Slobodna Dalmacija: 07. 04. 2004.

AFERA VELIKO UHO NOVINARI DRŽE DA SU U PRIČU UMIJEŠANI SANADER I MESIĆ

’Špijuni nas prisluškuju jer tako želi državni vrh’

Ključ svega je želja državnog vrha da zna tko se s kim sastaje i što rade novinari. Čini se kako se obavještajna zajednica već 15 godina bavi samo tim pitanjima, veli Gordan Malić

ZAGREB - Ni jedan novinar u Hrvatskoj u prošloj godini, kao ni u ovoj, nije bio praćen ni prisluškivan, rezolutno su i unisono u četvrtak poručili predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ivan Jarnjak i predsjednik Vijeća za civilni nadzor sigurnosnih službi Vlatko Cvrtila. No njihovo eventualno zadovoljstvo, uvjetovano "uspješnim" razrješenjem sumnji kako je POA prisluškivala šestoricu novinara pod sumnjom da surađuju s domaćim i stranim obavještajcima na širenju dezinformacija da je general Ante Gotovina boravio u Hrvatskoj, trajalo je niti jedan dan. Već u petak predsjednik države Stjepan Mesić je izjavio, pa u subotu ponovio, kako novinari nisu prisluškivani, ali jesu tajno fotografirani njihovi kontakti sa sumnjivim obavještajcima.

A sve je to, prema vlastitom priznanju, Mesić vidio na prezentaciji obavještajnih materijala koju je bivši ravnatelj POA-e Franjo Turek održao u Uredu predsjednika, nakon što je isto prezentirao i, primjerice, premijeru Ivi Sanaderu, premda je premijer to rezolutno javno zanijekao!

Novinar Feral Tribunea Ivica Đikić, jedan od četvorice novinara — Gordan Malić (Globus), Boris Pavelić (Novi list), Željko Peratović (Vjesnik) — koji su koristeći svoje zakonske mogućnosti za zaštitu svojih građanskih prava podnijeli predstavke Vijeću za nadzor, skandaloznom drži činjenicu da je Vijeće svoj posao odradilo, najblaže rečeno, diletantski. Došli u POA-u, pitali je li tko prisluškivan, čuli da nije i otišli, to je špranca po kojoj su radili, smatra Đikić te dodaje kako je sada očito da ne postoji institucija ili tijelo koje bi na pravi način moglo ispitati eventualne nezakonitosti u radu sigurnosnih službi.

— No, po mome mišljenju, najskandaloznije je to što je premijer Sanader javno lagao da nije bilo nikakve prezentacije — upozorava Đikić.

HDZ jednostavno, smatra on, želi zataškati cijelu priču koja im je iznimno neugodna, ponajmanje zbog novinara, a znatno više zbog toga što iz prezentacije proizlazi da su prisluškivani i strani veleposlanici i bivši ravnatelj policije Ranko Ostojić. Slaže se Đikić s konstatacijom kolege Peratovića, iznesenom u Vjesniku, kako je predsjednik Mesić odao državnu tajnu priznanjem da je prezentacije bilo, no ističe kako mu ne zamjera nimalo, jer je interes javnosti u ovome slučaju nemjerljivo veći od oznake "državna tajna" koju je na prezentaciju nalijepio sam Turek.

Boris Pavelić naglašava kako mu je čudno da još uvijek nije od Vijeća za nadzor dobio odgovor POA-e, premda je predsjednik Vijeća Cvrtila to obećao. A nakon Mesićeva priznanja kako je prezentacije bilo, treba, mišljenja je Pavelić, istražiti Turekovu odgovornost i utvrditi je li radio mimo zakona.

— Sanadera pitam zašto nije reagirao, a Mesića zašto mu je trebalo mjesec dana da prizna kako je prezentacije bilo. Svi su umiješani, od POA-e, Tureka, Sanadera, čak i Mesića. Vijeće očito nema ovlasti, a o sramotnoj reakciji oporbe da i ne govorimo. Lijeva oporba šuti, a desna inzistira na istrazi samo zato jer je sigurna da su novinari stvarno širili dezinformacije. Ukratko, radi se o kolektivnom posrnuću svih nas skupa — naglašava Pavelić.

Za Gordana Malića radi se o apsolutno najvećem skandalu sigurnosnih službi kako ove, tako i bivše vlasti. Upozorava kako se prisluškivanje i analiza kojoj su novinari bili podvrgnuti provodi samo kada postoje ozbiljne indicije za kontrašpijunažu, terorizam ili upletenost u organizirani kriminal. A ako se utvrdi da nema kaznene odgovornosti, sav prikupljeni materijal se komisijski uništava, naglašava, uz dodatak kako se nikada nije dogodilo da se od stvari koje nisu kazneno djelo radi prezentacija državnom vrhu.

— Umjesto da sve baci u koš, Turek od smeća radi prezentaciju. To je za kaznenu prijavu i to je državni vrh morao napraviti istoga trena — podvlači Malić.

Čini se, kaže, da obavještajna zajednica već 15 godina ne radi ono što joj je posao, nego isključivo izvješćuje državni vrh što pišu novinari i s kim se sastaju.

— To je ključ svega, ta želja državnog vrha da zna što misle njeni kritičari i tko se s kim sastaje. Krivnja i odgovornost su, dakle, na državnom vrhu koji je i pristao na svinjariju od prezentacije, jer im je baš dobro došlo da vide što to njihovi kritičari rade — oštar je Malić.

Pri tome najavljuje nove predstavke, jer smatra kako treba tražiti ukidanje Vijeća za civilni nadzor baš kao i sankcioniranje onih koji sjede u saborskom Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Istragu Vijeća Malić, naime, također drži skandaloznom jer, kako reče, Vijeće nije bilo ništa drugo nego operativno špijunsko tijelo parlamentarnog odbora. Turekove motive pronalazi, pak, u želji da se osveti novinarima koji su kritički pisali o radu POA-e. Radi se, smatra, o čistom pokušaju denuncijacije kojim je šestorici novinara, u vrijeme kada se Haagu izručuju generali, na koncu ugrožen život.

— Najgore je što će, makar je smijenjen, Turek ostati u sustavu, jer Turek kao metafora tog denuncijantskog duha i potreba da se ulazi u dušu novinara i njihovu privatnost je sveprisutan — mišljenja je Malić.

Inače, uz spomenutu četvoricu sumnja se da su tajno nadzirani i kolumnist Jutarnjeg lista Ivan Zvonimir Čičak, te Davor Butković iz Globusa. Oni predstavke Vijeću za nadzor nisu podnijeli, Čičak uz pojašnjenje kako "nije budala da se žali onima koji ga špijuniraju".

Siniša PAVIĆ

Slučaj još nije zaključen

Vijeće za civilni nadzor sigurnosnih službi održalo je u utorak redovitu i za javnost zatvorenu sjednicu, na kojoj se, prema neslužbenim informacijama, nije govorilo o izjavi predsjednika Stjepana Mesića kako je u Predsjedničkom uredu bivši ravnatelj POA-a Franjo Turek održao prezentaciju iz koje proizlazi da su neki novinari bili praćeni. No afera s praćenjem šestorice novinara, po svemu sudeći, ne mora i nije završila prošlotjednim zaključkom Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost kako nitko od novinara nije praćen. Podsjetiti, naime, valja kako je jedan od zaključaka Odbora bio da će Odbor i Vijeće nastaviti pratiti razvoj događanja pa valja očekivati kako bi netko od članova Odbora mogao zatražiti i detalje vezane uz Mesićevu izjavu. Nije tako nemoguće da u cilju razrješenja afere članovima Odbora na jednoj od budućih sjednica bude održana i prezentacija o kojoj je govorio predsjednik.