Vjesnik: 05. 02. 2004.
Pozivi i poruke Gotovini
VLADO RAJIĆ
Premijer Ivo Sanader kaže da vjeruje kako odbjegli haaški optuženik dobro zna što mu je činiti. Njegov potpredsjednik Andrija Hebrang jasno poručuje Anti Gotovini da se preda. Carla del Ponte se čudi odakle mu hrabrosti za ratovanje, a ne i za pojavu pred Sudom. Sve su to pozivi Gotovini da dođe u Haag i svoju sagu dovrši na jedini način koji je moguć – pravosudni kraj cijele priče.
Veleposlanik Kraljevine Nizozemske u Hrvatskoj Lionel Veer pragmatično je sveo cijelu priču o zamolbama Gotovini da se preda na surovu hrvatsku stvarnost. »Europska komisija mora biti u situaciji da kaže kako su svi politički kriteriji ispunjeni. Sve dok se smatra da suradnja s Haaškim sudom nije potpuna, a Vijeće ministara izjavljuje da nije, Komisija ne može dati pozitivno mišljenje«, tumači njegova ekselencija.
Dakle, pozivi Gotovini nisu stvar starih ili u međuvremenu promijenjenih odnosa prema odbjeglom haaškom optuženiku. Ponavlja se, dvije godine i nekoliko mjeseci, ista stvar. Isto ono što je nakon objave intervjua s Gotovinom u jednom tjedniku rekao i predsjednik Republike Stjepan Mesić: »Sad je na Gotovini red da povuče svoje poteze«.
Umjesto povlačenja poteza, Gotovinom se bave europske obavještajne agencije pa se, nakon Engleske, sad pojavljuje i Francuska kao njegovo moguće odredište. Prije toga bila je to Italija (zapravo Sicilija), u vrijeme intervjua za hrvatsku javnost bila je to i Austrija (zapravo Beč).
Za vrijeme slanja svih tih poruka jedan od odvjetnika odbjegloga Gotovine Luka Mišetić svojim je izjavama jasno davao do znanja da zna gdje je njegov klijent, da s njim surađuje, a dao je i naznaku da je ono što govori zapravo naputak njegove stranke. Iz tih naputaka je jasno da Gotovina traži svoje uvjete za susret s Haagom, da od toga ne odustaje sve vrijeme bijega. Zapravo, sva obraćanja političkih i državnih dužnosnika u međuvremenu takvim svojim postupkom svodi na ono što se u narodu zove »bob u zid«.Dakle, potez bez učinka. Vlasti u državi nikad nisu pokušale pritisnuti utegom nacionalnih interesa one koji daju i pravne i političke »naputke« Gotovini da čini ono što čini. U taj osinjak nije se upuštala ni bivša ni sadašnja vlast. A zbog toga zadršku prema vlasti imaju i unutarnji i vanjski čimbenici, o čijoj procjeni ovisi surađuje li to Hrvatska s Haagom.