Vjesnik: 23. 02. 2004.
Kula pored Sarajeva bosanski Scheweningen
U Kuli su pritvoreni bivši član Predsjedništva BiH Ante Jelavić, bivši ministar obrane Federacije BiH Miroslav Prce i nekadašnji direktor Hercegovina osiguranja Miroslav Rupčić optuženi za manipulacije sa 216 milijuna konvertibilnih maraka pomoći poslanih iz proračuna RH kao pomoć Hrvatima u BiH
SARAJEVO, 22. veljače (Od Vjesnikova dopisnika) - Zatvor Kula pored Sarajeva prije rata bio je poznat po izvrsnom restoranu u kojem su radili osuđenici za lakša kaznena dijela, prometne prijestupe i slično. U ratu je Kula bila zloglasni zatvor pod upravom bosanskih Srba, a najpoznatiji zatočenik iz tog razdoblja bio je pokojni sarajevski pjesnik Vladimir Srebrov.
Utopijski pokušaj jednog od osnivača SDS-a i kasnije žestokoga kritičara te stranke, da 1992. godine iz opkoljenoga Sarajeva ode na srpski teritorij i uvjeri tamošnje vođe i narod u kakvu ludost srljaju, završio je zatočenjem Srebrova upravo u Kuli.
Danas, Kazneno-popravni zavod (KPZ) Kula već nazivaju bosansko-hercegovačkim Scheweningenom, aludirajući na pritvorsku jedinicu Haaškoga tribunala. Ovakve usporedbe nisu sasvim bez smisla. Zahvaljujući ugovoru između Suda BiH i Ministarstva pravde Republike Srpske (RS), pod čijom ingerencijom se Kula nalazi, zatvorski kapaciteti ovog KPZ-a koriste se od lipnja prošle godine kao pritvorska jedinica za potrebe Državnog suda BiH.
Zbog toga su upravo u Kuli pritvoreni bivši član Predsjedništva BiH Ante Jelavić, bivši ministar obrane Federacije BiH Miroslav Prce i nekadašnji direktor Hercegovina osiguranja Miroslav Rupčić. Ovu trojicu Hrvata posebni Odjel tužiteljstva državnog suda zadužen za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije optužio je za manipulacije sa 216 milijuna konvertibilnih maraka (oko 800 milijuna kuna) pomoći koje su iz proračuna RH poslane kao pomoć Hrvatima u BiH. Jelavić, Prce i Rupčić uhićeni su 23. siječnja, a zatim im je određen jednomjesečni pritvor koji će najvjerojatnije biti produžen do početka sudskog procesa.
No, nekadašnji hrvatski dužnosnici u BiH nisu jedini široj javnosti poznati zatočenici Kule. Odnedavno im se pridružio i Asim Fazlić, zamjenik direktora Interpola BiH i visoki službenik državnog Ministarstva sigurnosti, osumnjičen za čak osam kaznenih djela - uključujući skrivanje međunarodnih tjeralica i omogućavanje traženim kriminalcima ostanak na slobodi.
Odmah nakon uhićenja Jelavića i ostalih, odvjetnik Josip Muselimović kazao je da je način na koji je uhićen bivši član Predsjedništva BiH krajnje neprimjeren i ponižavajući te da je jednako tako ponižavajuća činjenica da je Jelavić, kao general Hrvatske vojske i HVO-a smješten u zatvor na području Republike Srpske. Usprkos prosvjedima, mjesto pritvora za Jelavića nije promijenjeno.
Doduše, i sam Muselimović je potvrdio kako se njegov branjenik u Kuli osjeća relativno dobro s obzirom na okolnosti te da nema nikakvih primjedbi na ponašanje zatvorskog osoblja, iako su uvjeti u Kuli znatno lošiji od onih kakvi vladaju, primjerice
, u KPZ-u u Mostaru.Zbog velikog zanimanja javnosti i poznatih zatvorenika koji se nalaze u Kuli, novinarima dvaju bosansko-hercegovačkih listova omogućen je ulazak u prostore ovog zatvora, o čemu u petak banjalučke Nezavisne novine i sarajevska Slobodna Bosna donose reportaže. U njihovim se tekstovima tvrdi kako Uprava KPZ Kula čini sve što je u njezinoj moći da bi omogućila što bolje uvjete smještaja za zatvorenike.
Soniboj Škiljević, upravnik Kule kaže da su svi zatvorenici, uključujući Jelavića, Prcu ili Fazlića izuzetno primjernog ponašanja, te da se do sada nije dogodio niti najmanji incident. »Svi pritvorenici imaju dovoljnu slobodu kretanja. Njihove spavaonice se ne zaključavaju, imaju slobodan pristup kantini, toaletima u svako doba dana i noći,
a na usluzi su im i TV dvorana, dnevni boravak, tereni za sport i rekreaciju. Svaki dan imaju na raspolaganju jedan sat za šetnju u krugu zatvora, a po potrebi mogu koristiti i liječničke usluge. Dopušteno im je čitanje tiska koji žele«, tvrdi Škiljević. Dodaje da se u 10 soba koliko ih ima u pritvorskom odjelu, trenutno nalazi 40 osoba.Da su uvjeti pritvaranja onakvi kakvi trebaju biti uvjerio se tijekom posjeta i američki sudac u Sudu BiH Berbard Boland koji je Jelaviću i ostalima i odredio pritvor. Pritvoreni hrvatski dužnosnici, doduše, imaju po odluci Suda zabranu međusobnog kontaktiranja kako ne bi utjecali na sam proces, pa su zbog toga, primjerice, Jelavić i Prce smješteni u različitim paviljonima.
Po tvrdnjama čuvara s kojima su kontaktirali novinari, Ante Jelavić je u zatvoru osvojio simpatije ostalih pritvorenika jer je druželjubiv i kolegijalan, i nimalo prepotentan zbog činjenice da je nekoć bio član Predsjedništva BiH. Jelavića u Kuli, osim odvjetnika Muselimovića, posjećuju i članovi uže obit
elji, no zanimljivo je da mu u posjet do sada nije došao nitko od kolega iz HDZ-a. No, zato je Jelaviću paket s hranom odnio novinar sarajevskog Dnevnoga avaza Husein Orahovac. On nam je kazao da je paket prethodno pregledalo zatvorsko osoblje, te da se restrikcije odnose jedino na staklenu ambalažu.Alenko Zornija