Vjesnik: 14. 11. 2003.

Verheugenov poučak

BRUNO LOPANDIĆ

Sasvim je sigurno da će posjet povjerenika Europske komisije za proširenje Güntera Verheugena Zagrebu izazvati nedoumicu: je li on došao podržati Račanovu koaliciju samo 10 dana prije parlamentarnih izbora, kad se drugi povjerenik iz Komisijina dvojca zaduženog za Hrvatsku, Chris Patten, oklijeva čak i obratiti medijima, samo zato jer su u Hrvatskoj blizu izbori?

Dva suprotstavljena politička tabora vrlo će vjerojatno sasvim različito protumačiti Verheugenove riječi i motive dolaska, no u osnovi, svi političari u Hrvatskoj koji sebe smatraju važnima i ozbiljnima trebali bi vrlo pažljivo pročitati sve što je Verheugen izjavio u Zagrebu.

Komisijin povjerenik za proširenje, čovjek koji je prvi prije godinu dana ustvrdio da je Hrvatska zapadnije od zapadnoga Balkana, u Zagrebu nije bio škrt na pohvalama za provedene reformske zahvate, a podsjetio je i zašto Hrvatska u prvih 10 godina nije mogla ni primirisati EU-integracijama.

Verheugen je taj podsjetnik oživio iz vrlo pragmatičnog razloga. Hrvatska je i dalje hit u regiji, najbolje joj ide, no od pompe i velikih nada neće biti ništa ako se Hrvatska ne potrudi do proljeća riješiti pitanja političkih kriterija za ulazak u EU. Verheugen je stoga u Zagrebu naglasio da će ispunjavanje političkih kriterija biti ključno, da bi mogao mirne duše preporučiti drugoj razini EU-a, međuvladinoj (i daleko složenijoj) da je Hrvatska ispunila sve političke kriterije i da može započeti pregovore o punopravnom članstvu.

Drugim riječima, Verheugen je političkoj eliti u Zagrebu poručio da vremena nema mnogo i da nakon izbora otvorena pitanja treba riješiti brzo, dok mu je Hrvatska još »pod kontrolom«. Izjavom da se odmah nakon izbora valja prihvatiti ozbiljnoga posla Verheugen je poručio i da nema vremena za političke ili diplomatske akrobacije. Vlak za Hrvatsku je spreman, a motori će se upaliti onoga trenutka kada to kaže Vijeće ministara EU-a.

Deset dana prije izbora hrvatski političari, među kojima će neki nakon izbora postati ministri ili premijeri, imaju golemu odgovornost upravo zbog sljedeće četiri godine. Bit će to vlada koja će Hrvatsku uvesti u Europsku uniju. Ili neće. U takvoj situaciji, kako ju je u četvrtak svima opisao povjerenik Verheugen, deplasirano je navoditi kako je morao opet ponavljati da Hrvatska ne treba strahovati od ostatka regije, ali i da o političkim uvjetima EU-a nema pregovora.