Vjesnik: 16. 03. 2004.
Paddy Ashdown ukinuo mostarske općine
SARAJEVO, 15. ožujka - Devet godina nakon okončanja rata, Mostar je od ponedjeljka ponovno jedinstveni grad. Sukladno rokovima iz Odluke o ujedinjenju Mostara koju je potkraj siječnja nametnuo visoki međunarodni predstavnik u BiH Paddy Ashdown, najveći hercegovački grad odsad ima jednog gradonačelnika, jedan proračun i jednu administraciju koja bi trebala služiti svim njegovim građanima.
»Dan ukidanja gradskih općina, 15. ožujka 2004. godine, povijesni je datum za Mostar jer označava početak stvarnog ujedinjenja grada. Mostar je sebi danas dao priliku za novi početak i može krenuti naprijed«, kazao je visoki predstavnik Paddy Ashdown. On je u ponedjeljak boravio u Mostaru kako bi sudjelovao u obilježavanju uspješnog završetka prve faze provedbe svoje odluk
e o preustroju grada te odao priznanje dosadašnjim lokalnim vlastima na ovom poslu.U prvoj fazi, predviđeno je ukidanje dosadašnjih šest etnički ustrojenih općina, tri bošnjačke i tri hrvatske, i prijenos njihovih ovlasti na zajedničku Gradsku upravu.
Ashdown se u Mostaru, osim što je službeno proglasio ukidanje općina, susreo s mostarskim gradskim čelnicima Ljubom Bešlićem i Hamdijom Jahićem, a sugovornici su se složili da još ozbiljniji posao na ujedinjenju grada tek predstoji.
Ashdown je među najvažnijim zadacima naveo donošenje jedinstvenog proračuna za ovu godinu, organizaciju i sistematizaciju radnih mjesta u gradskoj administraciji i ukidanje postojećih paralelnih gradskih službi. »Ako i ostale faze ujedinjenja grada budu provedene uspješno kao ova prva, ponovno ću aktualizirati inicijativu za preseljenje pet ministarstava federalne vlade u Mostar.
Tako će dio sadašnjih mostarskih administrativnih djelatnika posao moći pronaći u federalnim institucijama, kazao je Ashdown, dodajući da ukidanjem općina i smanjenjem broja javnih službenika građani neće ništa izgubiti na kvaliteti pruženih usluga. Upravo suprotno, preustroj Mostara pridonijet će boljem načinu upravljanja javnim sredstvima i fondovima, odnosno povećanju novčanih sredstava za usluge građana, a smanjenju sredstava za političare u tom gradu.
Inače, dan prije formalnog ukidanja šest gradskih općina, Gradsko vijeće donijelo je niz odluka koje će omogućiti neometano funkcioniranje Mostara s novim sustavom uprave, poput odluke o privremenom financiranju, odluke o određivanju mjesta na kojima će se zaključivati brakovi, odluku o visini administrativnih pristojbi i slično. Usprkos uspješnoj prvoj fazi provedbe Ashdownove odluke, u određenim strukturama još postoje otpori ujedinjenju grada.
Iduća važna faza u preustroju Mostara doći će nakon lokalnih izbora listopadu kada će biti izabrano novo Gradsko vijeće. Do tih izbora, umjesto dosadašnjih šest općinskih vijeća radit će općinski uredi pod upravom Gradskog vijeća.
Prema novom Statutu Mostara, niti jedan od konstitutivnih naroda neće moći dominirati, budući da će na izborima biti primijenjen kombinirani model kojim će se predstavnicima svih nacionalnih skupina zajamčiti određeni broj mjesta u upravi.
Na ovo su se žalili Hrvati, posebno HDZ, no Ashdown je odbacio njihove kritike da će Hrvati kojih je u Mostaru 60 posto, imati tek nešto iznad 40 posto vlasti.
Kazao je da je da sličan model jamči upravo Hrvatima zaštitu na razini BiH. Kritike da rješenje poput mostarskog nije nametnuo i u drugim gradovima, Ashdown je odbacio kazavši da je imao mandat to učiniti samo u slučaju Mostara.
Alenko Zornija