Vjesnik: 04. 02. 2004.

U prvoj optužnici vjerojatno Čermak i Markač, možda i Sačić, u drugoj ili Domazet ili Stipetić

Odvjetnici Čermaka i Markača, Čedo Prodanović i Miroslav Šeparović, ne vjeruju da je nakon svjedočenja u Selskoj u jesen 2002. godine, tužiteljstvo dobilo dovoljno elemenata da utuži njihove klijente / Informacije koje imate, zapravo su spekulacije koje vam ne mogu ni potvrditi niti ih osporiti, rekla je u utorak Vjesniku glasnogovornica tužiteljstva Florence Hartmann

ZAGREB, 3. veljače – Predsjednik Republike Stjepan Mesić imao je pravo – haaško tužiteljstvo priprema dvije optužnice. U prvoj su, vrlo vjerojatno dva, a možda i tri imena – Ivan Čermak, šef zbornoga područja Knin nakon »Oluje«, i Mladen Markač, šef specijalaca s toga područja. Željko Sačić nije sigurna sastavnica te optužnice. On je 1995. bio koordinator obavještajnih službi.

U drugoj optužnici, a tu tužiteljstvo još nije na čisto, trebalo bi se pojaviti ime ili admirala Davora Domazeta, ili generala Petra Stipetića.

Ono što je potpuno sigurno jest da se dvije optužnice neće odnositi samo na dva imena optuženika. Vjesniku haaški izvori potvrđuju samo puku činjenicu da je riječ o onom broju optužnica koje Carla del Ponte najavljuje »kao mali broj koji će iznenaditi Hrvatsku«.

Točno. Dvije optužnice, uz tri prethodne, stvarno nisu nešto zbog čega bi u Hrvatskoj moglo doći do posebnog uzbuđenja. No, bitan je sadržaj.

Odvjetnici Čermaka i Markača, Čedo Prodanović i Miroslav Šeparović, ne vjeruju da je nakon dana svjedočenja u Selskoj u jesen 2002. godine tužiteljstvo dobilo dovoljno elemenata da utuži njihove klijente.

Ne treba, međutim, smetnuti s uma da njih dvojica zajedno sa Sačićem čine blok dužnosnika koji su djelovali u sklopu iste akcije i na istom području. Sva trojica sudjelovala su pod komandom Janka Bobetka, nekoć optuženika iz Haaga, i tadašnjeg stožernog generala HV. Bobetko je umro prije no što se postupak mogao nastaviti, a kraj »Oluje« i razdoblje nakon akcije nisu prestali zanimati tužiteljstvo.

Tužiteljska bi logika stoga lako mogla biti zaokružena optužnicama na isti način na koji su sva trojica i došla na klupu za svjedoke u vrijeme dok je Bobetko, na izmaku životnog doba i zdravlja, u bolnici nalazio izuzeće od transfera u Haag.

Prema dobivenim informacijama, s optužnice će vjerojatno otpasti Sačić jer su njegov šef Markač koji je bio ispitan u statusu osumnjičenika, a onda i admiral Domazet na popisu optuženika.

Kad je riječ o drugoj optužnici, tužiteljica trenutno procjenjuje ima li više pravnih razloga za optužbu admirala Davora Domazeta, šefa obavještajne službe, ili Petra Stipetića, zapovjednika sjevernog sektora tijekom »Oluje«.

Za Stipetića postoji velika pravna zadrška. Naime, nakon što je ispitan u Zagrebu u statusu osumnjičenika, tužiteljstvo je potpisalo dokument o obustavi postupka protiv Stipetića.

Dođe li Domazet na optužnicu, s prvog dokumenta definitivno otpada Sačić i vjerojatno se pojavljuje kao svjedok u kasnijem postupku. Dođe li Stipetić na optužnicu, tužiteljstvo u Haagu željet će uspostaviti kakvu-takvu vagu između optuženih Hrvata i optuženih Srba pred Tribunalom. I drugo, uspostavlja se balans između sjevernog i južnog sektora u »Oluji«. A za potonje je optužen odbjegli general Ante Gotovina.

Naravno, do takvih se informacija može doći samo slučajnim razgovorima s osobljem tužiteljstva i Suda u Haagu. Osim toga, i hrvatski su izvori proteklih desetak, petnaest dana odbijali bilo kakav kontakt s javnošću držeći se grubo naređenoga pravila da ni jedna službena informacija ne smije iscuriti ni iz tužiteljstva ni iz Tribunala. »Sve informacije koje imate, zapravo su spekulacije koje vam ne mogu ni potvrditi niti ih osporiti«, rekla je u utorak dopodne Vjesniku glasnogovornica tužiteljstva Florence Hartmann.

»To što ćete navesti neka imena kao sadržaj optužnica vaša je stvar, ali je dobro da barem na ovom mjestu provjeravate navode koje imate. Međutim, jasno vam je da u ovom trenutku nisam sugovornica za ono što hoćete, a to je potvrda tih navoda. Točno je samo to da jedna optužnica ne mora sadržavati jedno ime, ali to je nešto što vjerojatno već znate iz prijašnje sudske prakse«, kaže Hartmann.

Vlado Rajić