Slobodna Dalmacija: 19. 03. 2004.

ODJECI AFERE OKO HRVATSKE OBAVJEŠTAJNE SLUŽBE I POSTUPAKA FRANJE TUREKA

Uhođenje novinara mogao odobriti samo Vrhovni sud

Četvero prozvanih novinara, što je za Slobodnu Dalmaciju potvrdio jučer predsjednik Vijeća za civilni nadzor tajnih službi profesor Vlatko Cvrtila, uputilo je predstavke Vijeću u kojima traže da se preispita jesu li bili prisluškivani i praćeni

ZAGREB - Iako nitko iz državnog vrha ne želi potvrditi da su hrvatske obavještajne službe pratile šestero hrvatskih novinara koje je donedavni prvi čovjek POA-e Franjo Turek optužio da su umreženi sa stranim obavještajnim službama te da su glavni krivci za širenje dezinformacija o Gotovini — sve je više indicija koje potvrđuju da je Turek doista uhodio novinare i o tome na audiovizualnoj prezentaciji izvjestio i premijera i Predsjednika države.

Franjo Turek je nekoliko dana prije nego što je smijenjen u Uredu premijera uz nazočnost članova užeg Sanaderova kabineta te zatim i na Pantovčaku kod predsjednika Mesića u opsežnom materijalu uz koji su bili priložene i fotografije pokušao dokazati kako nije u pravu Carla del Ponte koja tvrdi da su obavještajci skrivali, a ne tražili Gotovinu, nego da su glavni krivci novinari koji su je o tome dezinformirali.

Kao glavni dezinformatori navodno su apostrofirani novinari Globusa Gordan Malić, Feral Tribunea Ivica Đikić, Novog lista Boris Pavelić, Vjesnika Željko Peratović te Davor Butković i Ivan Zvonimir Čičak iz Jutarnjeg lista.

Četvorica prozvanih novinara, što je za Slobodnu Dalmaciju potvrdio jučer predsjednik Vijeća za civilni nadzor tajnih službi profesor Vlatko Cvrtila, uputila su predstavke Vijeću u kojima traže da se preispita jesu li bili prisluškivani i praćeni. Vijeće će, kako nam je kazao Cvrtila, na sjednici u ponedjeljak razmotriti pristigle predstavke i zatražiti od POA-e hitnu istragu i očitovanje.

— Do sada smo dobro surađivali s POA-om, pa očekujem da će i ovaj put najkasnije do konca idućeg tjedna odgovoriti na naš zahtjev, nakon čega ćemo novinarima odgovoriti je li prekršen zakon — naglašava Cvrtila. Podsjeća također da je prema zakonu prisluškivanje i uhođenje novinara mogao odobriti samo Vrhovni sud. Obavještajci prema zakonu mogu bez potvrde prisluškivati najviše 24 sata, a međuvremenu trebaju dobiti odobrenje Vrhovnog suda, a ako ga ne dobiju, praćenje se mora prekinuti.

Dok predsjednik Vrhovnog suda Ivica Crnić nije htio komentirati ovaj slučaj, te je tek poručio da su takvi podaci državna tajna, SDP-ovac Šime Lučin zatražio je da o ovom raspravlja Saborski odbor za unutrašnju politiku i nacionalnu sigurnost. "Članovi Odbora dobili su izvješća o radu OA-a, VOA-e i POA-e u prošloj godini i o tome smo trebali raspravljati idući tjedan. Međutim, ovo se očito događalo poslije i nema ga u izvješću te ću zato tražiti da se POA i o tome očituje", kazao je Lučin.

Premda je ministar unutrašnjih poslova Mlinarić kazao kako nema informacija o tome da su prisluškivani novinari, zanimljivo je da je nekoliko dana prije u intervjuu izjavio kako su neki hrvatski novinari objavljivali dezinformacije inozemnih službi o tome gdje se nalazi Gotovina. Do tih su informacija mogli doći ako ne praćenjm novinara, onda uhođenjem diplomata s kojim su novinari u svojem redovitom radu kontaktirali.

Novinari koji se spominuju kao glavni strani "špiclovi" zgroženi su mogućnošću da ih je netko pratio i optužio za špijunažu.

— Nevjerojatnije od same spoznaje da nas je POA pratila jedino je činjenica da je Turek o tome otvorio dušu baš Ivi Pukaniću. Turek vrlo iscrpno brifira Pukanića koji je jedini od svih nas razgovarao s Gotovinom?! Njega koji je u četiri oka razgovarao s odbjeglim genaralom POA, dakle ne samo da ne prati nego ga još i informira, a nas ostele proziva. Doista nevjerojatno, čak i za naše obavještajne (ne)prilike — konstatira novinar i urednik u Feral Tribuneu Ivica Đikić. Đikić misli kako je ovo Turekova osveta novinarima koji su negativno pisali o njegovu radu i koji su ga prozivali da štiti Gotovinu. Novinar Novoga lista Boris Pavelić navodi kako nema službenih potvrda o tome koji su novinari spominjani na Turekovoj prezentaciji u Banskim dvorima i na Pantovčaku, no upozorava kako mu je više različitih izvora potvrdilo da ga je među ostalim novinarima Turek istaknuo u svojem izvješću. "Zatražio sam od Vijeća za civilni nadzor tajnih službi istragu, a mislim da bi se i premijer i Predsjednik države trebali javno očitovati budući da su izjavili kako je Turek svoj posao radio dobro", smatra Pavelić.

I novinar Globusa Gordan Malić zatražio je istragu, dok je urednik u Jutarnjem listu Davor Butković, koji se nalazi na putu u inozemstvu, kaže, potpuno zatečen tom informacijom. No, prisjetio se da je svojedobno u rukama imao izvještaj POA-e o izvještavanju hrvatskih medija o Gotovini u kojemu Turek navodi da samo tjednik Nacional štiti državne i nacionalne interese u slučaju Gotovina.

Dok se ne iznesu dokazi i ne utvrde konkretna imena, šef HND-a Dragutin Lucić ne želi komentirati navode o mogućem prisluškivanju novinara.

A. BELAK-KRILE