Vjesnik: 16. 02. 2004.

Mrkšić, Radić i Šljivančanin izjašnjavat će se o objedinjenoj optužnici

Bivši časnici JNA optuženi su u osam točaka za progon na političkoj, vjerskoj i rasnoj osnovi, istrjebljenje i ubojstva kao zločine protiv čovječnosti, te za mučenje, nehumana djela i okrutno postupanje kao kršenje ratnog prava i običaja za pokolj na Ovčari

HAAG/ZAGREB, 15. veljače - U postupku Haaškog suda (ICTY) protiv »vukovarske trojke«, bivših časnika JNA Mile Mrkšića, Miroslava Radića i Veselina Šljivančanina optuženih za pokolj na Ovčari, u ponedjeljak će biti održana statusna konferencija kako bi se trojica optuženika izjasnila o krivnji prema objedinjenoj izmijenjenoj optužnici.

Prvu optužnicu protiv »vukovarske trojke« ICTY je podigao još 2. prosinca 1997., ali su sva trojica bili nedostupna Haagu.

Nakon Mrkšićeve predaje u svibnju 2002. postupak protiv njega je izdvojen, ali je nakon uhićenja Radića i Šljivančanina u proljeće 2003. odlučeno da im se sudi zajedno pa je tužiteljstvo 9. veljače 2004. podnijelo objedinjenu izmijenjenu optužnicu.

Za prijašnje optužnice izjasnili su se da nisu krivi, a nova ih tereti za sudjelovanje u »zajedničkom zločinačkom pothvatu« čiji je cilj bio progon Hrvata i drugih nesrba koji su bili u vukovarskoj bolnici nakon pada Vukovara 19. studenoga 1991., odnosno za »istrebljenje i ubojstvo najmanje 264 Hrvata i drugih nesrba, među kojima su i žene i starci«.

Optuženi su u osam točaka za progon na političkoj, vjerskoj i rasnoj osnovi, istrebljenje i ubojstva kao zločine protiv čovječnosti te za mučenje, nehumana djela i okrutno postupanje kao kršenje ratnog prava i običaja.

U optužnici su kao fizički počinitelji pokolja označeni pripadnici odreda lokalne srpske Teritorijalne obrane »Petrova gora« pod zapovjedništvom Miroljuba Vujovića i Stanka Vujanovića koji se, uz optuženu trojicu, navode kao sudionici »zajedničkog zločinačkog pothvata«.

U optužnici se navodi da je ujutro 20. studenoga 1991. iz bolnice izvedeno oko 400 osoba – »ranjenih pacijenata, bolničkog osoblja, članova obitelji tog osoblja, bivših branitelja grada, hrvatskih političkih aktivista, novinara i drugih civila«.

Vojnici JNA ukrcali su oko 300 Hrvata i drugih nesrba u autobuse i odvezli ih u vojarnu JNA u južnom dijelu Vukovara, gdje ih je oko 15 izdvojeno i vraćeno u bolnicu, jer su pripadali osoblju. Ostali su dva sata kasnije odvedeni na farmu Ovčara. Pretučeni su dok su prolazili kroz špalir vojnika JNA, teritorijalaca i paravojnih snaga, na putu do zgrada u koje su zatočeni.

Oko sedam zatočenika je izdvojeno i vraćeno u Vukovar, na inzistiranje nekih lokalnih Srba, a ostale su popisali vojnici JNA. Nakon toga vojnici JNA, Teritorijalne obrane i dobrovoljci podijelili su zatočenike u skupine od 10 do 20 koje su zasebno ukrcavane u kamion i odvožene u smjeru mjesta Grabova.

Na oko kilometar jugoistočno od Ovčare iskrcani su na kraju jedne šumovite gudure, gdje su bile srpske snage koje su tamo ubile najmanje 264 Hrvata i drugih nesrba. Tijela ubijenih buldožerom su zakopana u masovnu grobnicu, precizira se u optužnici.

Tijekom ekshumacije grobnice pronađeno je 200 tijela, a još najmanje 50 odvedenih iz vukovarske bolnice vode se kao nestali. (Hina)