Vjesnik: 09. 02. 2004.

Sanader izbjegao odgovoriti na pitanje hoće li Hrvatska poslati svoje vojnike u Irak

ZAGREB, 8. veljače - Hrvatski premijer Ivo Sanader u nedjelju je nakon razgovora s američkim ministrom obrane Donaldom Rumsfeldom, koji je bio u jednodnevnom posjetu Hrvatskoj, izbjegao odgovoriti na izravno pitanje: hoće li Hrvatska poslati svoje vojnike u Irak i hoće li potpisati sporazum sa SAD-om o neizručenju američkih građana Međunarodnom kaznenom sudu (ICC).

Premijer Sanader izrazio je razumijevanje za američki stav o ICC-ju, a kada je riječ o Iraku, najavio je hrvatski angažman u smislu medicinske ekspertize.

Rusmfeld i Sanader su nakon sastanka zaključili da su linije komunikacije između SAD-a i Hrvatske u potpunosti otvorene. »Došao sam se osobno zahvaliti Hrvatskoj na potpori u borbi protiv terorizma. Veselimo se trenutku kada će Hrvatska biti dio Sjeverno-atlantskog saveza. Impresioniran sam napretkom koji je u Hrvatskoj napravljen po pitanju NATO-a i reforme obrambenog sektora«, izjavio je Rumsfeld.

Premijer Sanader rekao je da Hrvatska sa SAD-om želi produbiti zajedničke prijateljske odnose, a Rumsfelda je izvijestio o hrvatskoj ambiciji da bude što prije članica NATO-a. Hrvatski premijer pružio je SAD-u punu potporu i suradnju u antiterorističkoj koaliciji naglasivši da je i kao vođa oporbe pružao punu potporu američkom preventivnom djelovanju u borbi protiv terorizma.

»Prošli smo 1991. godine težak križni put, kada međunarodna zajednica nije reagirala. Da je to tada učinjeno, izbjegla bi se četiri rata, deseci tisuće života bili bi spašeni, a izbjegle bi se i štete u desecima milijardi dolara. Nekad treba preventivno djelovati da bi se izbjeglo veće zlo«, rekao je Sanader.

Razgovaralo se i o sudjelovanju Hrvatske u mirovnim operacijama, a Sanader je naglasio da će se Hrvatska misija u Afganistanu »pojačati« slanjem ekipe koja će biti zadužen za obnovu.

Sanader je izbjegao odgovoriti na pitanje hoće li Hrvatska potpisati Sporazum o neizručenju američkih građana ICC-ju. »Amerikance se često zove u pomoć i treba imati razumijevanja za njihovu želju da zaštite svoje vojnike«, naglasio je. Hrvatski premijer se snažno založio za jačanje transatlantskih veza između Europe i SAD-a koje »nemaju alternative«.

Kada je riječ o slanju hrvatskih vojnika u Irak, Sanader je kazao da se o toj temi razgovaralo, no da to pitanje »ostaje za razmatranje hrvatskoj vladi«. Dodatne komentare i stavove Vlada će naknadno priopćiti, no Sanader je najavio samo da će u pitanju Iraka naglasak biti na humanitarnom aspektu.

Američki ministar obrane izjavio je da se NATO iz Bosne ne povlači zato što nije završio misiju, nego stoga što ju je uspješno obavio. NATO-ove snage zamijenit će EU s naglaskom na policijski posao.

Ipak, naglasio je Rumsfeld, NATO-ovo će zapovjedništvo ostati u BiH radi dva razloga: nastavak potrebnih reformi i hvatanja raznih zločinaca. »Zadovoljan sam i sretan što su svi kanali suradnje s Hrvatskom otvoreni, i toj se suradnji radujem«, zaključio je Rumsfeld.

Za susreta s američkim ministrom obrane na Pantovčaku predsjednik Republike Stjepan Mesić istaknuo je da su strateški ciljevi Hrvatske ulazak u Europsku uniju, članstvo u NATO-u i bilateralna suradnja sa SAD-om. Rumsfeld mu je potvrdio američku potporu tim hrvatskim nastojanjima te zahvalio na potpori Hrvatske u borbi protiv globalnog terorizma. Pohvalio je i Hrvatsku vojsku u Afganistanu.

Prema priopćenju iz Predsjednikova ureda, američki ministar izrazio je nadu da će hrvatska vlada razmotriti način i mogućnosti sudjelovanja Hrvatske u Iraku. Predsjednik Mesić je, kako je priopćeno, naglasio ulogu i pomoć Hrvatske u antiterorističkoj koaliciji, te je rekao da će Hrvatska razmotriti način i mogućnosti sudjelovanja Hrvatske u Iraku, pod vodstvom Ujedinjenih naroda. Prema riječima Predsjednikova savjetnika za vanjsku politiku Ivice Maštruka, Rumsfeld je pohvalio hrvatsku potporu SFOR-u, te istaknuo važnost suradnje Hrvatske i Haaga. Upravo ispunjavanje međunarodnih obveza prema Haagu smatra važnim preduvjetom za hrvatsko priključenje NATO-u. Mesić je potvrdio važnost suradnje s Haagom i ispunjavanja svih preuzetih međunarodnih obveza. Bilo je riječi i o ukupnoj suradnji dviju država, posebice sudjelovanju tvrtki iz SAD u izgradnji autocesta u Hrvatskoj.

Bruno Lopandić, Miroslava Rožanković