Vjesnik: 10. 02. 2004.
Mišljenje Europske komisije o Hrvatskoj očekuje se u najavljenom roku, u proljeće
Počinje prilagođavanje SSP-a proširenju Europske unije 1. svibnja za deset članica
BRUXELLES, 9. veljače (Od Vjesnikove dopisnice) – Europska komisija nema novih pitanja za izradu avisa, dovoljna su joj objašnjenja, a od siječanjskog susreta s Komisijinim operativcima do veljače dogodili su se i neki konkretni pomaci koji su uneseni u opću sliku ocjene ili mišljenja Komisije o podobnosti Hrvatske za otvaranje pregovora, uključujuči i ona tri ključna uvjeta u političko
m bloku. Sve naznake upućuju da će avis biti objavljen na vrijeme, u obećanom proljetnom roku.To je sažetak tehničkih razgovora hrvatske ministrice za europske integracije Kolinde Grabar-Kitarović i suradnika s predstavnicima Europske komisije.
Serija radnih sastanaka poslužila je i za pripreme skorog (26. veljače) početka prvog od planirana tri pregovaračka kruga o Protokolu 7 koji će zamijeniti bilateralne sporazume Hrvatske i šest novih članica Unije. Ti bi pregovori trebali završiti prije dana proširenja EU 1. svibnja. Podsjećanja radi, nekidan je slovenski ministar poljoprivrede urgirao povjerenika za poljoprivredu Franza Fischlera da se pregovori Komisije sa SSP zemljama obave što je moguće prije, kako nove članice Unije ne bi svoje bilateralne aranžmane zamijenile njima daleko nepovoljnijim režimom određenim slovom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
U pripremama za sklapanje dodatnog protokola obje su strane usklađivale popise proizvoda, što je preduvjet za kvalitetno dovršenje posla. Raščlanjen je proces reformi u Hrvatskoj, a ministrica Grabar-Kitarović smatra da je ovoga puta na razgovore došla s nekim konkretnim ispunjenim obećanjima, te ističe tri politička uvjeta: Haag, manjine i pravosudnu reformu. Komisija će, naravno, više slušati i uvažavati riječi glavne haaške tužiteljice koja u Bruxelles dolazi u srijedu.
Neizbježna šećerna afera ponovno se našla na dnevnom redu, ona nakon dvije godine ulazi u završnu fazu ješavanja te se finalni nalaz OLAF-a, Unijinog ureda za suzbijanje prijevara očekuje za otprilike tri tjedna. Hrvatska je još ranije obećala u potpunosti prihvatiti nalaz, izrađen zajedničkim naporima OLAF-ovih istražitelja i predstavnika vlasti u Hrvatskoj. O sankcijama za prekršitelje znat će se nakon objave nalaza. Indikativno je da je trenutno režim povlaštenog izvoza šećera na tržište EU suspendiran u svih pet zemalja »zapadnog Balkana«, a Komisija je upravo objavila šestomjesečno produženje suspenzije povlaštenog režima za Srbiju i Crnu Goru.
Lada Stipić – Niseteo