Vjesnik: 18. 11. 2003.
Može li biti svejedno tko će pobijediti na izborima
ZAGREB, 17. studenoga - Iako je tema Vjesnikova foruma održanog u ponedjeljak navečer u Vjesnikovoj redakciji bila »Političke stranke u izbornoj utrci za Sabor: Vlast i oporba u Hrvatskoj jučer, danas, sutra«, sudionici su sadržajnom raspravom znatno nadmašili samu temu.
Za političkog i poslovnoga konzultanta Zdravka Mršića predstojeći izbori nisu samo najneizvjesniji, nego jedini u nas neizvjesni dosad. Važan čimbenik izbora bit će odgovor na pitanje koliko je tko u koaliciji izgubio ili dobio participiranjem u vlasti. U prošlih je nekoliko godina došlo do preokreta u gledanju na državu, pa je današnja država slaba i potiho se pretvara u državu međunarodne zajednice. Međutim, za ekonomista prof. dr. Ivu Bićanića izbori nisu neizvjesni jer je prilično svejedno tko će pobijediti, odnosno nije jako bitno hoće li premijer biti Ivica Račan ili Ivo Sanader. Redatelj Vinko Brešan smatra, pak, da nigdje nije svejedno tko će pobijediti na izborima. Taj osjećaj proizlazi iz osjećaj da su svi političari zasebna kasta koja živi u virtualnom svijetu, pa su Račan i Sanader međusobno mnogo bliži nego što su to njihovi birači.
Ekonomist prof. dr. Velimir Srića smatra da će se birati između manjeg zla, što i jest najveća nevolja. Složio se da je država danas slaba, a kad je bila jaka, onda ju je jedan čovjek vukao u krivo stoljeće - 19. umjesto 21. Ekonomist Velimir Šonje ustvrdio je da nedostaje programa, a nude se visokoideologizirane fraze bez konkretnih mjera, a postojeći porezni sustav ocijenio je antipoduzetničkim.
Intendant HNK u Zagrebu Mladen Tarbuk napomenuo je da je generacija ljudi između 30 i 50 godina maksimalno izuzeta iz politike, a što se tiče budućnosti, Tarbuk je pesimist jer dolazi mlada frustrirana generacija dvadesetogodišnjaka koja je hranjena isključivo mržnjom.
Akademik Nedjeljko Fabrio zabrinut je zbog zapanjujuće malog broja intelektualaca u strankama, a zapanjen je i zbog toga što se golem dio humanističke inteligencije nije uhvatio u koštac s dva krupna problema - pitanjem antifašizma i pitanjem uloge Crkve u društvu.
Ravnatelj Instituta »Ruđer Bošković« dr. Stjepan Marčelja kazao je da su mnoga pravila u demokraciji nepisana, dok se u Hrvatskoj velikom mrežom zakona otežava život.
Profesor na Fakultetu političkih znanost Davor Rodin upozorio je da populizam želi odvojiti narod od politike, a ovo što »imamo sada je fantastično« jer zabavom u parlamentu narod uči demokraciju. Ideju o stručnjacima ocijenio je opasnom jer politika nije biznis ni stvar struke.
Vjesnik će, počevši od srijede, u cijelosti objaviti zanimljivu, provokativnu i povremeno polemičnu raspravu.
Tihomir Ponoš