Slobodna Dalmacija: 02. 03. 2004.

HAAŠKI ZAOKRET "SLOBODNA" U POSJEDU IZVJEŠĆA ŠTO GA JE GLAVNA TUŽITELJICA DOSTAVILA VELEPOSLANICIMA NATO-ZEMALJA U BRUXELLESU

Carla del Ponte: Gotovina možda ipak nije u Hrvatskoj

Činjenica da je Carla del Ponte konačno prihvatila mogućnost da se general Gotovina ne nalazi u Hrvatskoj, jedna je od ključnih stvari koje će utjecati na njezino pozitivno intonirano izvješće što će ga uskoro podnijeti Vijeću sigurnosti

ZAGREB - "Prvo, hrvatske vlasti moraju u potpunosti surađivati s mojim uredom na terenu, uhititi i izručiti Gotovinu. Ukoliko on nije u Hrvatskoj, hrvatske vlasti moraju dostaviti mom uredu sve relevantne informacije kojima će dokazati da je optuženik napustio zemlju, kako bismo mi mogli raditi na njegovu uhićenju gdje god se nalazio. Drugo, čim budu izdani novi nalozi za uhićenja, hrvatske vlasti moraju glatko uhititi i predati one optuženike koji su na teritoriju Hrvatske".

Ovako je glasio dio izvješća glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte pred Euroatlantskim partnerskim vijećem (EAPC) u Bruxellesu 11. veljače, što ga je ona u pisanoj formi, prije izlaganja, dostavila veleposlanicima zemalja EAPC-a.

Carla del Ponte, koja je donedavno uporno i sustavno opterećivala hrvatske vlasti tvrdnjom da se general Gotovina krije u Hrvatskoj i, štoviše, da ima potporu dijela političkog i obavještajnog vrha države, pred veleposlanicima NATO-zemalja konačno je promijenila retoriku te rečenicom "ukoliko on nije u Hrvatskoj" eksplicitno prihvatila mogućnost da se Gotovina nalazi izvan države.

To, dakako, neizmjerno olakšava položaj hrvatske Vlade jer se umjesto dokazivanja da nema nikakvih spoznaja o boravku odbjegloga generala na teritoriju Republike Hrvatske, sada može koncentrirati na iznošenje činjenica o tome što su policijske i obavještajne snage poduzele da ga pronađu i uhite. Takvo opširno izvješće jučer je ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt predala predstavnicima Haaškog suda i ako ono bude uvjerljivo i detaljno, Carla del Ponte bi, konačno, pred skorim obraćanjem Vijeću sigurnosti UN-a mogla pozitivno ocijeniti hrvatsku suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom.

Iz diplomatskih krugova u Zagrebu doznajemo da je Carla del Ponte i pred veleposlanicima EAPC-a u Bruxellesu prije oko dva tjedna bila blagonaklona u ocjeni Hrvatske naglasivši da je nova Vlada iskazala punu spremnost suradnje sa Sudom - uključujući i slučaj Gotovina.

Ocjena glavne tužiteljice o Hrvatskoj već je svjetlosnim godinama udaljena od onog dijela njezina bruxelleskog izvješća koje se odnosilo na Srbiju i Crnu Goru, BiH i Kosovo - tvrdi naš diplomatski izvor. Primjerice, u Srbiji i Crnoj Gori od 21 bjegunca, čak se njih petnaest još uvijek nalazi na teritoriju te države, a neki su i na visokim dužnosničkim položajima u zemlji.

Činjenica da je Carla del Ponte konačno prihvatila mogućnost da se hrvatski optuženik Gotovina ne nalazi u Hrvatskoj, jedna je od ključnih stvari koje će nesumnjivo utjecati na njezino pozitivno intonirano izvješće što će ga uskoro podnijeti Vijeću sigurnosti. A takvo izvješće čeka i Europska komisija kako bi Hrvatskoj izdala pozitivan avis za početak pregovora o EU-članstvu.

Šenol SELIMOVIĆ