Novi list: 19. 10. 2003.

ZAOŠTRAVANJE S HAAGOM DIO PREDIZBORNE ATMOSFERE

Hlađenje usijanih glava i nove optužnice poslije izbora

Svakoj vlasti za donošenje najtežih odluka najpogodnije vrijeme je neposredno nakon izbora

ZAGREB – Odvjetnici Ante Gotovine odmah su pozdravili odluku Sabora da im Vlada isporuči dokumente potrebne za obranu odbjegloga generala. Ti bi dokumenti mogli donijeti preokret u slučaju Gotovina, daje naslutiti njegov odvjetnik Luka Mišetić. Ali, ostavka koju je zbog odluke Sabora podnio Goran Granić analitičare navodi na pitanje je li to nagovještaj mogućeg preokreta u odnosima Hrvatske s Haškim sudom – poslije izbora. Granić je formalno najodgovorniji dužnosnik za odnose Hrvatske s Haškim sudom, a ostavku je podnio tvrdeći da bi davanje spornih dokumenata generalovim odvjetnicima dovelo u pitanje cijeli sustav suradnje sa Sudom koji je i osobno gradio u posljednje 3,5 godine.

Premijer nije oklijevao

No, premijer Račan je bez oklijevanja najavio da će ona izvršiti odluku Sabora, neovisno o posljedicama po suradnju s Haškim sudom. Tako je premijer pridonio rastućim nagađanjima da hrvatski političari, kojima se u petak u Saboru pridružio i šef HSS-a Zlatko Tomčić, sve više preispituju dosadašnju suradnju s Haagom. Opozicija opovrgava tvrdnje Granića da je odluka o davanju dokumenata u suprotnosti s hrvatskim i međunarodnim propisima i da ih Gotovina može dobiti tek kada pristupi Sudu.

Vlada davala dokumente

Iz argumenata jedne i druge strane razabire se da je Vlada davala dokumente onima koji su bili spremni na suradnju s njom i s Haagom. To nije slučaj s odbjeglim Gotovinom koji, obrnuto, postavlja Haagu i Vladi uvjete kao da iza njega stoji sila koja je jača i od Carle del Ponte i od Račana. Politički gledano, Sabor je svojom prekjučerašnjom odlukom izbio Vladi iz ruku moguće sredstvo za pritisak na Gotovinu – da se najprije preda Sudu. Je li Sabor time otvorio neke druge, povoljnije opcije za Gotovinu i Hrvatsku, tek će se vidjeti.

Međutim, bez obzira na to kako će postupiti Vlada, na odluku Sabora i istodobnu ostavku Granića treba gledati i u svjetlu vruće predizborne atmosfere. Kad prođu izbori, glave hrvatskih političara bit će hladnije. Ne samo Račan, nego i oporbeni kandidat za premijera, Ivo Sanader, ni jednom svojom izjavom nije ozbiljno doveo u pitanje dosadašnju suradnju s Haškim sudom, koja je uvjet da bi Hrvatska na proljeće postala kandidat za članstvo u EU. Zna se da će poslije izbora Carla del Ponte poslati nove optužnice, a iz iskustva je, također, poznato da je svakoj vlasti za donošenje najtežih odluka najpogodnije upravo vrijeme neposredno nakon izbora.

Račan: Nije laka suradnja s Carlom del Ponte

Premijer i predsjednik SDP-a Ivica Račan ocijenio je na skupu SDP-a »Recite nam sve«, da suradnja s glavnom haškom tužiteljicom Carlom del Ponte nije laka, ali da će Vlada znati savladati tu prepreku, kako to ni na koji način ne bi utjecalo na ulazak Hrvatske u EU. (Hina)

Tomčić: Nevjerodostojne izjave tužiteljice

Odlukom da Vlada treba predati dokumente Gotovininim odvjetnicima Sabor nije trenirao domoljublje, kako je to ocijenio Goran Granić, nego je riječ o odgovornom potezu, izjavio je jučer Zlatko Tomčić, predsjednik Sabora u prošlom mandatu govoreći na Radiju 101. To što je Carla del Ponte u nekoliko dana dala tri različite izjave o suradnji Hrvatske, rekao je Tomčić, upućuje na »određenu nevjerodstojnost u njezinim tumačenjima podataka što ih ima na raspolaganju«.

Branko PODGORNIK