Vjesnik: 10. 04. 2004.

Ubrzana potraga za Gotovinom

Uvjerljivosti najava da je Vlada ozbiljnije krenula u potragu za Gotovinom pridonosi i gotovo ljutita primjedba ministrice pravosuđa Vesne Škare Ožbolt da netko namjerno, lansiranjem kasete iz Knina, minira napore vlasti u teškoj situaciji

ZAGREB, 9. travnja – Podsljemensku je zonu Markuševec u subotu, 3. travnja, nekoliko puta nadletio policijski helikopter. Krugovi bliski policiji signalizirali su novinarima da bi se moglo raditi o policijskoj akciji nadzora mjesta na kojima je lani navodno viđan odbjegli general Ante Gotovina. U tom dijelu Zagreba kuće za odmor imaju Đurđa Šušak, udovica pokojnog ministra obrane Gojka Šuška, i bivši saborski zastupnik Ljubo Ćesić Rojs.

Sama po sebi ta informacija ne bi zavrjeđivala pozornost da se s drugih strana nije čulo kako je Vlada dijelovima represivnog sustava dala ozbiljan nalog da se potrude pronaći Gotovinu, a uoči mišljenja Europske komisiji o hrvatskoj kandidaturi za EU.

Tako neki ozbiljni izvori javljaju da su iz Vlade stigli nalozi da se ispitaju računi osoba za koje je Carla del Ponte lani, u susretima s predsjednikom Stjepanom Mesićem i bivšim premijerom Ivicom Račanom, ustvrdila da financijski pomažu odbjeglom generalu. Među inima je, navodno, posebno istaknula Ljubu Ćesića Rojsa, ali i tajkuna za kojim je izdana MUP-ova tjeralica, Hrvoja Petrača. Glavna je haaška tužiteljica navodno prijetila da će, preko međunarodnih institucija, utjecati da se osobama koje se sumnjiče za pomaganje zamrznuti imovinu u inozemstvu.

Ljubi Ćesiću zbog toga je već zabranjen ulazak u SAD, a Velika je Britanija tražila od Francuske da podrži njen prijedlog da mu se zabrani ulazak i u zemlje EU-a, na što francuska administracija nije pristala. No, zato je EU zabranio ulazak na svoje područje fra Ljubi Krasiću iz BiH koji je pod sumnjom da je odbjeglom generalu pomagao u skrivanju u Hercegovini.

Međunarodna je zajednica tako nekolicini građana BiH srpske nacionalnosti zabranila ulazak i u SAD i EU zbog pomaganja Karadžiću i Mladiću, a neke je SFOR iz istog razloga i uhitio.

Nakon nastupne izjave novog ravnatelja Protuobavještajne agencije (POA) Joška Podbevšeka da je spreman uhititi Gotovinu, čak se i prošlotjedna prometna nezgoda u kojoj je sudjelovao promatrala pod povećalom. Čule su se, naime, glasine o namještenom sudaru, a onda kontraglasine da MUP ne želi platiti odštetu vlasnicima vozila u koje se autom zabio Podbevšek.

U kontekst intenziviranja potrage za Gotovinom sigurno pripadaju i informacije da su »određene osobe« kontaktirale sa snimateljem HTV-a iz Sinja Petrom Malbašom nakon što je obznanio da je snimio »brifing u Kninu« i da ima još sličnih snimaka.

Uvjerljivosti najava da je Vlada ozbiljnije krenula u potragu za Gotovinom pridonosi i gotovo ljutita primjedba ministrice pravosuđa Vesne Škare Ožbolt da netko namjerno, lansiranjem kasete iz Knina, minira napore vlasti u teškoj situaciji.

Željko Peratović