Vjesnik: 15. 03. 2004.

Hrvatskoj potreban novi aranžman s MMF-om zbog poticanja reformi

Imamo manjinsku vladu, što ukazuje na opasnost daljnjeg povećanja javne potrošnje, a time i proračunskog deficita. Stoga bi nam sklapanje novog aranžmana s MMF-om dobro došlo, ističe Goran Šaravanja iz CAIB-a / Željko Lovrinčević iz Ekonomskog instituta smatra da bi se nesklapanje novog aranžmana moglo negativno odraziti na hrvatski položaj na financijskim tržištima / »Bilo bi dobro kad bismo sami mogli provesti reforme, no bojim se da nam je i dalje potrebna potpora MMF-a«, kaže Anto Bajo iz Instituta za javne financije

ZAGREB, 14. ožujka – Novi stand-by aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom potreban je Hrvatskoj da bi se potaknule reforme i zadržala pozicija zemlje na financijskim tržištima, tvrde ekonomisti koji su nam komentirali najavu hrvatske vlade da će s MMF-om sklopiti novi aranžman, treći u samo tri godine.

»Hrvatskoj svakako treba novi stand-by aranžman s MMF-om, jer je očito da se proračun u proteklom razdoblju nije dovoljno konsolidirao. Uz to, imamo manjinsku vladu, što ukazuje na opasnost daljnjeg povećanja javne potrošnje, a time i proračunskog deficita. U tom smislu, sklapanje novog aranžmana s MMF-om dobro bi nam došlo«, tvrdi Goran Šaravanja, ekonomist CAIB-a (Creditanstalt Investmentbanka), investicijske kuće u vlasništvu HVB-a.

Dodaje kako bi novi stand-by aranžman trebao pokriti drugi dio ove i cijelu iduću godinu, a u fokusu bi mu trebao biti nastavak fiskalne konsolidacije.

Na potrebu sklapanja novog aranžmana s MMF-om upozorava i Željko Lovrinčević, analitičar zagrebačkog Ekonomskog instituta. Smatra da bi se nesklapanje novog aranžmana s Fondom moglo negativno odraziti na hrvatski položaj na financijskim tržištima. I Lovrinčević procjenjuje da bi novi stand-by aranžman trebao pokriti dulje razdoblje, s naglaskom na fiskalnu konsolidaciju.

»Novi aranžman s MMF-om potreban nam je kao potpora za nastavak reformi, posebno u fiskalnoj politici, te kao signal investitorima da Hrvatska nastavlja provoditi reforme«, komentira Anto Bajo, analitičar zagrebačkog Instituta za javne financije.

»Bilo bi dobro kad bismo reforme mogli provesti sami, no bojim se da nam je i dalje za to potrebna potpora MMF-a. Osim toga, reforme moramo provoditi i radi nastavka približavanja Uniji, pri čemu Europska unija i MMF od nas zapravo traže isto«, zaključuje Bajo.

U prilog sklapanju novog aranžmana s MMF-om ovih se dana izjasnio i londonski The Economist Intelligence Unit.

Adriano Milovan