Vjesnik: 20. 02. 2004.
Hoće li kriza zagrebačkog HNS-a uzdrmati stranku Vesne Pusić
Nova šefica zagrebačkog HNS-a najvjerojatnije će biti Alenka Košiša Čičin-Šain / Neki u stranci nagađaju da je u pozadini »slučaja Žagar« Milan Bandić, smatrajući da bi SDP, kao nadmoćniji u koaliciji, mogao preuzeti još jedan resor koji vodi HNS
ZAGREB, 19. veljače – Hoće li se, zbog krize zagrebačkog HNS-a čijih je 14 dužnosnika napustilo stranku, uzdrmati cijela stranka i koalicijska vlast u gradu? U vrhu HNS-a tvrde da najnoviji događaji neće ugroziti ni stranku – koju do 15. travnja očekuju lokalni stranački izbori, a do polovice svibnja i izbori za vodstvo stranke – niti zag
rebačku koalicijsku vlast.U Zagrebu HNS ima 2500 članova i ne može ih, poručuju, potresti odlazak njih 14. Posljedica toga je »samo gubitak trojice zastupnika u Gradskoj skupštini« što, prema mišljenju čelništva stranke, ne ugrožava koaliciju sa SDP-om, koji su također napustila dvojica zastupnika. I bez troje HNS-ovaca i bez dvojice SDP-ovaca imamo dovoljno za koaliciju, kažu u vrhu HNS-a.
Čelnica stranke Vesna Pusić je tumačenje stranačke krize prepustila glasnogovorniku Borisu Blažekoviću, ne želeći dati značenje Mislavu Žagaru, dojučerašnjem šefu gradskih narodnjaka. Neslužbeno doznajemo da se ne želi spustiti na razinu »medijskog razjašnjavanja s osobom bez političke i poslovne biografije«.
Danas, dakle, i predsjednica stranke i glavni tajnik Srećko Ferenčak mijenjaju mišljenje o Žagaru, iako su ga upravo oni izgurali na mjesto vodećeg HNS-ovca u gradu. I javno ga branili kad se govorkalo da je »konobar« došao na čelo Zavoda za planiranje razvoja grada. Branili su ga i kad je izbila afera s primanjem 50
milijuna kuna mita, tvrdeći da mu je to podmetnuto iz suparničkog SDP-a.I dok Ferenčak sad ne bira riječi protiv svog dojučerašnjeg političkog štićenika Žagara, a Vesna Pusić se »ne želi spustiti na njegovu razinu«, glasnogovornik Blažeković poručuje da bi on loše izborne rezultate svakako platio gubitkom pozicije. Narodnjaci su svojih devet posto dobivenih u Zagrebu ionako kanili naplatiti »Žagarovom glavom«, pa je i prije ostavke i izlaska iz stranke suspendiran.
U središnjici HNS-a ne smatraju raspad zagrebačke organizacije zvonom za uzbunu. Nije tajna da vodstvo stranke dulje favorizira Alenku Košišu Čičin-Šain za šeficu gradskog HNS-a. Saborska zastupnica i bivša Čačićeva pomoćnica uživa neupitnu potporu vrha stranke i Žagar u nadmetanju s njom i nije imao nikakvih izgleda. Kao ni Stipe Tojčić, zamjenik zagrebačke gradonačelnice, koji se također namjerava kandidirati za čelnika stranke u gradu. U vrhu HNS-a smatraju »da on samo figurira i da nije realan kandidat«.
No, do izbora su još gotovo dva mjeseca i mogu se pojaviti i drugi kandidati pa se vrh stranke zasad službeno ni o kome ne želi izjašnjavati. Uostalom, za petnaestak dana treba izabrati nove čelnike 17 gradskih podružnica u Zagrebu i na te pozicije vodstvo želi postaviti najjača stranačka imena. Kadrovske pogreške tipa Žagar predsjednici su se obile o glavu, kažu njezini bliski stranački suradnici, ali ne vide u tome ništa neobično što se ne događa i drugim stranačkim predsjednicima ili visokim državnim dužnosnicima.
Događaje u gradskom HNS-u ugledni članovi ne smatraju vrijednim stranačke pažnje. Dapače, mišljenja su kako, da je i 30 članova Žagarova profila izašlo, to ne bi moglo ugroziti stranku jer nije riječ o »jakim imenima«. Iako se priča da je u pozadini »slučaja Žagar« Milan Bandić, samo dio stranke vjeruje u to, nagađajući da bi SDP, kao nadmoćniji u koaliciji, mogao preuzeti još jedan resor koji vodi HNS.
Dio narodnjaka sklon je mišljenju i da se ovim pokušavaju isprovocirati prijevremeni izbori pod patronatom njihova koalicijskog partnera. Krug oko predsjednice Pusić izbora se ne boji, uvjeren da će i iduća koalicijska vlast biti podijeljena između SDP-a i HNS-a. Jer da SDP želi koaliciju s HDZ-om, to može i bez izbora, smatraju u HNS-u.
Primjera poput Žagareva u stranci je bilo i ranije (Ivan Valek, Miljenko Mesić). Sve su to bili zagrebački slučajevi kad se stranačku čelnicu i vrh stranke iz gradskih struktura optuživalo za »nedemokratičnost i tiraniju«. Vesna Pusić je mnogo puta objasnila kako gleda na odnose SDP-a i HNS-a na gradskoj i državnoj razini. Rekla je i prošlog tjedna u jednoj TV emisiji da problema ne bi bilo kada bi i na čelu gradskih organizacije bile osobe poput nje i Račana. HNS će krizu gradske organizacije najvjerojatnije prebroditi novim čelnicima stranačkih podružnica i Alenkom Košišom Čičin-Šain na čelu gradskog HNS-a.
Kad je u pitanju ocjena liderstva Vesne Pusić, mišljenja su u njezinoj stranci podijeljena. Dok je gradska razina smatra »tiraninom bez čije se odluke ništa ne može«, ugledna stranačka imena podržavaju njezino »jako liderstvo«. Nema jake stranke bez jakog i prepoznatljivog vođe, reći će većina koja odobrava vodstvo Vesne Pusić i obračune »s neistomišljenicima«.
Uostalom, i drugi su stranački čelnici (Račan, Sanader) očistili stranku prema svojim kriterijima. Oni koji nisu imali jakog lidera ne mogu ni osvojiti vlast – pretvorili su se u stranke poput Libre i postali »vegeta politici«, objašnjavaju ugledni HNS-ovci koji podržavaju Vesnu Pusić.
Predsjednik Stjepan Mesić s Pantovčaka promatra razvoj zbivanja bez upletanja u događaje u svojoj bivšoj stranke. Umiješati se, kako nam je potvrđeno, ne namjerava, ni službeno niti neslužbeno. No svojedobno je u doba zagrebačke krize apelirao i na Račana i na Vesnu Pusić da smire svoje gradske podružnice i situaciju u gradu. Nije, naravno, ništa neuobičajeno da šef države – kao predsjednik svih građana – želi mirnu situaciju i u gradskim vlastima, doznajemo na Pantovčaku. No sad se neće upletati ni komentarima niti razgovorima s Vesnom Pusić. Ujedno ne smatra ni da su interesi stranke ugroženi buntom mladih koji se ne mogu pomiriti s posljedicama što ih čekaju nakon loših izbornih rezultata.
Miroslava Rožanković