Vjesnik: 17. 03. 2004.
Je li Franjo Turek prisluškivao i pratio šestoricu hrvatskih novinara
Novinarskim kuloarima kruži priča o dosjeima šestorice novinara (»Jutarnjeg lista«, »Globusa«, »Novog lista«, »Feral Tribunea« i »Vjesnika«) koje je donedavni šef POA optužio da su strani špijuni / Hoće li nakon uhidbenog naloga za Hrvoja Petrača ostavku na mjesto šefa Obavještajne
agencije ponuditi Damir LončarićZAGREB, 16. ožujka – Iako je saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost brzo i većinom glasova dao pozitivno mišljenje o imenovanju Joška Podbevšeka za ravnatelja, POA-e umjesto Franje Tureka koji je podnio ostavku, kriza u obavještajnoj zajednici tek sada poprima dramatične razmjere.
Član saborskog Odbora Šime Lučin na zatvorenoj sjednici zatražio je provođenje rasprave o javnim navodima nekih novinara i ministra policije Marijana Mlinarića da su strane obavještajne službe putem hrvatskih novinara širile dezinformacije o hrvatskom prebivalištu odbjegloga generala Ante Gotovine.
Lučin kaže da je to važno jer ako su napisi o tome točni, »onda je opasno što percepciju Hrvatske zapravo kreiraju inozemne tajne službe. Ako nisu točne te tvrdnje, još mogu biti opasne jer mogu poslužiti kao alibi za prisluškivanje novinara«.
Već nekoliko dana novinarskim kuloarima kruži informacija da je donedavni šef POA-e Franjo Turek, želeći zadržati svoj posao, visokim Vladinim dužnosnicima, među ostalim i ministru policije Marijanu Mlinariću, prezentirao navodne dokaze o suradnji šestorice poznatih hrvatskih novinara (dvojice iz Jutarnjeg lista, te po jednog iz Globusa, Novog lista Feral Tribunea i Vjesnika) da su u suradnji sa
stranim tajnim službama širili dezinformacije o Gotovini.Turek je, navodno, državnom vrhu prezentirao fotografije i transkripte razgovora novinara sa stranim tajnim agentima. Vjerojatnost da je to razočarani bivši šef POA-e doista učinio pojačana je i posljednjim napisom vlasnika Nacionala Ive Pukanića koji je stao u njegovu obranu prozivajući predsjednika Mesića, ministra Mlinarića i premijera Sanadera, zato što su – unatoč »dobrom Turekovu radu« – prisilili tog obavještajca da podnese ostavku.
Prema Pukaniću, prezentacije protiv hrvatskih novinara koji su špijunirali za strance obavljene su prošle srijede u Uredu Predsjednika i prošlog četvrtka u Vladi.
Vlasnik Nacionala otkriva i kojim se to novinama Turek zamjerio: »Napadima u Jutarnjem listu, Globusu i Feralu pridružio se i Vjesnik, čijeg je novinara instruiralo obavještajno podzemlje kojem Turek nije dopustio ni da se približi službi«.
Predsjednik Mesić je pristao na Turekovu smjenu, ali je ipak rekao da je on zaslužan za dobar rad hrvatskih obavještajnih službi. Kako će predsjednik Mesić reagirati kad mu stigne zahtjev za smjenom Damira Lončarića, šefa Obavještajne agencije zbog sumnji u povezanost s Hrvojem Petračem, tajkunom za kojim je izdan uhidbeni nalog zbog sumnji u umiješanost u otmicu Tomislava Zagorca?
Kada je prošle godine branio Lončarića kao kandidata za mjesto ravnatelja OA-e, predsjednik Mesić je rekao kako vjeruje Lončariću da nije povezan s Petračem, ali ne vidi razloga što bi tu bilo sporno kad se, koliko on zna, »protiv Hrvoja Petrač
a ne vodi nikakva istraga«.Protivnici prošlogodišnjeg imenovanja Franje Tureka i Damira Lončarića za šefove tajnih službi zamjerali su Ločariću činjenicu da njegova kćer radi u Petračevu poduzeću, te da je njegova supruga kumstvom povezana s Petračevima. Sada kad je protiv Petrača izdan uhidbeni nalog, a on se našao u bijegu, zar ne bi bilo logično postaviti pitanje nečije odgovornosti za to što su informacije o istrazi protiv njega, moguće putem tajnih službi, procurile do samog Petrača?
Analitičari koji sada prigovaraju mladost i neiskustvo novom šefu POA-e Jošku Podbevšeku (ima 31 godinu, a četiri godine je radio u obavještajnoj zajednici) zaboravljaju da glavni kriterij za mjesto šefa tajne službe u Hrvatskoj ne trebaju biti starost i godine staža prov
edene u službi, nego mrlje iz biografije koje kao slabe točke mogu poslužiti za svakovrsne pritiske i ucjene.Uostalom, ni Damir Lončarić, prije nego je postao šef OA-e, nije radio u obavještajnoj zajednici, nego u policiji. Turekova slaba točka je bila njegova prešućena uloga u zbivanjima oko ratnih zločina u Gospiću 1991., a Lončarićeva je veza s Hrvojem Petračem.
Novog šefa POA-e Joška Podbevšeka već se pokušava diskreditirati kao kuma Luke Bebića, potpredsjednika Sabora, što je on demantirao i nazvao spekulacijom. Prošle jeseni predsjednik Mesić se založio nakon izjava Stipe Gabrića Jamba da »državni mehanizmi« ispitaju navode o »reketu« u koje su, prema Jambu, bili umiješani današnji predsjednik Sabora Vladimir Šeks i potpredsjednik Luka Bebić.
Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić naložio je dubrovačkom Državnom odvjetništvu istragu o Jambovim tvrdnjama. Bude li pokazatelja da se POA miješa u tu istragu, tada će se moći reći da i Podbevšek ima slabu točku.
Željko Peratović
Neka novinari pošalju preds
tavke, započet ćemo istraguUpitan kako gleda na nove zaplete u događajima vezanim uz ostavku Franje Tureka, predsjednik Vijeća za civilni nadzor tajnih službi rekao nam je da je zabrinut.
»Ako je točno ovo što donose mediji da su novinari praćeni i prisluškivani, moglo bi se reći da nismo napravili ništa reorganizacijom obavještajno-sigurnosnog sustava, jer se ponavljaju zloporabe iz prošlosti«, kaže Cvrtila.
On se požalio na saborski Odbor za nacionalnu sigurnost čija je, kaže, zakonska zadaća istražiti r
azloge odlaska Franje Tureka, te ih raspraviti, a ne »samo brzo prihvatiti odluke premijera i predsjednika o smjeni Tureka i postavljenju Podbevšeka«.»Prema zakonu, Vijeće u ovom slučaju može djelovati tek nakon predstavke građana da su ugrožena njegova prava. Bilo bi dobro da novinari koji vjeruju da su ih u ovom slučaju tajne službe nadzirale, pošalju predstavke na adresu našeg vijeća i automatski ćemo tražiti očitovanje od POA-e, ali i državnih tijela u kojima su navodno održane prezentacije o suradnji
novinara sa stranim obavještajnim službama«, rekao nam je prof. dr. Vlatko Cvrtila.Kako doznajemo iz novinarskih krugova pogođenih Turekovim prezentacijama, ovih dana na adrese Vijeća za nadzor sigurnosnih službi, Ureda Predsjednika, Vlade, ali i međunarodnih udruga za zaštitu ljudskih prava i medijskih sloboda, bit će poslane pritužbe na postupanje POA-e i Franje Tureka.