatska će biti ondje gdje ne pripada. Na Balkanu.