Slobodna Dalmacija: 20. 01. 2004.

CIJELI NIZ VISOKIH DUŽNOSNIKA IZA SEBE VUČE NEUGODNE PRAVOSUDNE "REPOVE"

Sumnjivi aduti HDZ-a

ZAGREB - Protiv Branka Vukelića, novog ministra gospodarstva, od prosinca 2001. postoji kaznena prijava zbog zloupotrebe položaja i ovlasti u gospodarskom poslovanju te krivotvorenja službenih dokumenata koja do danas nije okončana. Vukelić je tada obnašao dužnost gradonačelnika Karlovca, a sumnjiči ga se da je zajedno s dogradonačelnikom Markom Marićem oslobodio tvrtku "Kaufland" plaćanja priključka na Toplanu i troškova izmještanja vodovodne instalacije mimo važećih odluka Poglavarstva. Navodno je tim postupkom "Kauflandu", trgovačkom kompleksu izgrađenom u središtu grada, pribavljena protupravna korist veća od milijun kuna.

Vukelić je 1997. sudjelovao u prometnoj nesreći u Vukmaničkom Cerovcu u kojoj je autom udario pješakinju koja je ostala trajni, nepokretni invalid. Istražni sudac je odbacio kaznenu prijavu koja je teretila Vukelića za kazneno djelo, ali obitelj ozlijeđene Nevenke Aščić, prognanice iz Banje Luke, sudskim putem traži odštetu, navodno zbog prevelike brzine s obzirom na uvjete vožnje. Vukelić je u novoj Vladi prvobitno trebao biti ministar policije, ali je baš zbog ove dvije okolnosti odustao od toga i premijer ga je imenovao na dužnost ministra gospodarstva. Glasnogovornik HDZ-a Ratko Maček ustvrdio je kako je riječ o "politički motiviranim lažima".

Protiv Stipe Čačije, pomoćnika ministra policije i šefa Ureda za osiguranje, pod sumnjivim okolnostima u Ministarstvu obrane se odustalo od vođenja stegovnih postupaka zbog toga što se mjesec dana nije pojavljivao na poslu i zbog toga što je kao aktivni bojnik HV-a obnašao dužnost tjelesnog čuvara predsjednika HDZ-a. Unatoč tome, Čačiju je predsjednik Mesić umirovio. Mesić sada tvrdi da bi se stegovni postupak trebao provesti do kraja, a jedini komentar iz HDZ-a jest da je Čačija "vrhunski profesionalac". Nikola Domjanović, predsjednik Sindikata policije koji je MUP-u posalo predstavku o navodnim nezakonitim djelovanjima Stipe Čačije, suspendiran je.

Protiv Štefanije Bortek-Knešaurek, pomoćnica ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, i Marijana Križića, državnog tajnika za obitelj, vodi se kazneni postupak zbog sumnje da su u razdoblju od 1997. do 2000., zloupotrebljavajući položaj i ovlasti koje su imali kao čelni ljudi Državnog zavoda za obitelj, stekli imovinsku korist. Ako im se dokaže krivnja, prijeti im deset godina zatvora. Kaznena prijava je podignuta na temelju nalaza Državne revizije koje je potpisala ravnateljica Šima Krasić, te na temelju nalaza Finacijske policije. "Očito je riječ o političkoj demontaži određenih osoba", izjavio je tim povodom Ratko Maček, glasnogovornik HDZ-a.

Mario Včelik, bivši HDZ-ov zastupnik u Hrvatskom saboru i bivši ravnatelj Kaznene ostanove iz Požege koji je pustio na slobodni vikend Srđana Mlađana koji je zatim ubio policajca i ozlijedio jednu osobu, po svemu sudeći, bit će imenovan na visoko mjesto u Ministarstvu pravosuđa. Naime, nepravomoćnom presudom Včelik je oslobođen optužbe da je njegovim propustom Mlađan pušten na slobodni vikend. Za sada nije poznato tko je onda odgovoran, ako to već nije Včelik. Vesna Škare-Ožbolt, ministrica pravosuđa, ustvrdila je kako je protiv Včelika odbačena optužba i da je on stoga nevin čovjek.

Generalni stav HDZ-a o svim tim i sličnim primjerima jest da su osobe o kojima je riječ nevine dok im se suprotno ne dokaže i to je stav s kojim je pravno nemoguće polemizirati. Međutim, ako se zna kakav je pravni sustav Republike Hrvatske, onda i ta polemika dobiva sasvim drugi kontekst. Više se, naime, ne radi o polemici o tome treba li poštovati sudske odluke, nego o polemici o tome koliko je određena presuda utemeljena na pravu, ali i pravdi. Osim toga, ne spada baš u slijeđenje visokih demokratskih kriterija postavljanje na visoke dužnosti osoba koje iza sebe imaju nerazjašnjene inkriminacije.

Frenki LAUŠIĆ