Slobodna Dalmacija: 25. 02. 2004.
SVI SABORSKI ODBORI PODRŽALI PRIJEDLOG PRORAČUNA ZA 2004.
Žestoka svađa Šukera i Crkvenca
ZAGREB - Nakon brojnih napisa o tome kako Sabor predugo ne zasjeda, zastupnici su jučer odlučili "udariti kontru", tako da je, uoči sjednice sazvane za srijedu, jučer punom parom radilo čak dvadesetak saborskih odbora i tijela.
Svi odbori podržali su prijedlog proračuna za 2004. godinu. Rasprava se odmah zahuktala na Odboru za financije i državni proračun, gdje su se verbalno iznapadali sadašnji i bivši ministri financija Ivan Šuker i Mato Crkvenac. Oni su se međusobno teško optuživali o tome tko je što kome ostavio u naslijeđe te za nezakonitosti u procesu privatizacije, kako tijekom 90-ih, tako u protekle četiri godine.
I dok je Šuker poručio da je ovogodišnji proračun opterećen prenesenim obvezama iz 2003. godine od 6,5 milijardi, SDP-ovci su imali sasvim suprotnu računicu. Tako je Dragica Zgrebec kazala da je prošla vlada od pretprošle HDZ-ove naslijedila oko 10 milijardi kuna prenesenih obveza, pa ako se od toga odbije spomenutih 6,5 milijardi, ispada zapravo da je Račanova vlada u naslijeđe Sanaderovoj ostavila smanjene obveze. Ministar financija na ovu se tvrdnju samo uhvatio za glavu.
Šuker je najavio rast BDP-a od 3,2 posto i inflaciju od 2,5 posto. Pojasnio je da će se rast prihoda od 79,4 milijarde kuna osigurati boljom naplatom poreza, ubiranjem prihoda od dividendi javnih poduzeća i kresanjem sive ekonomije. Crkvenac je ocijenio da Ministarstvo financija više ne vodi ekonomsku politiku, poručio da Vladi ne bi pomogla ni financijska vojska, a kamoli policija, te prognozirao da će s ovakvim proračunom Vl
ada zadužiti Hrvatsku više nego Račanova u 2003. godini.Slična rasprava nastavila se i na Odboru za gospodarstvo i razvitak, a proračun su prihvatili i ostali odbori. Odbor za rad, zdravstvo i socijalu zadovoljan je povećanjem od 15 posto, a također i Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu, budući da je proračun za obrazovanje povećan za 6,38 posto, a za kulturu 7,5 posto. No, bilo je i drukčijih mišljenja, tako je bivši ministar kulture Antun Vujić izračunao da nije došlo ni do kakvog povećanja, štoviše
, da je za kulturu izdvojeno pet milijuna kuna manje.Na Odboru za poljoprivredu nezavisni zastupnik Ivo Lončar ustvrdio je kako se najveći kriminal odvija prilikom davanja poljoprivrednih poticaja i subvencija, te je stoga zatražio da se izradi i Saboru dostavi lista 20 poljoprivrednih kombinata koji su dobili novac od države te 50 pojedinaca. Božidar Pankretić (HSS) dodao je kako je prvi put u posljednje četiri godine predviđeno smanjenje davanja za subvencije u poljoprivredi.
Oporbeni zastupnici u Odboru za zakonodavstvo negodovali su što se, zbog izostanka mišljenja Vlade, o njihovim prijedlozima zakona ne raspravlja. Predsjednik Odbora Franjo Boras (HDZ) objasnio je kako je i prije bila praksa da se ne raspravlja ako ne postoji mišljenje Vlade, no da će ubuduće Odbor, ako iz Banskih dvora ne bude stiglo mišljenje, ipak raspravljati o predloženim zakonskim prijedlozima.
Na sjednici Odbora za veterane bivši ministar branitelja Ivica Pančić (SDP) upitao se zašto je prekinuta praksa da se prilikom rasprave o proračunu pozivaju članovi udruga proisteklih iz Domovinskoga rata, a predsjednik Odbora Vlado Jukić (HSP) objasnio je kako bi trebalo napraviti kriterije po kojima će se pozivati udruge jer ih ima previše.
Odbor za ljudska prava i nacionalne manjine nezadovoljan je odazivom birača na izborima za vijeća nacionalnih manjina, te smatraju da o tome treba donijeti poseban zakon i manjinske izbore vezati tako da se održavaju isti dan kao parlamentarni ili neki drugi izbori, kako bi odaziv bio veći.
A. BELAK-KRILE, S. PAVIĆ