Vjesnik: 31. 10. 2003.
Niski udarci bez kontrole
Slijedom zakona, zna se samo da je predsjednik Etičkog povjerenstva, tijela za izvanupravni nadzor kampanje, akademik Ivo Padovan, kao predsjednik HAZU-a / To tijelo, uz predsjednika, ima još šest članova - tri predlažu dosadašnje stranke s vlasti, a tri stranke iz oporbe
ZAGREB, 30. listopada - Iako Zakon o izboru zastupnika u Sabor traži da se Etičko povjerenstvo za nadzor promidžbe imenuje čim Predsjednik Republike raspiše izbore, to do četvrtka nije učinjeno. Tako se, slijedom zakona, zna samo da je predsjednik toga tijela za izvanupravni nadzor kampanje akademik Ivo Padovan, kao predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
To tijelo, uz predsjednika, ima još šest članova, istaknutih javnih osoba koje ne sudjeluju na izborima niti su članovi političkih stranka. Tri predlažu dosadašnje stranke s vlasti, a tri stranke iz oporbe. Postupak imenovanja članova Etičkog povjerenstva provodi Ustavni sud. To povjerenstvo postupa prema izbornom et
ičkom kodeksu koji objavljuje na početku rada, odnosno odmah na početku službene promidžbe.Ustavni je sud u četvrtak upozorio da do 3. studenoga treba dopuniti listu kandidata, jer su dosad pristigla dva prijedloga sa samo četiri imena. Kako kampanja službeno počinje 5. studenoga, ponedjeljak 3. studenoga je posljednji rok za imenovanje povjerenstva.
Tako će dosad zabilježeni niski udarci u stranačkoj borbi za biračku naklonost još pričekati stav toga tijela.
Joško Morić iz DC-a je najavio tužbu Etičkom povjerenstvu protiv Vesne Pusić, koja smatra da bi »bilo ravno veleizdaji da SDP, HNS i HSS izgube izbore«. Morić smatra da ona zove veleizdajnicima sve one koji ne glasaju za te tri stranke. Predsjednica HNS-a pak tvrdi da je Morić nije razumio, ona je misl
ila na odgovornost tih stranaka da još jednim mandatom dovrše europske i nacionalne poslove započete u prošle četiri godine. »S HDZ-om se ti poslovi ne mogu obaviti«, dometnula je Pusić.I Mate Granić (DC) i Dražen Budiša (HSLS) obrušili su se na »veleizdajničku izjavu Vesne Pusić«. Tvrdeći tako nešto, složni su Granić i Budiša, ona vrijeđa birače centra i desnog centra.
Andrija Hebrang (HDZ) najavio je tužbu, ali redovnom sudu, zbog klevete koju je izrekla Željka Antunović (SDP), tvrdnjom da »građani svojim glasom neće na vlast opet dovesti lopove«. Dakle, Hebrangu i HDZ-u ne treba Etičko povjerenstvo.
Ali, tko zna hoće li nekom zatrebati, pod uvjetom da mu je zasmetala izjava Ružice Tomašić (HSP) kako »joj je pomalo žao što srpska raketa 1991. godine nije pogodila jednog od dvojice Tuđmanovih sugovornika u Banskim dvorima«.
Toga mračnoga ranga nije i tvrdnja Zlatka Tomčića (HSS) da je zasluga njegove stranke »što nije pustila da SDP sam vlada, jer bi tada bili ugroženi nacionalni interesi«. Nije ubilačka kao ona nositeljice liste HSP-a, ali nije baš etički četverogodišnju koalicijsku suradnju svesti na razinu ogovaranja.
Posla je za Etičko povjerenstvo bilo i 20 dana prije raspisanih izbora. Tada je, naime, HDZ optužio SDP i HSS da su njihove »službe za prisluškivanje« prisluškivale tu stranku i njene članove u Saboru.
Sa saborske govornice, a nedvojbeno u predizborne svrhe, HSP je optužio ministra Čačića i predsjednika Tomčića da su Zakon o sprječavanju sukoba interesa pisali za svoje vlasničke interese. Tome
je Vladimir Šeks (HDZ) dometnuo da Zakonu »fale samo njihove slike«.Dio oporbe, također u Saboru, tvrdio je da je Državno odvjetništvo pokrenulo postupak protiv Pašalića, Belje i Aralice iz »čisto predizbornih razloga«.
I tako redom, do glavobolje. A Etičkog povjerenstva nema.
Vlado Rajić