Slobodna Dalmacija: 15. 03. 2004.

MARKAČEV I ČERMAKOV PUT U HAAG DONEKLE OJAČAO AKCIJE HRVATSKE U BRUXELLESU, ALI ’SLUČAJ ODBJEGLOGA GENERALA’ TIME NIJE IZGUBIO NA AKTUALNOSTI

Ključevi EU-a još su u Gotovine

ZAGREB - Hrvatska Vlada ima sreću da su dvojica optuženih generala Čermak i Markač bez ikakve dvojbe pristala na pojavljivanje pred Sudom u Haagu i da nisu pružala otpor kao što je to činio general Bobetko - kazao je Slobodnoj istaknuti EU-diplomat. Naime, Vladini dužnosnici - nastavio je on - suočeni s dolaskom novih optužnica, nisu iskazali odlučnost u njihovoj provedbi već su davali izjave tipa "vjerujemo da će se generali odazvati pozivu" ili "apeliramo na generale da se odazovu pozivu Haaga". Na pitanja novinara kako će se Vlada postaviti prema tim optužnicama, ni jedan dužnosnik nije jasno i eksplicitno kazao da će optužnice biti uručene i da optuženici bespogovorno moraju otići u Haag, a ako to odbiju, da će ih uhititi hrvatska policija i predati Sudu - komentirao je ovaj EU-diplomat najnovija događanja, tvrdeći da EU i dalje očekuje od hrvatske Vlade transparentnu i energičnu privrženost suradnji u kojoj "nema dvostrukog koketiranja" - s jedne strane s Haagom, a s druge s dijelom domaće političke javnosti.

Nema sumnje da je glatki odlazak dvojice hrvatskih generala u Haag ojačao povjerenje ne samo Suda nego i Europske unije prema suradnji Hrvatske, ali slučaj Gotovina - govore podaci do kojih je došla Slobodna - time nije zasjenjen. Pozitivno mišljenje (avis) Europske komisije o hrvatskoj kandidaturi za članstvo u EU i dalje ovisi o tome kako će ga Carla del Ponte ocijeniti i predstaviti Vijeću sigurnosti UN-a. Ostaje vidjeti i koliko će Del Ponte biti zadovoljna posljednjim izvješćem o aktivnostima hrvatskih službi na traženju odbjegloga generala Gotovine što ga je prije dva tjedna ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt predala Haaškome sudu.

- Suradnja Hrvatske s Tribunalom ključno je pitanje za Europsku komisiju. Ta je suradnja općenito ojačana, ali i dalje postoje razlozi za zabrinutost zbog slučaja Gotovina koji predstavlja prepreku ratifikaciji SSP-a - rečeno je krajem veljače pomoćniku ministra vanjskih poslova Nevenu Madeyu na zatvorenom sastanku u sjedištu Europske komisije u Bruxellesu, doznajemo u MVP-u. Iako u vrijeme tog razgovora u Zagreb još nisu bile stigle nove optužnice, predstavnici Europske komisije su se i tada više zanimali za perspektivu rješavanja slučaja Gotovina nego za Čermaka i Markača za koje je tek ponovljen opći stav Europske komisije o važnosti promptnog djelovanja Hrvatske glede novih optužnica - kaže naš izvor iz MVP-a. Slučaj Gotovina, dakle, ostaje i dalje ključnim problemom u odnosima Hrvatska-EU.

Predstavnici Europske komisije Michael Leigh i Jacques Wunenburger rekli su tom prigodom Madeyu da "cijene hrvatske napore u suradnju s Haaškim sudom", ali prvenstveno da se "nadaju u pozitivan ishod slučaja Gotovina".

— Europska komisija želi biti u poziciji da na proljeće objavi pozitivno mišljenje o hrvatskom zahtjevu za članstvo u EU - poručio je Leigh Madeyu. A da bi Europska komisija bila u takvoj poziciji može joj jedino pomoći sama Hrvatska, podastrijevši Haaškome sudu, između ostalog, sve potrebne dokaze da se general Gotovina uistinu ne nalazi u zemlji i da su policijske i obavještajne službe učinile sve kako bi do njega došle. Kada se takva ocjena bude čula iz usta Carle del Ponte, ne treba sumnjati da će ona istoga trenutka biti i u ušima Europske komisije.

Šenol SELIMOVIĆ