Večernji list: 09. 03. 2004.
BIVŠI POMOĆNIK
MINISTRA UNUTARNJIH POSLOVA POD ISTRAGOM HAAGAMerčep na razgovoru u svojstvu osumnjičenika?
Merčep neće završiti u Haagu, mislim da će mu se suditi u Hvatskoj - kaže Nobilo
Prema neslužbenim izvorima iz vrha Vlade, haaško tužiteljstvo uputilo je poziv Tomislavu Merčepu za razgovor u svojstvu osumnjičenika. Rezultat je to višednevne istrage koju su haaški istražitelji vodili u Vukovaru, doznajemo od istog izvora. - Logično je da se haaški tužitelji bave Tomislavom Merčepom kad hrvatsko pravosuđe nije r
eagiralo na cijeli niz zločina povezanih s njegovim imenom. Predviđam da Merčep ipak neće završiti u Haagu, koji se bavi zapovjednom odgovornošću. Mislim da će optužnicu dostaviti Hrvatskoj, tražeći da se suđenje odvija pred domaćim sudom - kaže Anto Nobilo, danas privatni odvjetnik, a nekoć zamjenik tužitelja koji je potkraj 1991. inicirao kazneni progon protiv Tomislava Merčepa i 16 njegovih suučesnika za ratne zločine u Pakračkoj Poljani. No, kao i ubojstva vukovarskih Srba, slučaj je pao u zaborav.Smijenio ga Tuđman
Zbog dvadesetak likvidiranih srpskih civila koji su danas predmet potencijalne haaške optužnice, Tomislav Merčep nasilno je smijenjen s funkcije općinskog sekretara za narodnu obranu i protjeran iz Vukovara potkraj kolovoza 1991. Pobunjeničku hrvatsku skupinu činili su poslije proslavljeni vukovarski branitelji: Marko Babić, Zlatko Toth Fenix, Ivica Plišo, brat vukovarskog heroja Marina Pliše, Marin Vidić Bili, tadašnji povjerenik Vlade. Merčepa su zarobili u njegovu uredu i transportirali u Zagreb. Franjo Tuđman, hrvatski predsjednik, osobno je donio odluku da se Merčep nakon protjerivanja i službeno razriješi dužnosti. Kao razlog nisu spominjani likvidirani Srbi, već Merčepova nesposobnost da organizira obranu Vukovara.
- Nije moje da ocjenjujem Merčepovu krivnju ili nevinost, no činjenica je da su iz Vukovara u ZNG stizale različite delegacije tražeći da im umjesto Merčepa pošaljemo profesionalnog vojnika koji bi organizirao obranu - sjeća se Imra Agotić, danas vojni savjetnik predsjednika Stipe Mesića. I doista, nakon Merčepova protjerivanja iz sjedišta ZNG-a na Tuškancu, u Vukovar je poslan Mile Dedaković Jastreb, prvi legendarni zapovjednik vukovarske obrane.
Istrage za svako ubojstvo
I HHO i hrvatske vlasti raspolagali su preciznim informacijama o ubijenim vukovarskim Srbima jer je lokalna Policijska uprava, unatoč bliskoj ratnoj opasnosti, vodila pedantne istrage za svako ubojstvo. Istražni rezultati završavali su u Zagrebu, na adresi tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ivana Vekića.
Ipak, Vekić je Merčepa imenovao svojim pomoćnikom za pričuvni sastav MUP-a. S titulom visokog MUP-ova dužnosnika, Merčep je vodio skupinu koja je - zajedno s njegovim bivšim vukovarskim sljedbenicima - ratovala u Pakračkoj Poljani.
Kad se otkrilo da se u Pakračkoj Poljani događaju slične egzekucije srpskih civila, usto otetih usred Zagreba, Državno odvjetništvo iniciralo je kazneni progon. U prvoj varijanti bio je osumnjičen i sam Merčep.
No, u valu političkih čistki, iz pravosuđa su otišli svi mjerodavni za slučaj, uključujući Nobila. Tako je Merčep, neosuđivan u Hrvatskoj, točno prema predviđanjima, postao haaškim osumnjičenikom.
Jasna Babić
TOMISLAV MERČEP O SVOM IMENU NA POPISU OSUMNJIČENIKA HAAGA:
Optužbe protiv mene izmišljene i naručene
Zamoljen za komentar neslužbene informacije da je na popisu osumnjičenika Haaškog suda, Tomislav Merčep rekao je da je slučaj izmišljen i da ga je jedna skupina političara naručila u dnevnopolitičke svrhe.
- Znam što se kada zbivalo i tvrdim da se do 5. kolovoza 1991., dokad sam ja bio u Vukovaru, nije događalo ništa o čemu se u medijima špekulira, a za što nije znao MUP. Grad je u to vrijeme bio otvoren, policija je radila svoj posao i nitko joj to nije branio, a da je bilo dobre volje, moglo se sve to pravodobno i provjeriti - kaže Merčep.
- Treba istražiti sve događaje i zločine, jer kakva je to pravda ako ne vrijedi za sve strane. Ja u te priče nisam upleten, a tko jest, neka se nada pozivima. Znam samo da ne želim vući hipoteku ni za koga - ističe Merčep.
Siguran je, kaže Merčep, da se njegovo ime, nakon istrage, neće spominjati, jer da postoje bilo kakvi argumenti, već bi davno bili izneseni.
- Ponavlja se praksa već viđena na procesima za Gospić i Pakrac, gdje nisam pozvan ni na svjedočenje - zaključio je Merčep. Ponovio je da će se odazvati svakom pozivu Haaškog suda, jer mu je u interesu da se slučaj riješi. (B. Br.)
Branimir Bradarić
Srpski zločini
Haag je za zločine u Vukovaru podigao optužnice protiv Dokmanovića, Mrkšića, Radića i Šljivančanina. Optužnica za Dokmanovića, na kojoj je i vukovarska trojka, podignuta je 1997. Dokmanović, koji se objesio u pritvoru, optužen je za smrt 200 Hrvata odvedenih iz vukovarske bolnice i ubijenih na Ovčari 1991. Nova zajed
nička optužnica Mrkšića, Radića i Šljivančanina tereti za smrt najmanje 264 Hrvata. Izvršiteljima ubojstava na Ovačari sudi se u Beogradu.