Slobodna Dalmacija: 05. 04. 2004.

EKSKLUZIVNO DOZNAJEMO TRIBUNAL OD HRVATSKE VLADE OČEKUJE ISPUNJAVANJE NOVIH PREUZETIH OBVEZA PO NOVIM HAAŠKIM OPTUŽNICAMA

SUDIT ĆE SE U HRVATSKOJ OD 1. SIJEČNJA 2005. GODINE

Od 1. siječnja iduće godine hrvatsko nacionalno pravosuđe bit će dužno suditi optuženicima za ratni zločin prema listi koju će Zagrebu dostaviti Haaški tribunal

ZAGREB - Nakon što je u Zagreb stiglo šest novih optužnica, s čijim sadržajem su upoznati Jadranko Prlić, generali Slobodan Praljak i Milivoj Petković, Bruno Stojić, Valentin Ćorić i Berislav Pušić, nakon što su svi optuženici izjavili da će dragovoljno otići u Haag, Tribunal od hrvatske Vlade očekuje ispunjavanje novih preuzetih obveza.

Iz pouzdanih izvora "Slobodna Dalmacija" doznaje da Haag od Zagreba očekuje da u najkraćem vremenskom roku osposobi hrvatske sudove koji su dužni što prije započeti s procesuiranjem i suđenjima u skladu s novim optužnicama za ratne zločine koje će Haag tijekom naredna dva mjeseca dostaviti u Zagreb. Tvrdnje ministrice pravosuđa Vesne Škare-Ožbolt da neće biti novih haaških optužnica utoliko nisu u potpunosti točne, jer su optužnice po kojima će krivnju utvrđivati hrvatski sudovi napisane u Haagu, i Haaški sud će pomno pratiti njihovu sudbinu. Odluka o početku procesuiranja optuženika za ratne zločine po prepuštenim haaškim optužnicama već je donesena.

Od 1. siječnja 2005. godine hrvatsko nacionalno pravosuđe bit će dužno suditi optuženicima za ratni zločin prema listi koju će Zagrebu dostaviti Haaški tribunal. Pitanje je hoće li Haaški tribunal prepustiti slučajeve već otvorenih i u Haagu već započetih procesa, ali odluka o procesuiranju optuženika za ratni zločin pred hrvatskim sudovima otvara mogućnost da se u Hrvatskoj sudi generalima Rahimu Ademiju, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču ili nekom iz skupine bh-optuženika.

Obveza za suđenje za ratne zločine pred hrvatskim sudovima sadrži i mogućnost stvaranja novog, posebnog državnog suda za ratne zločine, ukoliko se pokaže da se hrvatski sudovi kadrovski ili stručno nisu u stanju nositi s ozbiljnim zadaćama koje će biti i pod pravnim i političkim povećalom međunarodne zajednice. Stoga je u dogovoru s Haagom već donesena odluka da se s edukacijom, osposobljavanjem i pripremanjem hrvatskih sudaca, državnih odvjetnika i pravosudnih policajaca, ali i djelatnika nekih drugih državnih institucija, započne 1. svibnja ove godine. Dakle, lista optuženika za ratne zločine u Hrvatskoj nije zaključena.

Koliko je novih optuženika na popisu Carle del Ponte može se samo nagađati. Međutim, jasno je da će međunarodna zajednica kroz nadzor Haaškog tribunala pomno pratiti odnos Hrvatske i hrvatskog pravosuđa prema sankcioniranju ratnih zločina, te da će to i dalje biti značajan adut pri donošenju odluka o prijamu Hrvatske u europske integracije. Sasvim je izvjesno da će odluka o početku rada hrvatskog pravosuđa na utvrđivanju istine o ratnim zločinima, a temeljem haaških optužnica, naići na golemi interes hrvatske javnosti.

Pitanja koja ta odluka otvara, sasvim je izvjesno, bit će predmet rasprave na skorašnjoj saborskoj raspravi na kojoj će se hrvatska zakonodavna i izvršna vlast morati očitovati o neugodnom kontekstu novopristiglih optužnica koje nizom političkih kvalifikacija terete Hrvatsku za međunarodni sukob i agresiju na BiH.

Šestorica danas putuju u Haag

ZAGREB - Šestorica bivših političkih i vojnih dužnosnika tzv. Herceg-Bosne, Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Milivoj Petković, Slobodan Praljak, Valentin Ćorić i Berislav Pušić, koje je Haaški sud (ICTY) optužio za zločine protiv čovječnosti, kršenje ratnog prava i običaja i teške povrede Ženevskih konvencija tijekom rata u BiH, otputovat će danas ujutro međunarodnim letom iz Zagreba za Amsterdam gdje će se dragovoljno predati Haaškom sudu.

S njima će u pratnji biti i jedan djelatnik zagrebačkog ureda Interpola, a zajedno s njima u Haag će otputovati i njihovi odvjetnici. Datum njihova prvog pojavljivanja pred Sudom, kako bi se izjasnili o krivnji prema točkama optužnice, bit će utvrđen naknadno. Prema praksi ICTY-ja prvo pojavljivanje optuženika pred Sudom obično slijedi dan ili dva nakon dolaska u pritvor.

Haaški sud je 2. travnja optužnicu koja se odnosi na šest osoba objelodanio u dijelu koji se odnosi na bivše zapovjednike HVO-a, generala Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića, te bivšeg predsjednika vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne (HR HB) Jadranka Prlića i ministra obrane Herceg-Bosne Brune Stojića. U dijelu koji se odnosi na bivšeg zapovjednika Vojne policije HVO-a Valentina Ćorića i bivšeg predstojnika Ureda za zatočene i nestale HR HB Berislava Pušića optužnica je i dalje zapečaćena.

U optužnici se navodi da su zločini počinjeni u okviru udruženog zločinačkog pothvata s ciljem etničkog čišćenja muslimana i drugih nehrvata s područja Herceg-Bosne radi pripajanja "velikoj Hrvatskoj". U tom pothvatu, po tužiteljima, sudjelovali su, uz optužene, i bivši hrvatski predsjednik Franjo Tuđman s najbližim suradnicima Gojkom Šuškom, Jankom Bobetkom i Matom Bobanom. (H)