Večernji list: 15. 03. 2004.

AFERA - NEKI VELEPOSLANICI VEĆ TRI MJESECA UREDU PREDSJEDNIKA NE ŠALJU SLUŽBENA IZVJEŠĆA O SVOM RADU

MVP bojkotira Mesića

U Uredu predsjednika najprije nisu željeli potvrditi bojkot, a na kraju su poručili da postojanje bojkota ne žele opovrgnuti!

Kako Večernji list doznaje iz pouzdanih izvora u domaćim diplomatsko-političkim krugovima, dio hrvatskih diplomata u posljednja tri mjeseca bojkotira Stipu Mesiću, predsjednika države. U službenoj korespondenciji s hrvatskim institucijama mjerodavnim za vanjsku politiku, sve češće zaobilaze Mesićev ured, uskraćujući informacije i službena izvješća o političkim kontaktima u domicilnim zemljama.

Osvajanje simpatija

Kao jedan od tih primjera, isti izvori navode nizozemsko veleposlanstvo koje pokriva Međunarodni kazneni sud u Haagu, te je od prvorazrednog značenja za međunarodni položaj Hrvatske i kreiranje njezine vanjskopolitičke strategije. Prema Ustavu, vanjska politika, podsjećamo, trebala bi biti zajedničko djelo premijera i šefa države.

Svjesni da Mesić i Sanader nemaju ista stajališta o vanjskopolitičkim prioritetima, neki diplomati, po svemu sudeći, zaključuju da će Mesićevim bojkotom osvojiti Sanaderove simpatije i time održati ili unaprijediti vlastite karijere.

Između EU i SAD-a

U Uredu predsjednika, nakon nekoliko poziva, ipak smo dobili potvrdu Mesićeva nezadovoljstva zaobilaženjem pojedinih veleposlanika. - Mi to ne možemo službeno potvrditi, ali nipošto ne želimo ni demantirati - rekao nam je visoki izvor iz Ureda predsjednika koji je želio ostati anoniman. Naoko tvrdnja bez sadržaja znači samo jedno: da, bojkot postoji i Mesić zna za njega.

Premda se odnosi predsjednika Vlade i predsjednika države, za potrebe domaće javnosti, simuliraju kao puno suglasje o ulaska Hrvatske u EU i bezuvjetnoj suradnji s Haagom, iza kulisa postoje konflikti.

Za razliku od Sanadera koji, barem u ovom trenutku, Hrvatsku vidi kao američkog saveznika, Mesić je primarno europocentrist koji se protivi hrvatskom vojnom angažmanu u Iraku i zahtjevu da SAD postane iznimkom od nadležnosti Stalnoga međunarodnog suda za ratne zločine. Iz tih bitnih razlika proizlaze daljnje varijacije, čak i u odnosu prema uvozu GM proizvoda, kao obilježju američke tehnološke ekspanzije.

- Suglasnost o EU i Haagu zasad neutralizira njihovo različito viđenje ostalih pitanja. No, privid idile ne može dugo trajati. Ako dođe do izravnijih okršaja, Sanader će vjerojatno pobijediti. Ima mnogo više iskustva u vanjskoj politici i jaču infrastrukturu za provedbu svojih vanjskopolitičkih planova. Ponašanje dijela hrvatskih veleposlanika logična je posljedica njihova sukoba i odnosa snaga, zaključuje diplomatsko-politički izvor koji je Večernji list upozorio na informativnu blokadu Mesićeva ureda.

Jasna Babić

MVP bez komentara

- O kakvim informacijama govorite, dnevnim ili tjednim? - uzvratila je taktičkim protupitanjem jedna od suradnica Dobroslava Silobrčića, glasnogovornika Ministarstva vanjskih poslova, nakon dva uzaludna pokušaja Večernjeg lista da dobije službenog sugovornika o toj temi.

Molba je, navodno, dostavljena mjerodavnoj službi Ministarstva vanjskih poslova koja je i dalje razmatra. Tako zasad nije moguće uvrditi zaobilaze li diplomatske "bilješke", kako se zove ta vrsta dokumenata, Stjepana Mesića u tihom dosluhu s Vladom ili dio hrvatske diplomacije to ipak radi samoinicijativno.